Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie

Zaczęty przez januszjanek1, Listopad 26, 2015, 11:30:06 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

januszjanek1

Cześć!
Mój problem polega na tym, że nie mogę zainstalować Ubuntu 14.04. Dokładnie chodzi mi o polską wersję, czyli Triumfalną Turkawkę. Znalazlem wiele poradników i porad jak zainstaliwać Ubuntu obok Okienek. Nikt nie pisze jak zainstalować Ubuntu obok innego Linuksa, chociażby okok Knoppixa

Zadam konkretne pytanie: Jak zainstalować Ubuntu 14.04 obok Knoppixa 7.2?

Dlaczego? A dlaczegóż by nie!? Przede wszystkim chodzi mi o zainstalowanie Ubuntu, ale dlaczego miałbym pozbawiać się Knoppixa? Albo dlaczego nie miałbym sobie doinstalowac jeszcze Minta?
Wątku nie byłoby gdyby rada: włóż dysk startowy z Ubuntu 14.04 do napędu była wystarczająca. Otóż, mimo bootowania z CD/DVD w pierwszej kolejności, płyta nie jest odczytywana.
Nagraj jeszcze raz. Po co? Płyta jest dobra. Sprawdziłem na komputerze kumpla. Z laptopa z Windowsem czyta płytę ładnie.
Dodatkowym problemem jest to, że płyta z Linuksem Mint Cynamon, także nie może wystartować.

Gdzie widzę problem? Grub może być problemem. Nie wiem, czy dobrze myslę, ale przy instalacji Ubuntu, najpierw instaluje się Grub. A tu już jest Grub, którego mój dysk dostał od Knoppixa. Grub od Ubuntu nie startuje, bo już jest Grub na dysku, a skoro nie startuje Grub Ubuntu, albo Minta, to nie idzie też cała instalacja tych dystrybucji.

Pytania pomocnicze: Czy powinienem odinstalować Gruba, którego dał mi Knoppix? Jeśli to zrobię, to czy Grub od Ubuntu będzie później czytał Knoppixa, którego już mam? Czy mogę go jakoś zmodyfikować, żeby puścił instalację Ubuntu (ewentualnie Minta)? Może ręcznie do Gruba dodać pozycje do wyboru, tylko jak?

A może się mylę i temat trzeba ugryźć z zupełnie innej strony? Ale z której? Proszę o precyzyjną odpowiedź. I nie traktowanie pewnych rzeczy jakby były zupełnie oczywiste. Nie czuję się wcale obyty z Linuksami, chociaż może to tak wyglądać.
Już nie mogę się doczekać Waszych propozycji i dyskusji, którą właśnie wywołałem :)

pavroo

Cześć
Sprawa jest trochę dziwna. ponieważ:
1. Możesz zainstalować większość dystrybucji Linux obok już zainstalowanych, tak samo jak w przypadku zainstalowanego Windowsa.
2. Grub Knoppix-a nie ma nic wspólnego z uruchomieniem innego Linuksa. Jeśli nie masz UEFI a zwykły Bios (?) to Ubuntu i Mint uruchamia z płyty isolinux zamiast grub. Więc pytanie brzmi: masz EFI czy Bios?
3. Nie musisz nic odinstalowywać. W przypadku instalacji kolejnego Linuksa, w większości wypadków instalowany jest ponownie Grub, a do jego listy dodawana jest zainstalowana wcześniej dystrybucja Linuksa lub Windows.
4. Czy twój procesor jest 32 czy 64 bitowy? Jaką wersję Ubuntu masz na płycie: 32 czy 64 bit?
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

januszjanek1

Dzięki za szybką odpowiedź.
1. Płyta kręci się, buczy, na ekranie (lewy, górny róg) miga kursywa (podkreślnik). Trwa to z pół minuty, do minuty, po czym startuje Knoppix, jakby płyty nie było w napędzie (przed Knoppixem oczywiście Grub). Dzieje się tak z Ubuntu i z Mintem (Minta nie sprawdzałem na komputerze z Windowsem, więc nie gwarantuję, że jest dobrze nagrana, ale tez nie mam podejrzeń, że coś poszło nie tak przy wypalaniu.)
2. Uruchomiłem ponownie komputer, żeby odpowiedzieć precyzyjnie na Twoje pytania i mój BIOS mówi:
BIOS Version   A05
4. Mój BIOS mówi:
CPU Type   AMD E-450 APU with Radeon (tm) HD Graphics
(AMD to podobno zawsze 64 bit, ale niżej BIOS jeszcze się wypowiada)
CPU Cache   
   L1 Cache   64KB
   L2 Cache   1024KB
Na podstawie wiedzy o AMD ściągnąłem wersję systemu 64 bit. A nawet gdybym popełnił bład w wyborze wersji i miał na płycie jednak 32 bit, to z tego co czytałem powinno mi bez problemu pójść 32 bit system na 64 bit procesorze?
3. Skoro mówisz, że nie musze odinstalowywać Gruba, to się cieszę, ale mi nie idzie ta instalacja drugiego Gruba.
Mam wrażenie, że sprawa jest dość prosta i wystarczy jakieś małe ustawienie gdzieś zmienić, ale nie wiem gdzie, a dotychczasowa wiedza i przeczucie podpowiadają mi, że to Grub jest winny. Może być tak, że te Gruby w wyjątkowo pechowej kombinacji się jednak "gryzą"?

Acha. Gdy miałem jeszcze Androida zainstalowanego przed Knoppixem 7.2, to była taka sama sytuacja. Tzn. Płyty Ubuntu i Minta nie startowały. Poszedł mi dpiero ten Knoppix, więc go zainstalowałem. Wynikaz tego, że to chyba nie jest do końca pechowa kombinacja Grubów, bo ten od Androida, także nie puszczał instalacji. Może problem jest w jakimś ustawieniu blokującym płyty instalacyjne? (Jak suwaczek "lock" na kartach pamięci). A Knoppix poszedł, bo to system typowo LiveCD, a Ubuntu i Mint niby mają opcję LiveDVD, ale jednak są pod instalację na stałe bardziej zaprojektowane.

pavroo

Ze specyfikacji producenta wynika, że jest to procesor 64 bitowy, więc bez znaczenia jaką wersję uruchomiłeś - 32 czy 64 bitową. Problem powstaje, gdy chcesz uruchomić system 64 bitowy na procesorze 32 bitowym.

Gruby się nie "gryzą". Nowa instalacja kolejnego systemu nadpisuje poprzednią i wszystko jest ok.

Jeśli poprzednio, tzn, przed Knoppix-em, a z zainstalowanym Androidem również nie mogłeś uruchomić ani Ubuntu ani tez Minta, to problem leży po stronie konfiguracji Bios-u. Prawdopodobnie producent urządzenia wprowadził opcję uniemożliwiającą uruchomienie innego systemu z zewnętrznego nośnika.

Jedyne co w takiej sytuacji mogę poradzić, to trzeba znaleźć właściwą opcję w Bios, która odblokowuje uruchomienia z innego nośnika.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

januszjanek1

Rozumiem, że BIOS to nie Linuks, ale drążę temat, żeby pod wątkiem znalazło się rozwiązanie (może ktoś też będzie miał podobną blokadę). Muszę zmienić pytania, żeby zainstalować sobie Ubuntu oraz Mint.

Jak znaleźć właściwą opcję? Jak ona może się nazywać? Gdzie być zlokalizowana?

Trochę się boję zmieniać ustawienia BIOSa. Tym bardziej, że mam angielską wersję. Nie dokładnie mogę zrozumieć mogę zrozumieć polecenie i narozrabiam więcej niż mogę sobie wyobrazić.

Czy ta sama blokada może mieć wpływ na problemy ze zaktualizowaniem systemu? Pisałem o takowych problemach w powitaniu. Jeśli mam włączoną blokadę, to może wyjaśniłyby się moje problemy z przeszłości. Jeśli to może mieć związek.

Ale najważniejsze pytanie teraz to jak wyłączyć tą blokadę? Którą opcję w biosie powinienem zmienić? Ma ktoś jakiś pomysł?

pavroo

W pierwszej kolejności sprawdź czy masz ustawiony rozruch z CD - opcja Boot, przykład:
http://linuxiarze.pl/bios/
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

januszjanek1

Ależ oczywiście, że bootowanie jest z CD/DVD w pierwszej kolejności. Pisałem o tym zresztą w pierwszym poście:
CytatWątku nie byłoby gdyby rada: włóż dysk startowy z Ubuntu 14.04 do napędu była wystarczająca. Otóż, mimo bootowania z CD/DVD w pierwszej kolejności, płyta nie jest odczytywana.
Zresztą nie zmieniałem ustawień Biosa po zainstalowaniu na dysku Knoppixa.
A poza tym pisałem, że płyta próbuje się odpalić:
CytatPłyta kręci się, buczy, na ekranie (lewy, górny róg) miga kursywa (podkreślnik). Trwa to z pół minuty, do minuty, po czym startuje Knoppix, jakby płyty nie było w napędzie
To musi być inne miejsce Biosa, albo to jednak nie są winne ustawienia Biosa. Biosa przejrzałem, co prawda na innym kompie, bo jestem teraz w domu, ale nie widzę tu za bardzo możliwości zmian. Nie ma takiej blokady, na inne systemy lub inne dystrybucje, albo nie doczytałem.
W związku z tym ośmielę się powrócić do tezy, że odpowiedzialny za taki stan jest Grub. Czy można jakoś wejść w ustawienia Gruba? Jest coś takiego? Może tam warto poszperać? Czy Grub jest jeszcze prostszy niż Bios?
Albo zaawansowane wejście do Biosa, bo z obecnego poziomu dostępu nie za bardzo widzę możliwość zmiany odpowiednich ustawień.
A może coś jest w tym Knoppixie. Trzeba byłoby się do niego dobrać jako root i tam jakąś komendę wpisać? Ale teraz totalnie zmyślam (fantazjuję). Nie mam wiedzy po prostu...
Niemniej bardzo proszę o więcej sugestii!

pavroo

Skoro już pisałeś, to dobrze, że o tym przypomniałeś.
Więc ja również napiszę drugi raz:
CytatGruby się nie "gryzą"
CytatJeśli poprzednio, tzn, przed Knoppix-em, a z zainstalowanym Androidem również nie mogłeś uruchomić ani Ubuntu ani tez Minta...
... to problem istniał jeszcze przed instalacją Knoppix-a.
To, że miga 'podkreślnik', to nie znaczy, że system live w ogóle został wykryty. Buczenie oznacza, że urządzenie, tutaj odtwarzacz optyczny, ustawiony prawidłowo w Bios-ie, próbuje odpalić system z płyty, lecz nie może.
W takim wypadku następne pytania, na które jeszcze chyba nie odpowiadałeś:
1. Czy po uruchomieniu Bios-a ładuje się ekran wyboru systemu Live lub cokolwiek z płyty, przed pojawieniem się 'podkreślnika'?
Jeśli nic, to oznacza, że płyta nie mam możliwości załadowania systemu live na twoim komputerze, ani nawet programu bootujacego isolinux.
2. Jakiej płyty użyłeś DVD+ czy DVD- ? Czy Knoppix był nagrany na identyczną płytę czy inną?
3. Czy masz możliwość uruchomienia systemu live z nośnika USB (sprawdź w Bios)?
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

januszjanek1

Ok. Gruba zostawiam w spokoju!
1. Nie, nic się nie pojawia przed podkreślnikiem. A mogę jakoś umożliwić płycie załadowanie systemu? W Biosie nie znalazłem takiej opcji. Mam 5 "kart":
1. Main
2. Advanced
3. Security
4. Boot
5. Exit
Skoro mam jakąś blokadę w Biosie to sądzę, że można byłoby to zmienić w "dziale" Security, a tam na czarno (bez możliwości zmian):


Unlock Setup Status     Unlocked
Admin Pasword Status     Not Set
System Password Status     Not Set
HDD Pasword Status     Not Set

(Poniżej na niebiesko, a jak najadę dany wiersz to na biało wyświetla się)
Set Admin Password
Set System Password
Set HDD Password
Password on Boot     [Enabled]

Computrace     [Deactivate]


Haseł nie chcę ustawiać. Ani administratora, ani systemu, ani dyski twardego, więc opcje te zostawiam jak są.
Password on Boot mogę zmienić na [Disabled] Tylko, czy powinienem? Co to dokładnie znaczy? Rozumiem to jako Hasło na ładowanie (wczytywanie). Wygląda na to, że takowe hasło jest aktywne. Ale po pierwsze nie domyślam się jak mogłoby brzmieć, a po drugie chyba nie spotkałem się z możliwością wpisania takowego gdziekolwiek. Chyba, że migający podkreślnik jest tym miejscem, ale raczej nie sądzę.

Computrace mogę zmienić na [Activate] lub [Disabled], ale nie wiem co znaczy Computrace. Nie domyslam się, więc nie wiem czy powinienem zmienić i na jaką ewentualnie opcję.

2. Ups. Użyłem DVD+R. Knoppix nagrałem na CD-R. Knoppix mieścił się na CD, więc wziąłem CD.
"+" mógłby być problemem, bo w Biosie mam tam gdzie wybieram nośniki do bootowania:
CD/DVD/CD-RW Drive
Nie ma tam "+".
Nigdy nie zwracałem na to uwagi i nie sądziłem, że może mieć jakieś znaczenie, czy na płycie między DVD, a R jest "+", czy "-".
Ale okazało się, że symbol nie rozwiązuje mojego problemu. Szybko dokupiłem i nagrałem płytę DVD-R. Sprawdziłem płytę w komuterze z Win7 - działa. Na moim nic się nie zmieniło. Nadal Ubuntu nie ładuje się z płyty...

3. Możliwość bootowania z USB mam, ale zrezygnowałem z tej opcji, bo potrzebny jest jakiś specjalny program z tego co czytałem. Wybrałem wgranie systemu z płyty, bo wydało mi się to łatwiejsze. Jeśli to nie jest, aż tak skomplikowane, to proszę napisz jaki to program i jak go bezbłędnie nagrać na USB :)

pavroo

OK, w takim razie, skoro maszyna bootuje z CD a z DVD już nie, to...
Czy posiadasz odtwarzacz DVD czy tylko CD?

Opcję bootowania z USB można obejść, na razie pierwsza informacja jest istotna.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

januszjanek1

Na "kieszonce" na płyty mam nadrukowane DVD multi rekorder, RW i jeszcze disc. Ale jeśli chcesz to mogę przepisać z Biosa info o napędzie. Sądzę, że mam DVD... Nie, no: jestem tego więcej niż pewien!

pavroo

W takim razie...
Czy odtwarzacz DVD nie jest uszkodzony?
Czy możesz uruchomić Knoppix-a, włożyć płytę DVD z Ubuntu i sprawdzić czy zostanie wykryta i czy możesz przeglądać na niej pliki?

CytatComputrace mogę zmienić na [Activate] lub [Disabled] Tylko, czy powinienem? Co to dokładnie znaczy?
Ja też nie wiem, więc lepiej nie ruszać.

CytatPassword on Boot     [Enabled]
Tutaj dałbym Disabled aby wyłączyć.

Jeśli masz Knoppixa, to zainstaluj na nim program Unetbootin:
sudo su
apt-get update
apt-get install unetbootin

Nastepnie uruchom go z menu i z jego pomocą nagraj Ubuntu na USB.
Reboot, wchodzisz do Bios i ustawiasz start z nośnika USB.

Dodatkowa opcja: niektóre Bios-y mają opcję szybkiej konfiguracji opcji startowych, bez wchodzenia w Bios, np. klawiszem F12. Wtedy wyświetla się lista nośników, z których można uruchomić system.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

januszjanek1

Odtwarzacz raczej nie jest uszkodzony, bo Knoppix'a zainstalowałem w tym tygodniu. Po zainstaliwaniu odpalałem go z płyty także i ładował się z płyty, tak, jakby nie był na dysku twardym nagrany. Płyty mogę przeglądać. Widzę, pliki na płycie Ubuntu i ubolewam, że Linuks nie raeguje na plik wubi.exe.

Dzięki za kod. Trwała trochę reakcja na komendy wydane w terminalu, ale wszystko raczej poszło dobrze. Tak sądziłem. Uruchomiłem komuter ponwnie i próbuję przez uruchom właczyć program. Wyskakuje komunikat:
CytatWykonanie procesu potomnego "unetbootin" (Nie ma takiego pliku ani katalogu) nie powiodło sie
klikam ok, bo tylko to mogę robić i na tym kończy się mja współpraca z nowym programem :(

pavroo

Plik wubi.exe jest przeznaczony dla Windows i na nic się nie przyda.
Zainstaluj Unetbootin ponownie, sprawdź czy został zainstalowany:
apt-cache policy unetbootin
Jeśli tak, to uruchom go bez restartu systemu, poleceniem:
unetbootin
lub z Menu-> System-> Unetbootin
Jeśli wciąż masz Windows, to pobierz z sieci Unetbootin dla Windows, nie wymaga instalacji, wystarczy rozpakować i uruchomić.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

januszjanek1

Spoiler (Rozwiń)
Cytatroot@Microknoppix:/home/knoppix# apt-get update
Stary http://ftp.de.debian.org stable Release.gpg
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Release.gpg                   
Stary http://security.debian.org stable/updates Release.gpg                   
Stary http://packages.x2go.org squeeze Release.gpg                             
Pobieranie:1 http://ftp.de.debian.org testing Release.gpg [1554 B]             
Stary http://security.debian.org testing/updates Release.gpg                   
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Release                       
Stary http://security.debian.org stable/updates Release                       
Pobieranie:2 http://ftp.de.debian.org unstable Release.gpg [1554 B]           
Stary http://packages.x2go.org wheezy Release.gpg                             
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Packages/DiffIndex           
Pobieranie:3 http://ftp.de.debian.org experimental Release.gpg [1554 B]       
Stary http://security.debian.org testing/updates Release                       
Stary http://packages.x2go.org sid Release.gpg                                 
Stary http://security.debian.org stable/updates/main i386 Packages             
Pobieranie:4 http://ftp.de.debian.org stable-updates Release.gpg [1554 B]     
Stary http://packages.x2go.org squeeze Release                                 
Stary http://security.debian.org stable/updates/contrib i386 Packages         
Stary http://ftp.de.debian.org stable Release                                 
Stary http://security.debian.org stable/updates/non-free i386 Packages         
Stary http://packages.x2go.org wheezy Release                                 
Stary http://security.debian.org stable/updates/contrib Translation-en         
Pobieranie:5 http://ftp.de.debian.org testing Release [191 kB]                 
Stary http://security.debian.org stable/updates/main Translation-en           
Stary http://packages.x2go.org sid Release                                     
Stary http://security.debian.org stable/updates/non-free Translation-en       
Stary http://security.debian.org testing/updates/main i386 Packages           
Stary http://packages.x2go.org squeeze/main i386 Packages                     
Stary http://security.debian.org testing/updates/contrib i386 Packages         
Stary http://security.debian.org testing/updates/non-free i386 Packages       
Stary http://security.debian.org testing/updates/contrib Translation-en       
Stary http://security.debian.org testing/updates/main Translation-en           
Stary http://security.debian.org testing/updates/non-free Translation-en       
Pobieranie:6 http://ftp.de.debian.org unstable Release [255 kB]               
Stary http://packages.x2go.org wheezy/main i386 Packages                       
Pobieranie:7 http://ftp.de.debian.org experimental Release [185 kB]           
Stary http://packages.x2go.org sid/main i386 Packages                         
Pobieranie:8 http://ftp.de.debian.org stable-updates Release [135 kB]         
Stary http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Packages                     
Stary http://ftp.de.debian.org stable/main i386 Packages                       
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Translation-pl_PL             
Stary http://ftp.de.debian.org stable/contrib i386 Packages                   
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Translation-pl               
Stary http://ftp.de.debian.org stable/non-free i386 Packages                   
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Translation-en               
Stary http://ftp.de.debian.org stable/contrib Translation-en
Stary http://ftp.de.debian.org stable/main Translation-pl   
Stary http://ftp.de.debian.org stable/main Translation-en   
Stary http://ftp.de.debian.org stable/non-free Translation-en
Stary http://ftp.de.debian.org testing/main i386 Packages/DiffIndex
Stary http://ftp.de.debian.org testing/contrib i386 Packages/DiffIndex
Stary http://ftp.de.debian.org testing/non-free i386 Packages/DiffIndex
Stary http://ftp.de.debian.org testing/contrib Translation-en/DiffIndex
Pobieranie:9 http://ftp.de.debian.org testing/main Translation-pl/DiffIndex [7819 B]
Stary http://ftp.de.debian.org testing/main Translation-en/DiffIndex
Stary http://ftp.de.debian.org testing/non-free Translation-en/DiffIndex
Pobieranie:10 http://ftp.de.debian.org unstable/main i386 Packages/DiffIndex [7876 B]
Stary http://ftp.de.debian.org unstable/contrib i386 Packages/DiffIndex
Stary http://ftp.de.debian.org unstable/non-free i386 Packages/DiffIndex
Stary http://ftp.de.debian.org unstable/contrib Translation-en/DiffIndex
Pobieranie:11 http://ftp.de.debian.org unstable/main Translation-pl/DiffIndex [6577 B]
Pobieranie:12 http://ftp.de.debian.org unstable/main Translation-en/DiffIndex [7876 B]
Stary http://ftp.de.debian.org unstable/non-free Translation-en/DiffIndex
Pobieranie:13 http://ftp.de.debian.org experimental/main i386 Packages/DiffIndex [7819 B]
Stary http://ftp.de.debian.org experimental/contrib i386 Packages/DiffIndex   
Stary http://ftp.de.debian.org experimental/non-free i386 Packages/DiffIndex   
Stary http://ftp.de.debian.org experimental/contrib Translation-en/DiffIndex   
Stary http://ftp.de.debian.org experimental/main Translation-en/DiffIndex     
Stary http://ftp.de.debian.org experimental/non-free Translation-en/DiffIndex 
Stary http://ftp.de.debian.org stable-updates/main i386 Packages/DiffIndex     
Pobieranie:14 http://ftp.de.debian.org stable-updates/contrib i386 Packages [32 B]
Pobieranie:15 http://ftp.de.debian.org stable-updates/non-free i386 Packages [32 B]
Pobieranie:16 http://ftp.de.debian.org stable-updates/contrib Translation-en [14 B]
Pobieranie:17 http://ftp.de.debian.org stable-updates/main Translation-en [2506 B]
Pobieranie:18 http://ftp.de.debian.org stable-updates/non-free Translation-en [14 B]
Pobieranie:19 http://ftp.de.debian.org testing/main 2015-11-30-0841.59.pdiff [523 B]
Pobieranie:20 http://ftp.de.debian.org testing/main 2015-11-30-0841.59.pdiff [523 B]
Pobieranie:21 http://ftp.de.debian.org unstable/main i386 2015-11-30-0841.59.pdiff [3545 B]
Pobieranie:22 http://ftp.de.debian.org unstable/main 2015-11-30-0841.59.pdiff [33 B]
Ign.  http://packages.x2go.org squeeze/main Translation-pl_PL                 
Pobieranie:23 http://ftp.de.debian.org unstable/main 2015-11-30-0841.59.pdiff [60 B]
Ign.  http://packages.x2go.org squeeze/main Translation-pl                     
Pobieranie:24 http://ftp.de.debian.org experimental/main i386 2015-11-30-0841.59.pdiff [2715 B]
Ign.  http://packages.x2go.org squeeze/main Translation-en                     
Ign.  http://packages.x2go.org wheezy/main Translation-pl_PL                   
Ign.  http://packages.x2go.org wheezy/main Translation-pl                     
Ign.  http://packages.x2go.org wheezy/main Translation-en                     
Ign.  http://packages.x2go.org sid/main Translation-pl_PL                     
Pobieranie:25 http://ftp.de.debian.org unstable/main i386 2015-11-30-0841.59.pdiff [3545 B]
Ign.  http://packages.x2go.org sid/main Translation-pl                         
Ign.  http://packages.x2go.org sid/main Translation-en                         
Pobieranie:26 http://ftp.de.debian.org unstable/main 2015-11-30-0841.59.pdiff [33 B]
Pobieranie:27 http://ftp.de.debian.org unstable/main 2015-11-30-0841.59.pdiff [60 B]
Pobieranie:28 http://ftp.de.debian.org experimental/main i386 2015-11-30-0841.59.pdiff [2715 B]
Pobrano 820 kB w 19s (41,6 kB/s)                                               
Czytanie list pakietów... Gotowe
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
9D6D8F6BC857C906
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
9D6D8F6BC857C906
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
7638D0442B90D010
NO_PUBKEY CBF8D6FD518E17E1
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
7638D0442B90D010
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
7638D0442B90D010
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
7638D0442B90D010
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
7638D0442B90D010
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package libjpeg62
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package php-psr-http-message-implementation
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package php-psr-log-implementation
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package php-math-biginteger
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package pypy-cffi
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package pypy-cffi-backend-api-max
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package pypy-cffi-backend-api-min
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package python-cffi-backend-api-max
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package python-cffi-backend-api-min
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package python3-cffi-backend-api-max
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package python3-cffi-backend-api-min
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package php-math-biginteger
W: Unknown Multi-Arch type 'no' for package 'compiz-gnome'
W: Unknown Multi-Arch type 'no' for package 'compiz-core'
W: Unknown Multi-Arch type 'no' for package 'compiz-core'
W: Unknown Multi-Arch type 'no' for package 'compiz-gnome'

Przepraszam jeśli wkleiłem za dużo, ale sądzę, że spojrzenie na całość problemu, może podsunąć jakieś rozwiązanie. Polecenie "apt-get update" miało zaktualizować mojego Konppix'a jak sądzę. Ale operacja jak widzę nie powiodła się. "Brakuje klucza publicznego"? Zupełnie nie domyslam się o co może chodzić. W terminalu czuję się strasznie słaby, ale mimo to kontynuuję:
Cytatroot@Microknoppix:/home/knoppix# apt-get install unebootin
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
E: Nie udało się odnaleźć pakietu unebootin
root@Microknoppix:/home/knoppix#
Sprawdzanie komendą "apt-cache policy unebootin" chyba nie jest konieczne.
Co robię źle? Dlaczego nie mogę nawet zaktualizować systemu? Czy odpowiedź jest w terminalu? W tym co wkleiłem? Jeśli tak to proszę o jej wskazanie, abym w przyszłości mógł sam identyfikować problemy.

"Password on Boot" w Bosie zmieniłem zgodnie z sugestią na "Disabled" i nic się nie zmienio. Uruchamiałem oczywiście komuter ponownie i to kilkukrotnie z płytą Ubuntu w napędzie DVD. Teraz mam "Disabled", skoro uważasz, że tak jest lepiej.
Coś mi mówi, że jeśli uda się "update", to również płytka z Ubuntu ruszy bez większego problemu.

Wczoraj miałem wrażenie, że "update" zadziałało, mimo znacznie słabszego łącza, a po "apt-get install unetbootin" też się coś ściągało i na koniec wyskoczyło mi niebieskie okienko w terminalu. Nie pamiętam co było w treści. Mogłem tylko zatwierdzić "ok" klawiszem "enter", następnie wyskoczyło okienko o innej teści, także niebieskie i znów potwierdziłem. Dziś te niebieskie okienka nie wyskakują., a nie wiem, jak odnaleźć historię terminala z wczoraj. Czy to możliwe? Może pomogłoby, gdybym podał co wczoraj zatwierdziłem na koniec instalacji...

Teraz nie mam dostępu do komputera z Windowsem. Mógłbym znów udać się do znajomego, ale obawiam się, że poprawnie nagrany nośnik USB nie zadziała, podobnie jak nie działa poprawnie nagrana płyta. Problem chyba jest w moim sprzecie. To on nie puszcza instalacji... Chyba.

Proszę o pomoc, jeśli sytuacja nie jest beznadziejna. Czekam na kolejne propozycje rozwiązania mojego problemu z niecierpliwością.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum