Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

No właśnie, który?

Zaczęty przez xarx, Marzec 02, 2020, 07:10:26 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piotr_1988

Czy Ubuntu 20.04 można zainstalować z rootem na btrfs? Jeśli nie, naprawdę bym to distro przekreślił.

Jasne, że na Ubuntu można się wiele nauczyć, ciągle szukając rozwiązania lub obejście jakiegoś problemu, ciągle coś naprawiając. Można też latami skakać z distra na disto, albo zainstalować sobie Archa i "samemu wszystko poukładać". Tylko, może szkoda na to czasu i lepiej znaleźć sobie wartościowsze hobby niż ciągłe reinstalacje systemu. Ja ostatnio rzadko zaglądałem na forum, z zakładek w przeglądarce pousuwałem strony Linuxowe, bo distro już mam: rodzina Fedora-RHEL. Do czasu aż się Redox nie rozwinie, zmiana mało prawdopodobna. Obawiam się xarx, że instalacja Ubuntu skończy się tylko tym, że będziesz się jeszcze przez kilka lat głowić, przesiadać, testować, interesować. Szkoda życia.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

xarx

Zatem Fedora! :) Będę musiał niestety wydać jednak ze stówkę najmniej na komplet klawiatura-mysz, żeby mieć wielkiego SUPER! A teraz kupiłem leków za trzy stówy! Ale dam sobie rady. :) Dzięki!  ;D

PomPom

Ubuntu ma bardzo przystępne btrfs prosto z pudełka. Wystarczy wybrać ten system plików przy instalacji, a instalator już zadba o stworzenie podwoluminów. Warte uwagi jest to, że popularny Timeshift oczekuje od użytkownika właśnie tak stworzonych podwoluminów, jak to domyślnie wygląda w Ubuntu. Fedora chyba właśnie to poprawiała, bo ich pierwsze wejście w btrfs było zbyt surowe.
myk byle jak jako tako

Piotr_1988

Cytat: PomPom w Wrzesień 20, 2021, 07:14:58 PM
Ubuntu ma bardzo przystępne btrfs prosto z pudełka. Wystarczy wybrać ten system plików przy instalacji, a instalator już zadba o stworzenie podwoluminów. Warte uwagi jest to, że popularny Timeshift oczekuje od użytkownika właśnie tak stworzonych podwoluminów, jak to domyślnie wygląda w Ubuntu. Fedora chyba właśnie to poprawiała, bo ich pierwsze wejście w btrfs było zbyt surowe.
No to fajnie. :) Ja Ubuntu miałem jedynie na ext4 i zfs. Tak, wejście Fedory w btrfs było nieco surowe. Przy czym ja np. z Timeshiftu nie korzystam, ani w ogóle z migawek, a interesuje mnie bezpieczeństwo (tj. bezawaryjność) i deduplikacja danych (mam mnóstwo podwójnych plików), oraz może w mniejszym stopniu kompresja. Jak ktoś chce cofać aktualizacje, Fedora poszła w stronę immutable: Silverblue, Kinoite, choć tu bym poczekał jeszcze kilka lat na doszlifowanie flatpaków.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

xarx

#109
Przepraszam. Pewnie myślicie, że przesadzam nawijając w kółko o tym samym. Jednak ostatnio instalowałem po kolei 6 różnych dystrybucji i sam próbowałem dojść, która jest najlepsza, żeby Wam nie zawracać głowy. I na placu boju pozostały Ubuntu i Fedora obie Gnome. Przeczytałem jeszcze raz zapoczątkowane przeze mnie dyskusje i nic. Możecie coś poradzić? Bo mnie już się nie chce w kółko przeinstalowywać systemów...  :-[ Chciałbym prosić o argumenty za i przeciw.

Piotr_1988

Cytat: xarx w Listopad 21, 2021, 08:39:20 PM
Przepraszam. Pewnie myślicie, że przesadzam nawijając w kółko o tym samym. Jednak ostatnio instalowałem po kolei 6 różnych dystrybucji i sam próbowałem dojść, która jest najlepsza, żeby Wam nie zawracać głowy. I na placu boju pozostały Ubuntu i Fedora obie Gnome. Przeczytałem jeszcze raz zapoczątkowane przeze mnie dyskusje i nic. Możecie coś poradzić? Bo mnie już się nie chce w kółko przeinstalowywać systemów...  :-[ Chciałbym prosić o argumenty za i przeciw.
Zamiast skakać i testować dziwne distra, które nie będą działać, zainstaluj Fedorę lub Ubuntu i skonfiguruj porządnie. Wcześniej zgłaszałeś zarzuty do obsługi Gnome, że słabo nadaje się dla ludzi używających myszki, ale wystarczy zainstalować gnome-extensions-app, by np. dodać na pasku rozwijane menu dla aplikacji lub dla miejsc, albo pasek u dołu z listą okien.

Wybór Ubuntu raczej niż Fedory dla mnie ma sens głównie wtedy, gdy (1) zależy komuś na OpenZFS, albo (2) na jakieś bardzo egzotycznej aplikacji, która jest dostępna tylko na Ubuntu. W pierwszym jednak przypadku bym zainstalował FreeBSD, natomiast w portach FreeBSD widzę przydatne aplikacje, których w linuxowych repozytoriach brakuje bodajże z powodów licencyjnych. Także to zależy.

Jak nie możesz się zdecydować na żadnego Linuxa, przetestuj FreeBSD (łatwiej będzie na starcie z GhostBSD, ale tu nie mam zaufania). A jeśli chcesz Linuxa, instaluj Fedorę Silverblue dla łatwości obsługi i niezawodoności, albo jakiegoś klona RHELu. Z debianowych najlepsze są Debian i SparkyLinux, podczas gdy na Ubuntu i MX'ie jak dla mnie zbyt często coś się psuje - ja się do nich zraziłem gł. z tego powodu.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

PomPom

Niepotrzebnie szukasz najlepszej dystrybucji. Zostań na tym, co ci działa, a jak jest problem, to próbuj go rozwiązać. Nie szukaj jakiejś akceptacji wśród innych, jakby system miał cię definiować.
myk byle jak jako tako

ciubaka

Obie są równie dobre. Rzuć monetą. Fedora nowocześniejsza, ale uboższa w repozytoriach i na pół roku zazwyczaj kolejna wersja. Ubuntu ma kilkuletnie LTS. Fedora na RHEL. Ubuntu na Debian. Co komu wygodniej. Jak nie wiesz co wolisz to wgraj sobie obie.

Piotr_1988

Cytat: ciubaka w Listopad 22, 2021, 12:13:25 PM
Ubuntu ma kilkuletnie LTS. Fedora na RHEL. Ubuntu na Debian.
Chciałeś napisać RHEL bazuje na Fedorze, nie Fedora na RHELu. Dla mnie RHEL i jego klony (Rocky Linux, Oracle Linux, itd.) to w praktyce jakby Fedora w wersji LTS. Tylko, że skoro xarx nie prowadzi iluś serwerowni, a potrzebuje system na domowy komputer, nie bardzo wiem, po co LTS. Fedora łatwo się aktualizuje, Ubuntu również. System aktualizuję codziennie, a że raz na 6 miesięcy lista zaktualizowanych pakietów będzie dłuższa, to co...?
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

xarx

#114
Faktycznie nie pomyślałem, że mogę sobie zrobić menu na pasku.  :) Fedora wydaje mi się lepsza, nowocześniejsza i bardziej przyjazna, ale Ubuntu ma bogatsze repozytorium. Tak jak pisaliście. No i uwielbiam, że Fedora wie jak zainstalować się dobrze automatycznie, a nie jak Ubuntu — jedną partycję...

wujo

#115
Dzień dobry,
na starego laptopa Lenovo G550, na którym był zainstalowany Win 7, wersja 32 bity. Procesor Intel Core (TM) 2 Duo CPU 2,10 GHz.
RAM 4 GB, dysk około 300 GB.

Komputer ma służyć do przeglądania Internetu ( YouTube, Google Maps itp. ogólnie dostępne programy), pracy na OpenOffice i do bankowości elektronicznej. Przez WiFI. Nie ma znaczenia, czy system będzie ładny. Ma być stabilny ( dla osoby, która ma włączyć i korzystać, nie będzie w stanie nic zrobić), z polską wersją językowa, i BEZPIECZNY ( chodzi o bankowość internetową).
Chyba, że znacie wersję specjalnie dedykowaną do bankowości elektronicznej ? To wtedy może być po angielsku.

Łatwy do zainstalowania, praktycznie z automatu.

Ma ktoś pomysł ?

LinGruby

@wujo coraz mniej jest 32bit no ale coś jeszcze zostało:

https://www.chippiko.com/2021/10/list-of-32-bit-linux-distro-available.html

jeszcze trochę jedynie zostanie wsparcie przez społeczności tak jak jest z Arch Linux 32
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

microsofter

Ten sprzęt ma 64-bitowy procesor. Jedynie dotychczasowy OS był x32.
Gdyby wyrzucić ten wymóg
Cytat: wujo w Styczeń 16, 2022, 01:56:47 PMPrzez WiFI.
, wychodzi Solaris. Na co dzień używam non-global zone, a do bankowości - globalną. Więc bezpieczniej nie da się. Kwestia, czy obsłuży peryferia, bo to wybredny OS, jeśli chodzi o sprzęt.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

wujo

#118
Nie da się wyrzucić WiFi :(
Rozumiem, że plik to ten: https://linuxiarze.pl/download_solaris/  ?

microsofter

Tak. Niezbyt ładny, za to bardzo stabilny i bezpieczny system, stworzony z myślą o markowych stacjach roboczych  i serwerach. Zdziwiłbym się, gdyby okazało się, że ostatnio dodali obsługę WiFi.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

Zobacz najnowsze wiadomości na forum