Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja.
Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Autor Wątek: No właśnie, który?  (Przeczytany 9276 razy)

Offline Piotr_1988

• Sr. Member
  • Reputacja: 10
Odp: No właśnie, który?
« Odpowiedź #105 dnia: Wrzesień 20, 2021, 07:02:57 pm »
Czy Ubuntu 20.04 można zainstalować z rootem na btrfs? Jeśli nie, naprawdę bym to distro przekreślił.

Jasne, że na Ubuntu można się wiele nauczyć, ciągle szukając rozwiązania lub obejście jakiegoś problemu, ciągle coś naprawiając. Można też latami skakać z distra na disto, albo zainstalować sobie Archa i "samemu wszystko poukładać". Tylko, może szkoda na to czasu i lepiej znaleźć sobie wartościowsze hobby niż ciągłe reinstalacje systemu. Ja ostatnio rzadko zaglądałem na forum, z zakładek w przeglądarce pousuwałem strony Linuxowe, bo distro już mam: rodzina Fedora-RHEL. Do czasu aż się Redox nie rozwinie, zmiana mało prawdopodobna. Obawiam się xarx, że instalacja Ubuntu skończy się tylko tym, że będziesz się jeszcze przez kilka lat głowić, przesiadać, testować, interesować. Szkoda życia.
Fedora Silverblue

Offline xarx

• Jr. Member
  • **
  • Reputacja: 1
« Odpowiedź #106 dnia: Wrzesień 20, 2021, 07:11:16 pm »
Zatem Fedora! :) Będę musiał niestety wydać jednak ze stówkę najmniej na komplet klawiatura-mysz, żeby mieć wielkiego SUPER! A teraz kupiłem leków za trzy stówy! Ale dam sobie rady. :) Dzięki!  ;D

Offline PomPom

• Hero Member
  • Reputacja: 6
« Odpowiedź #107 dnia: Wrzesień 20, 2021, 07:14:58 pm »
Ubuntu ma bardzo przystępne btrfs prosto z pudełka. Wystarczy wybrać ten system plików przy instalacji, a instalator już zadba o stworzenie podwoluminów. Warte uwagi jest to, że popularny Timeshift oczekuje od użytkownika właśnie tak stworzonych podwoluminów, jak to domyślnie wygląda w Ubuntu. Fedora chyba właśnie to poprawiała, bo ich pierwsze wejście w btrfs było zbyt surowe.
Komputer - Card Reader | Gry - Xbox Series X | Użytkownik - zadowolony

Offline Piotr_1988

• Sr. Member
  • Reputacja: 10
« Odpowiedź #108 dnia: Wrzesień 20, 2021, 07:28:57 pm »
Ubuntu ma bardzo przystępne btrfs prosto z pudełka. Wystarczy wybrać ten system plików przy instalacji, a instalator już zadba o stworzenie podwoluminów. Warte uwagi jest to, że popularny Timeshift oczekuje od użytkownika właśnie tak stworzonych podwoluminów, jak to domyślnie wygląda w Ubuntu. Fedora chyba właśnie to poprawiała, bo ich pierwsze wejście w btrfs było zbyt surowe.
No to fajnie. :) Ja Ubuntu miałem jedynie na ext4 i zfs. Tak, wejście Fedory w btrfs było nieco surowe. Przy czym ja np. z Timeshiftu nie korzystam, ani w ogóle z migawek, a interesuje mnie bezpieczeństwo (tj. bezawaryjność) i deduplikacja danych (mam mnóstwo podwójnych plików), oraz może w mniejszym stopniu kompresja. Jak ktoś chce cofać aktualizacje, Fedora poszła w stronę immutable: Silverblue, Kinoite, choć tu bym poczekał jeszcze kilka lat na doszlifowanie flatpaków.
Fedora Silverblue