Linuxiarze.pl Forum

Dystrybucje Linux => Inne dystrybucje Linux => Wątek zaczęty przez: januszjanek1 w Listopad 26, 2015, 11:30:06 pm

Tytuł: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: januszjanek1 w Listopad 26, 2015, 11:30:06 pm
Cześć!
Mój problem polega na tym, że nie mogę zainstalować Ubuntu 14.04. Dokładnie chodzi mi o polską wersję, czyli Triumfalną Turkawkę. Znalazlem wiele poradników i porad jak zainstaliwać Ubuntu obok Okienek. Nikt nie pisze jak zainstalować Ubuntu obok innego Linuksa, chociażby okok Knoppixa

Zadam konkretne pytanie: Jak zainstalować Ubuntu 14.04 obok Knoppixa 7.2?

Dlaczego? A dlaczegóż by nie!? Przede wszystkim chodzi mi o zainstalowanie Ubuntu, ale dlaczego miałbym pozbawiać się Knoppixa? Albo dlaczego nie miałbym sobie doinstalowac jeszcze Minta?
Wątku nie byłoby gdyby rada: włóż dysk startowy z Ubuntu 14.04 do napędu była wystarczająca. Otóż, mimo bootowania z CD/DVD w pierwszej kolejności, płyta nie jest odczytywana.
Nagraj jeszcze raz. Po co? Płyta jest dobra. Sprawdziłem na komputerze kumpla. Z laptopa z Windowsem czyta płytę ładnie.
Dodatkowym problemem jest to, że płyta z Linuksem Mint Cynamon, także nie może wystartować.

Gdzie widzę problem? Grub może być problemem. Nie wiem, czy dobrze myslę, ale przy instalacji Ubuntu, najpierw instaluje się Grub. A tu już jest Grub, którego mój dysk dostał od Knoppixa. Grub od Ubuntu nie startuje, bo już jest Grub na dysku, a skoro nie startuje Grub Ubuntu, albo Minta, to nie idzie też cała instalacja tych dystrybucji.

Pytania pomocnicze: Czy powinienem odinstalować Gruba, którego dał mi Knoppix? Jeśli to zrobię, to czy Grub od Ubuntu będzie później czytał Knoppixa, którego już mam? Czy mogę go jakoś zmodyfikować, żeby puścił instalację Ubuntu (ewentualnie Minta)? Może ręcznie do Gruba dodać pozycje do wyboru, tylko jak?

A może się mylę i temat trzeba ugryźć z zupełnie innej strony? Ale z której? Proszę o precyzyjną odpowiedź. I nie traktowanie pewnych rzeczy jakby były zupełnie oczywiste. Nie czuję się wcale obyty z Linuksami, chociaż może to tak wyglądać.
Już nie mogę się doczekać Waszych propozycji i dyskusji, którą właśnie wywołałem :)
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: pavroo w Listopad 27, 2015, 01:45:07 am
Cześć
Sprawa jest trochę dziwna. ponieważ:
1. Możesz zainstalować większość dystrybucji Linux obok już zainstalowanych, tak samo jak w przypadku zainstalowanego Windowsa.
2. Grub Knoppix-a nie ma nic wspólnego z uruchomieniem innego Linuksa. Jeśli nie masz UEFI a zwykły Bios (?) to Ubuntu i Mint uruchamia z płyty isolinux zamiast grub. Więc pytanie brzmi: masz EFI czy Bios?
3. Nie musisz nic odinstalowywać. W przypadku instalacji kolejnego Linuksa, w większości wypadków instalowany jest ponownie Grub, a do jego listy dodawana jest zainstalowana wcześniej dystrybucja Linuksa lub Windows.
4. Czy twój procesor jest 32 czy 64 bitowy? Jaką wersję Ubuntu masz na płycie: 32 czy 64 bit?
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: januszjanek1 w Listopad 27, 2015, 02:54:53 am
Dzięki za szybką odpowiedź.
1. Płyta kręci się, buczy, na ekranie (lewy, górny róg) miga kursywa (podkreślnik). Trwa to z pół minuty, do minuty, po czym startuje Knoppix, jakby płyty nie było w napędzie (przed Knoppixem oczywiście Grub). Dzieje się tak z Ubuntu i z Mintem (Minta nie sprawdzałem na komputerze z Windowsem, więc nie gwarantuję, że jest dobrze nagrana, ale tez nie mam podejrzeń, że coś poszło nie tak przy wypalaniu.)
2. Uruchomiłem ponownie komputer, żeby odpowiedzieć precyzyjnie na Twoje pytania i mój BIOS mówi:
BIOS Version   A05
4. Mój BIOS mówi:
CPU Type   AMD E-450 APU with Radeon (tm) HD Graphics
(AMD to podobno zawsze 64 bit, ale niżej BIOS jeszcze się wypowiada)
CPU Cache   
   L1 Cache   64KB
   L2 Cache   1024KB
Na podstawie wiedzy o AMD ściągnąłem wersję systemu 64 bit. A nawet gdybym popełnił bład w wyborze wersji i miał na płycie jednak 32 bit, to z tego co czytałem powinno mi bez problemu pójść 32 bit system na 64 bit procesorze?
3. Skoro mówisz, że nie musze odinstalowywać Gruba, to się cieszę, ale mi nie idzie ta instalacja drugiego Gruba.
Mam wrażenie, że sprawa jest dość prosta i wystarczy jakieś małe ustawienie gdzieś zmienić, ale nie wiem gdzie, a dotychczasowa wiedza i przeczucie podpowiadają mi, że to Grub jest winny. Może być tak, że te Gruby w wyjątkowo pechowej kombinacji się jednak "gryzą"?

Acha. Gdy miałem jeszcze Androida zainstalowanego przed Knoppixem 7.2, to była taka sama sytuacja. Tzn. Płyty Ubuntu i Minta nie startowały. Poszedł mi dpiero ten Knoppix, więc go zainstalowałem. Wynikaz tego, że to chyba nie jest do końca pechowa kombinacja Grubów, bo ten od Androida, także nie puszczał instalacji. Może problem jest w jakimś ustawieniu blokującym płyty instalacyjne? (Jak suwaczek "lock" na kartach pamięci). A Knoppix poszedł, bo to system typowo LiveCD, a Ubuntu i Mint niby mają opcję LiveDVD, ale jednak są pod instalację na stałe bardziej zaprojektowane.
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: pavroo w Listopad 27, 2015, 01:32:37 pm
Ze specyfikacji producenta wynika, że jest to procesor 64 bitowy, więc bez znaczenia jaką wersję uruchomiłeś - 32 czy 64 bitową. Problem powstaje, gdy chcesz uruchomić system 64 bitowy na procesorze 32 bitowym.

Gruby się nie "gryzą". Nowa instalacja kolejnego systemu nadpisuje poprzednią i wszystko jest ok.

Jeśli poprzednio, tzn, przed Knoppix-em, a z zainstalowanym Androidem również nie mogłeś uruchomić ani Ubuntu ani tez Minta, to problem leży po stronie konfiguracji Bios-u. Prawdopodobnie producent urządzenia wprowadził opcję uniemożliwiającą uruchomienie innego systemu z zewnętrznego nośnika.

Jedyne co w takiej sytuacji mogę poradzić, to trzeba znaleźć właściwą opcję w Bios, która odblokowuje uruchomienia z innego nośnika.
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: januszjanek1 w Listopad 27, 2015, 04:25:17 pm
Rozumiem, że BIOS to nie Linuks, ale drążę temat, żeby pod wątkiem znalazło się rozwiązanie (może ktoś też będzie miał podobną blokadę). Muszę zmienić pytania, żeby zainstalować sobie Ubuntu oraz Mint.

Jak znaleźć właściwą opcję? Jak ona może się nazywać? Gdzie być zlokalizowana?

Trochę się boję zmieniać ustawienia BIOSa. Tym bardziej, że mam angielską wersję. Nie dokładnie mogę zrozumieć mogę zrozumieć polecenie i narozrabiam więcej niż mogę sobie wyobrazić.

Czy ta sama blokada może mieć wpływ na problemy ze zaktualizowaniem systemu? Pisałem o takowych problemach w powitaniu. Jeśli mam włączoną blokadę, to może wyjaśniłyby się moje problemy z przeszłości. Jeśli to może mieć związek.

Ale najważniejsze pytanie teraz to jak wyłączyć tą blokadę? Którą opcję w biosie powinienem zmienić? Ma ktoś jakiś pomysł?
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: pavroo w Listopad 27, 2015, 04:35:07 pm
W pierwszej kolejności sprawdź czy masz ustawiony rozruch z CD - opcja Boot, przykład:
http://linuxiarze.pl/bios/
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: januszjanek1 w Listopad 27, 2015, 07:09:36 pm
Ależ oczywiście, że bootowanie jest z CD/DVD w pierwszej kolejności. Pisałem o tym zresztą w pierwszym poście:
Cytuj
Wątku nie byłoby gdyby rada: włóż dysk startowy z Ubuntu 14.04 do napędu była wystarczająca. Otóż, mimo bootowania z CD/DVD w pierwszej kolejności, płyta nie jest odczytywana.
Zresztą nie zmieniałem ustawień Biosa po zainstalowaniu na dysku Knoppixa.
A poza tym pisałem, że płyta próbuje się odpalić:
Cytuj
Płyta kręci się, buczy, na ekranie (lewy, górny róg) miga kursywa (podkreślnik). Trwa to z pół minuty, do minuty, po czym startuje Knoppix, jakby płyty nie było w napędzie
To musi być inne miejsce Biosa, albo to jednak nie są winne ustawienia Biosa. Biosa przejrzałem, co prawda na innym kompie, bo jestem teraz w domu, ale nie widzę tu za bardzo możliwości zmian. Nie ma takiej blokady, na inne systemy lub inne dystrybucje, albo nie doczytałem.
W związku z tym ośmielę się powrócić do tezy, że odpowiedzialny za taki stan jest Grub. Czy można jakoś wejść w ustawienia Gruba? Jest coś takiego? Może tam warto poszperać? Czy Grub jest jeszcze prostszy niż Bios?
Albo zaawansowane wejście do Biosa, bo z obecnego poziomu dostępu nie za bardzo widzę możliwość zmiany odpowiednich ustawień.
A może coś jest w tym Knoppixie. Trzeba byłoby się do niego dobrać jako root i tam jakąś komendę wpisać? Ale teraz totalnie zmyślam (fantazjuję). Nie mam wiedzy po prostu...
Niemniej bardzo proszę o więcej sugestii!
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: pavroo w Listopad 27, 2015, 10:08:25 pm
Skoro już pisałeś, to dobrze, że o tym przypomniałeś.
Więc ja również napiszę drugi raz:
Cytuj
Gruby się nie "gryzą"
Cytuj
Jeśli poprzednio, tzn, przed Knoppix-em, a z zainstalowanym Androidem również nie mogłeś uruchomić ani Ubuntu ani tez Minta...
... to problem istniał jeszcze przed instalacją Knoppix-a.
To, że miga 'podkreślnik', to nie znaczy, że system live w ogóle został wykryty. Buczenie oznacza, że urządzenie, tutaj odtwarzacz optyczny, ustawiony prawidłowo w Bios-ie, próbuje odpalić system z płyty, lecz nie może.
W takim wypadku następne pytania, na które jeszcze chyba nie odpowiadałeś:
1. Czy po uruchomieniu Bios-a ładuje się ekran wyboru systemu Live lub cokolwiek z płyty, przed pojawieniem się 'podkreślnika'?
Jeśli nic, to oznacza, że płyta nie mam możliwości załadowania systemu live na twoim komputerze, ani nawet programu bootujacego isolinux.
2. Jakiej płyty użyłeś DVD+ czy DVD- ? Czy Knoppix był nagrany na identyczną płytę czy inną?
3. Czy masz możliwość uruchomienia systemu live z nośnika USB (sprawdź w Bios)?
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: januszjanek1 w Listopad 28, 2015, 11:12:51 am
Ok. Gruba zostawiam w spokoju!
1. Nie, nic się nie pojawia przed podkreślnikiem. A mogę jakoś umożliwić płycie załadowanie systemu? W Biosie nie znalazłem takiej opcji. Mam 5 "kart":
1. Main
2. Advanced
3. Security
4. Boot
5. Exit
Skoro mam jakąś blokadę w Biosie to sądzę, że można byłoby to zmienić w "dziale" Security, a tam na czarno (bez możliwości zmian):


Unlock Setup Status     Unlocked
Admin Pasword Status     Not Set
System Password Status     Not Set
HDD Pasword Status     Not Set

(Poniżej na niebiesko, a jak najadę dany wiersz to na biało wyświetla się)
Set Admin Password
Set System Password
Set HDD Password
Password on Boot     [Enabled]

Computrace     [Deactivate]


Haseł nie chcę ustawiać. Ani administratora, ani systemu, ani dyski twardego, więc opcje te zostawiam jak są.
Password on Boot mogę zmienić na [Disabled] Tylko, czy powinienem? Co to dokładnie znaczy? Rozumiem to jako Hasło na ładowanie (wczytywanie). Wygląda na to, że takowe hasło jest aktywne. Ale po pierwsze nie domyślam się jak mogłoby brzmieć, a po drugie chyba nie spotkałem się z możliwością wpisania takowego gdziekolwiek. Chyba, że migający podkreślnik jest tym miejscem, ale raczej nie sądzę.

Computrace mogę zmienić na [Activate] lub [Disabled], ale nie wiem co znaczy Computrace. Nie domyslam się, więc nie wiem czy powinienem zmienić i na jaką ewentualnie opcję.

2. Ups. Użyłem DVD+R. Knoppix nagrałem na CD-R. Knoppix mieścił się na CD, więc wziąłem CD.
"+" mógłby być problemem, bo w Biosie mam tam gdzie wybieram nośniki do bootowania:
CD/DVD/CD-RW Drive
Nie ma tam "+".
Nigdy nie zwracałem na to uwagi i nie sądziłem, że może mieć jakieś znaczenie, czy na płycie między DVD, a R jest "+", czy "-".
Ale okazało się, że symbol nie rozwiązuje mojego problemu. Szybko dokupiłem i nagrałem płytę DVD-R. Sprawdziłem płytę w komuterze z Win7 - działa. Na moim nic się nie zmieniło. Nadal Ubuntu nie ładuje się z płyty...

3. Możliwość bootowania z USB mam, ale zrezygnowałem z tej opcji, bo potrzebny jest jakiś specjalny program z tego co czytałem. Wybrałem wgranie systemu z płyty, bo wydało mi się to łatwiejsze. Jeśli to nie jest, aż tak skomplikowane, to proszę napisz jaki to program i jak go bezbłędnie nagrać na USB :)
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: pavroo w Listopad 28, 2015, 12:52:20 pm
OK, w takim razie, skoro maszyna bootuje z CD a z DVD już nie, to...
Czy posiadasz odtwarzacz DVD czy tylko CD?

Opcję bootowania z USB można obejść, na razie pierwsza informacja jest istotna.
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: januszjanek1 w Listopad 28, 2015, 01:08:36 pm
Na "kieszonce" na płyty mam nadrukowane DVD multi rekorder, RW i jeszcze disc. Ale jeśli chcesz to mogę przepisać z Biosa info o napędzie. Sądzę, że mam DVD... Nie, no: jestem tego więcej niż pewien!
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: pavroo w Listopad 29, 2015, 12:43:03 am
W takim razie...
Czy odtwarzacz DVD nie jest uszkodzony?
Czy możesz uruchomić Knoppix-a, włożyć płytę DVD z Ubuntu i sprawdzić czy zostanie wykryta i czy możesz przeglądać na niej pliki?

Cytuj
Computrace mogę zmienić na [Activate] lub [Disabled] Tylko, czy powinienem? Co to dokładnie znaczy?
Ja też nie wiem, więc lepiej nie ruszać.

Cytuj
Password on Boot     [Enabled]
Tutaj dałbym Disabled aby wyłączyć.

Jeśli masz Knoppixa, to zainstaluj na nim program Unetbootin:
sudo su
apt-get update
apt-get install unetbootin

Nastepnie uruchom go z menu i z jego pomocą nagraj Ubuntu na USB.
Reboot, wchodzisz do Bios i ustawiasz start z nośnika USB.

Dodatkowa opcja: niektóre Bios-y mają opcję szybkiej konfiguracji opcji startowych, bez wchodzenia w Bios, np. klawiszem F12. Wtedy wyświetla się lista nośników, z których można uruchomić system.
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: januszjanek1 w Listopad 29, 2015, 06:18:32 pm
Odtwarzacz raczej nie jest uszkodzony, bo Knoppix'a zainstalowałem w tym tygodniu. Po zainstaliwaniu odpalałem go z płyty także i ładował się z płyty, tak, jakby nie był na dysku twardym nagrany. Płyty mogę przeglądać. Widzę, pliki na płycie Ubuntu i ubolewam, że Linuks nie raeguje na plik wubi.exe.

Dzięki za kod. Trwała trochę reakcja na komendy wydane w terminalu, ale wszystko raczej poszło dobrze. Tak sądziłem. Uruchomiłem komuter ponwnie i próbuję przez uruchom właczyć program. Wyskakuje komunikat:
Cytuj
Wykonanie procesu potomnego "unetbootin" (Nie ma takiego pliku ani katalogu) nie powiodło sie
klikam ok, bo tylko to mogę robić i na tym kończy się mja współpraca z nowym programem :(
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: pavroo w Listopad 29, 2015, 07:46:08 pm
Plik wubi.exe jest przeznaczony dla Windows i na nic się nie przyda.
Zainstaluj Unetbootin ponownie, sprawdź czy został zainstalowany:
apt-cache policy unetbootinJeśli tak, to uruchom go bez restartu systemu, poleceniem:
unetbootinlub z Menu-> System-> Unetbootin
Jeśli wciąż masz Windows, to pobierz z sieci Unetbootin dla Windows, nie wymaga instalacji, wystarczy rozpakować i uruchomić.
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: januszjanek1 w Listopad 30, 2015, 12:33:51 pm
Spoiler (Rozwiń)
Cytuj
root@Microknoppix:/home/knoppix# apt-get update
Stary http://ftp.de.debian.org stable Release.gpg
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Release.gpg                   
Stary http://security.debian.org stable/updates Release.gpg                   
Stary http://packages.x2go.org squeeze Release.gpg                             
Pobieranie:1 http://ftp.de.debian.org testing Release.gpg [1554 B]             
Stary http://security.debian.org testing/updates Release.gpg                   
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Release                       
Stary http://security.debian.org stable/updates Release                       
Pobieranie:2 http://ftp.de.debian.org unstable Release.gpg [1554 B]           
Stary http://packages.x2go.org wheezy Release.gpg                             
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Packages/DiffIndex           
Pobieranie:3 http://ftp.de.debian.org experimental Release.gpg [1554 B]       
Stary http://security.debian.org testing/updates Release                       
Stary http://packages.x2go.org sid Release.gpg                                 
Stary http://security.debian.org stable/updates/main i386 Packages             
Pobieranie:4 http://ftp.de.debian.org stable-updates Release.gpg [1554 B]     
Stary http://packages.x2go.org squeeze Release                                 
Stary http://security.debian.org stable/updates/contrib i386 Packages         
Stary http://ftp.de.debian.org stable Release                                 
Stary http://security.debian.org stable/updates/non-free i386 Packages         
Stary http://packages.x2go.org wheezy Release                                 
Stary http://security.debian.org stable/updates/contrib Translation-en         
Pobieranie:5 http://ftp.de.debian.org testing Release [191 kB]                 
Stary http://security.debian.org stable/updates/main Translation-en           
Stary http://packages.x2go.org sid Release                                     
Stary http://security.debian.org stable/updates/non-free Translation-en       
Stary http://security.debian.org testing/updates/main i386 Packages           
Stary http://packages.x2go.org squeeze/main i386 Packages                     
Stary http://security.debian.org testing/updates/contrib i386 Packages         
Stary http://security.debian.org testing/updates/non-free i386 Packages       
Stary http://security.debian.org testing/updates/contrib Translation-en       
Stary http://security.debian.org testing/updates/main Translation-en           
Stary http://security.debian.org testing/updates/non-free Translation-en       
Pobieranie:6 http://ftp.de.debian.org unstable Release [255 kB]               
Stary http://packages.x2go.org wheezy/main i386 Packages                       
Pobieranie:7 http://ftp.de.debian.org experimental Release [185 kB]           
Stary http://packages.x2go.org sid/main i386 Packages                         
Pobieranie:8 http://ftp.de.debian.org stable-updates Release [135 kB]         
Stary http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Packages                     
Stary http://ftp.de.debian.org stable/main i386 Packages                       
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Translation-pl_PL             
Stary http://ftp.de.debian.org stable/contrib i386 Packages                   
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Translation-pl               
Stary http://ftp.de.debian.org stable/non-free i386 Packages                   
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Translation-en               
Stary http://ftp.de.debian.org stable/contrib Translation-en
Stary http://ftp.de.debian.org stable/main Translation-pl   
Stary http://ftp.de.debian.org stable/main Translation-en   
Stary http://ftp.de.debian.org stable/non-free Translation-en
Stary http://ftp.de.debian.org testing/main i386 Packages/DiffIndex
Stary http://ftp.de.debian.org testing/contrib i386 Packages/DiffIndex
Stary http://ftp.de.debian.org testing/non-free i386 Packages/DiffIndex
Stary http://ftp.de.debian.org testing/contrib Translation-en/DiffIndex
Pobieranie:9 http://ftp.de.debian.org testing/main Translation-pl/DiffIndex [7819 B]
Stary http://ftp.de.debian.org testing/main Translation-en/DiffIndex
Stary http://ftp.de.debian.org testing/non-free Translation-en/DiffIndex
Pobieranie:10 http://ftp.de.debian.org unstable/main i386 Packages/DiffIndex [7876 B]
Stary http://ftp.de.debian.org unstable/contrib i386 Packages/DiffIndex
Stary http://ftp.de.debian.org unstable/non-free i386 Packages/DiffIndex
Stary http://ftp.de.debian.org unstable/contrib Translation-en/DiffIndex
Pobieranie:11 http://ftp.de.debian.org unstable/main Translation-pl/DiffIndex [6577 B]
Pobieranie:12 http://ftp.de.debian.org unstable/main Translation-en/DiffIndex [7876 B]
Stary http://ftp.de.debian.org unstable/non-free Translation-en/DiffIndex
Pobieranie:13 http://ftp.de.debian.org experimental/main i386 Packages/DiffIndex [7819 B]
Stary http://ftp.de.debian.org experimental/contrib i386 Packages/DiffIndex   
Stary http://ftp.de.debian.org experimental/non-free i386 Packages/DiffIndex   
Stary http://ftp.de.debian.org experimental/contrib Translation-en/DiffIndex   
Stary http://ftp.de.debian.org experimental/main Translation-en/DiffIndex     
Stary http://ftp.de.debian.org experimental/non-free Translation-en/DiffIndex 
Stary http://ftp.de.debian.org stable-updates/main i386 Packages/DiffIndex     
Pobieranie:14 http://ftp.de.debian.org stable-updates/contrib i386 Packages [32 B]
Pobieranie:15 http://ftp.de.debian.org stable-updates/non-free i386 Packages [32 B]
Pobieranie:16 http://ftp.de.debian.org stable-updates/contrib Translation-en [14 B]
Pobieranie:17 http://ftp.de.debian.org stable-updates/main Translation-en [2506 B]
Pobieranie:18 http://ftp.de.debian.org stable-updates/non-free Translation-en [14 B]
Pobieranie:19 http://ftp.de.debian.org testing/main 2015-11-30-0841.59.pdiff [523 B]
Pobieranie:20 http://ftp.de.debian.org testing/main 2015-11-30-0841.59.pdiff [523 B]
Pobieranie:21 http://ftp.de.debian.org unstable/main i386 2015-11-30-0841.59.pdiff [3545 B]
Pobieranie:22 http://ftp.de.debian.org unstable/main 2015-11-30-0841.59.pdiff [33 B]
Ign.  http://packages.x2go.org squeeze/main Translation-pl_PL                 
Pobieranie:23 http://ftp.de.debian.org unstable/main 2015-11-30-0841.59.pdiff [60 B]
Ign.  http://packages.x2go.org squeeze/main Translation-pl                     
Pobieranie:24 http://ftp.de.debian.org experimental/main i386 2015-11-30-0841.59.pdiff [2715 B]
Ign.  http://packages.x2go.org squeeze/main Translation-en                     
Ign.  http://packages.x2go.org wheezy/main Translation-pl_PL                   
Ign.  http://packages.x2go.org wheezy/main Translation-pl                     
Ign.  http://packages.x2go.org wheezy/main Translation-en                     
Ign.  http://packages.x2go.org sid/main Translation-pl_PL                     
Pobieranie:25 http://ftp.de.debian.org unstable/main i386 2015-11-30-0841.59.pdiff [3545 B]
Ign.  http://packages.x2go.org sid/main Translation-pl                         
Ign.  http://packages.x2go.org sid/main Translation-en                         
Pobieranie:26 http://ftp.de.debian.org unstable/main 2015-11-30-0841.59.pdiff [33 B]
Pobieranie:27 http://ftp.de.debian.org unstable/main 2015-11-30-0841.59.pdiff [60 B]
Pobieranie:28 http://ftp.de.debian.org experimental/main i386 2015-11-30-0841.59.pdiff [2715 B]
Pobrano 820 kB w 19s (41,6 kB/s)                                               
Czytanie list pakietów... Gotowe
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
9D6D8F6BC857C906
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
9D6D8F6BC857C906
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
7638D0442B90D010
 NO_PUBKEY CBF8D6FD518E17E1
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
7638D0442B90D010
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
7638D0442B90D010
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
7638D0442B90D010
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
7638D0442B90D010
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package libjpeg62
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package php-psr-http-message-implementation
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package php-psr-log-implementation
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package php-math-biginteger
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package pypy-cffi
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package pypy-cffi-backend-api-max
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package pypy-cffi-backend-api-min
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package python-cffi-backend-api-max
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package python-cffi-backend-api-min
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package python3-cffi-backend-api-max
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package python3-cffi-backend-api-min
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package php-math-biginteger
W: Unknown Multi-Arch type 'no' for package 'compiz-gnome'
W: Unknown Multi-Arch type 'no' for package 'compiz-core'
W: Unknown Multi-Arch type 'no' for package 'compiz-core'
W: Unknown Multi-Arch type 'no' for package 'compiz-gnome'

Przepraszam jeśli wkleiłem za dużo, ale sądzę, że spojrzenie na całość problemu, może podsunąć jakieś rozwiązanie. Polecenie "apt-get update" miało zaktualizować mojego Konppix'a jak sądzę. Ale operacja jak widzę nie powiodła się. "Brakuje klucza publicznego"? Zupełnie nie domyslam się o co może chodzić. W terminalu czuję się strasznie słaby, ale mimo to kontynuuję:
Cytuj
root@Microknoppix:/home/knoppix# apt-get install unebootin
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
E: Nie udało się odnaleźć pakietu unebootin
root@Microknoppix:/home/knoppix#
Sprawdzanie komendą "apt-cache policy unebootin" chyba nie jest konieczne.
Co robię źle? Dlaczego nie mogę nawet zaktualizować systemu? Czy odpowiedź jest w terminalu? W tym co wkleiłem? Jeśli tak to proszę o jej wskazanie, abym w przyszłości mógł sam identyfikować problemy.

"Password on Boot" w Bosie zmieniłem zgodnie z sugestią na "Disabled" i nic się nie zmienio. Uruchamiałem oczywiście komuter ponownie i to kilkukrotnie z płytą Ubuntu w napędzie DVD. Teraz mam "Disabled", skoro uważasz, że tak jest lepiej.
Coś mi mówi, że jeśli uda się "update", to również płytka z Ubuntu ruszy bez większego problemu.

Wczoraj miałem wrażenie, że "update" zadziałało, mimo znacznie słabszego łącza, a po "apt-get install unetbootin" też się coś ściągało i na koniec wyskoczyło mi niebieskie okienko w terminalu. Nie pamiętam co było w treści. Mogłem tylko zatwierdzić "ok" klawiszem "enter", następnie wyskoczyło okienko o innej teści, także niebieskie i znów potwierdziłem. Dziś te niebieskie okienka nie wyskakują., a nie wiem, jak odnaleźć historię terminala z wczoraj. Czy to możliwe? Może pomogłoby, gdybym podał co wczoraj zatwierdziłem na koniec instalacji...

Teraz nie mam dostępu do komputera z Windowsem. Mógłbym znów udać się do znajomego, ale obawiam się, że poprawnie nagrany nośnik USB nie zadziała, podobnie jak nie działa poprawnie nagrana płyta. Problem chyba jest w moim sprzecie. To on nie puszcza instalacji... Chyba.

Proszę o pomoc, jeśli sytuacja nie jest beznadziejna. Czekam na kolejne propozycje rozwiązania mojego problemu z niecierpliwością.
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: pavroo w Grudzień 01, 2015, 12:45:13 am
1. System nie został zaktualizowany. Polecenie: 'apt-get update' aktualizuje tylko listę pakietów a nie system.
2. Knoppix domyślnie używa repozytoriów Debiana stabilnego, a tak się składa, że Unetbootin w tych repozytoriach teraz nie ma.
3. Możesz pobrać pakiet Unetbootin z serwera Debiana, zależnie od wersji Knoppixa, w twoim przypadku będzie to i386:
https://packages.debian.org/sid/unetbootin
Następnie prawym klawiszem wybierz zainstaluj (lub otwórz) za pomocą Gdebi (jeśli jest zainstalowany).

Zanim to zrobisz, nasunęło mi się pytanie: dlaczego masz zainstalowanego Knoppixa 32 bit, skoro twierdzisz, że masz procesor 64 bitowy. Knoppix podczas startu, jeśli wykryje procesor 64 bitowy, uruchomia system z takim właśnie jądrem. U ciebie jest to 32 bit.
Pokaż mi wynik polecenia:
grep flags /proc/cpuinfo
p.s.
Przy długich wynikach użyj ikony "Sp"

p.s. 2
Właściwie to pokaż cały wynik:
cat /proc/cpuinfo
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: januszjanek1 w Grudzień 01, 2015, 09:23:18 am
Twierdzenie o 64bitowym procesorze poparłem cytatem z Biosa w jednym z poprzednich wpisów. Jeśli mam 32bit, to nie wiem dlaczego Bios mi pokazał 64? W każdym razie, jeśli okaże się, że mam 32, to wprowadziłem w błąd niespecjelnie i nieświadomie, bo własny Bios mnie oszukał.

Prosiłeś o:
Cytuj
root@Microknoppix:/home/knoppix# grep flags /proc/cpuinfo
flags      : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 ht syscall nx mmxext fxsr_opt pdpe1gb rdtscp lm constant_tsc nonstop_tsc extd_apicid aperfmperf pni monitor ssse3 cx16 popcnt lahf_lm cmp_legacy svm extapic cr8_legacy abm sse4a misalignsse 3dnowprefetch ibs skinit wdt arat hw_pstate npt lbrv svm_lock nrip_save pausefilter
flags      : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 ht syscall nx mmxext fxsr_opt pdpe1gb rdtscp lm constant_tsc nonstop_tsc extd_apicid aperfmperf pni monitor ssse3 cx16 popcnt lahf_lm cmp_legacy svm extapic cr8_legacy abm sse4a misalignsse 3dnowprefetch ibs skinit wdt arat hw_pstate npt lbrv svm_lock nrip_save pausefilter

oraz o cat /proc/cpuinfo:
Spoiler (Rozwiń)
root@Microknoppix:/home/knoppix# cat /proc/cpuinfo
processor   : 0
vendor_id   : AuthenticAMD
cpu family   : 20
model      : 2
model name   : AMD E-450 APU with Radeon(tm) HD Graphics
stepping   : 0
microcode   : 0x5000101
cpu MHz      : 825.000
cache size   : 512 KB
physical id   : 0
siblings   : 2
core id      : 0
cpu cores   : 2
apicid      : 0
initial apicid   : 0
fdiv_bug   : no
f00f_bug   : no
coma_bug   : no
fpu      : yes
fpu_exception   : yes
cpuid level   : 6
wp      : yes
flags      : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 ht syscall nx mmxext fxsr_opt pdpe1gb rdtscp lm constant_tsc nonstop_tsc extd_apicid aperfmperf pni monitor ssse3 cx16 popcnt lahf_lm cmp_legacy svm extapic cr8_legacy abm sse4a misalignsse 3dnowprefetch ibs skinit wdt arat hw_pstate npt lbrv svm_lock nrip_save pausefilter
bogomips   : 3294.12
clflush size   : 64
cache_alignment   : 64
address sizes   : 36 bits physical, 48 bits virtual
power management: ts ttp tm stc 100mhzsteps hwpstate

processor   : 1
vendor_id   : AuthenticAMD
cpu family   : 20
model      : 2
model name   : AMD E-450 APU with Radeon(tm) HD Graphics
stepping   : 0
microcode   : 0x5000101
cpu MHz      : 825.000
cache size   : 512 KB
physical id   : 0
siblings   : 2
core id      : 1
cpu cores   : 2
apicid      : 1
initial apicid   : 1
fdiv_bug   : no
f00f_bug   : no
coma_bug   : no
fpu      : yes
fpu_exception   : yes
cpuid level   : 6
wp      : yes
flags      : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 ht syscall nx mmxext fxsr_opt pdpe1gb rdtscp lm constant_tsc nonstop_tsc extd_apicid aperfmperf pni monitor ssse3 cx16 popcnt lahf_lm cmp_legacy svm extapic cr8_legacy abm sse4a misalignsse 3dnowprefetch ibs skinit wdt arat hw_pstate npt lbrv svm_lock nrip_save pausefilter
bogomips   : 3294.12
clflush size   : 64
cache_alignment   : 64
address sizes   : 36 bits physical, 48 bits virtual
power management: ts ttp tm stc 100mhzsteps hwpstate

root@Microknoppix:/home/knoppix#

Terminal też pokazuje kilka razy 64, a na 32 nie natknąłem się. Chyba, że widzę, to co chcę zobaczyć.
Obawiam się, że Gdebi nie uda mi się zainstalować. Nie mogłem nawet przeglądarki zainstalować :( A w związku z tym Unebootin także nie zainstaluję :( Spróbuję oczywiście i napisze jak poszło. Ale chyba mam jakąś blokadę na instalowanie/aktualizację czegokolwiek.
Ciągle bardzo proszę o pomoc, bo z terminalem sam nie dam rady na pewno!
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: pavroo w Grudzień 01, 2015, 01:39:01 pm
Tak, to 64 bitowy procesor.
Jeśli nie masz Gdebi to:
1. Otwórz katalog w miejscu gdzie masz pobrana paczkę unetbootin-wersja.deb
2. Z menu menadżera plików wybierz terminal/otwórz terminal
3. Sprawdź czy twój deb jest widoczny:
ls4. Jeśli tak, to:
sudo dpkg -i unetbootin-wersja.deb(wpisz całą, identyczną nazwę pakietu deb)
Jeśli wyskoczą problemy to:
sudo apt-get update
sudo apt-get install -f

Dodatkowa opcja: próbowałeś uruchomić z płyty Ubuntu 32 bitowe? Może warto spróbować.
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: januszjanek1 w Grudzień 01, 2015, 04:51:09 pm
Sądzisz, że wersja 32bit zadziała? Ja mam wątpliwości. Nie wiem co wyczytałeś w tym co przesłałem z terminala, ale mam ciągle problem z jakąkolwiek instalacją i to jest głęboki problem. Nie chcę wywoływać znów tematu Biosa, bo tam wszystko przejrzałem i możliwości zmian nie ma zbyt wielu. Ale odniosę się do Twojego ostatniego wpisu. Unetbootin ściagnął się jako paczka bez najmniejszych problemów i znalazłem go, jak poleciłeś poleceniem w terminalu. Jak przewidziałeś wyskoczyły błędy, więc znów wpisałem to, co poleciłeś. Niestety błędy są nadal. Znów jak widzę klucze publiczne, chociaż nie wiem o co chodzi. Oto moje wyniki:
Spoiler (Rozwiń)
knoppix@Microknoppix:~$ ls
*.jpg
*.jpg
b1.JPG
b2.JPG
b3.JPG
b4.JPG
b5.JPG
b7.JPG
*.xcf
Desktop
firefox-42.0.tar.bz2
google-chrome-stable_current_amd64.deb
google-chrome-stable_current_i386.deb
Templates
unetbootin_608-1_i386.deb
knoppix@Microknoppix:~$ sudo dpkg -i unetbootin_608-1_i386.deb
Wybieranie wcześniej niewybranego pakietu unetbootin.
dpkg: ostrzeżenie: brak listy plików pakietu "cloop-utils", przyjęcie że pakiet nie ma zainstalowanych plików
(Odczytywanie bazy danych ... 94966 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.)
Rozpakowywanie pakietu unetbootin (z unetbootin_608-1_i386.deb) ...
dpkg: problemy z zależnościami uniemożliwiają skonfigurowanie pakietu unetbootin:
 unetbootin zależy od libqt4-network (>= 4:4.5.3); jednakże:
  Pakiet libqt4-network nie jest zainstalowany.
 unetbootin zależy od libqtcore4 (>= 4:4.7.0~beta1); jednakże:
  Pakiet libqtcore4 nie jest zainstalowany.
 unetbootin zależy od libqtgui4 (>= 4:4.5.3); jednakże:
  Pakiet libqtgui4 nie jest zainstalowany.

dpkg: błąd przetwarzania unetbootin (--install):
 problemy z zależnościami - pozostawianie nieskonfigurowanego
Przetwarzanie wyzwalaczy pakietu man-db...
Przetwarzanie wyzwalaczy pakietu menu...
Przetwarzanie wyzwalaczy pakietu desktop-file-utils...
Wystąpiły błędy podczas przetwarzania:
 unetbootin
knoppix@Microknoppix:~$ sudo ap-get update
sudo: ap-get: nie znaleziono polecenia
knoppix@Microknoppix:~$ sudo apt-get update
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Release.gpg
Stary http://ftp.de.debian.org stable Release.gpg                             
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Release                       
Pobieranie:1 http://ftp.de.debian.org testing Release.gpg [1554 B]             
Stary http://security.debian.org stable/updates Release.gpg                   
Stary http://packages.x2go.org squeeze Release.gpg                             
Pobieranie:2 http://ftp.de.debian.org unstable Release.gpg [1554 B]           
Stary http://security.debian.org testing/updates Release.gpg                   
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Packages/DiffIndex           
Stary http://security.debian.org stable/updates Release                       
Pobieranie:3 http://ftp.de.debian.org experimental Release.gpg [1554 B]       
Stary http://security.debian.org testing/updates Release                       
Pobieranie:4 http://packages.x2go.org wheezy Release.gpg [490 B]               
Pobieranie:5 http://ftp.de.debian.org stable-updates Release.gpg [1554 B]     
Stary http://security.debian.org stable/updates/main i386 Packages             
Pobieranie:6 http://packages.x2go.org sid Release.gpg [490 B]                 
Stary http://ftp.de.debian.org stable Release                                 
Stary http://security.debian.org stable/updates/contrib i386 Packages         
Stary http://packages.x2go.org squeeze Release                                 
Stary http://security.debian.org stable/updates/non-free i386 Packages         
Pobieranie:7 http://ftp.de.debian.org testing Release [191 kB]                 
Stary http://security.debian.org stable/updates/contrib Translation-en         
Stary http://security.debian.org stable/updates/main Translation-en           
Pobieranie:8 http://packages.x2go.org wheezy Release [15,4 kB]                 
Stary http://security.debian.org stable/updates/non-free Translation-en       
Stary http://security.debian.org testing/updates/main i386 Packages           
Stary http://security.debian.org testing/updates/contrib i386 Packages         
Stary http://security.debian.org testing/updates/non-free i386 Packages       
Pobieranie:9 http://packages.x2go.org sid Release [15,4 kB]                   
Stary http://security.debian.org testing/updates/contrib Translation-en       
Stary http://security.debian.org testing/updates/main Translation-en           
Stary http://security.debian.org testing/updates/non-free Translation-en       
Pobieranie:10 http://ftp.de.debian.org unstable Release [255 kB]               
Stary http://packages.x2go.org squeeze/main i386 Packages                     
Pobieranie:11 http://ftp.de.debian.org experimental Release [185 kB]           
Stary http://packages.x2go.org wheezy/main i386 Packages                       
Stary http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Packages                     
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Translation-pl_PL             
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Translation-pl               
Stary http://packages.x2go.org sid/main i386 Packages                         
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Translation-en               
Pobieranie:12 http://ftp.de.debian.org stable-updates Release [135 kB]         
Stary http://ftp.de.debian.org stable/main i386 Packages                       
Stary http://ftp.de.debian.org stable/contrib i386 Packages
Stary http://ftp.de.debian.org stable/non-free i386 Packages
Stary http://ftp.de.debian.org stable/contrib Translation-en
Stary http://ftp.de.debian.org stable/main Translation-pl   
Stary http://ftp.de.debian.org stable/main Translation-en   
Stary http://ftp.de.debian.org stable/non-free Translation-en
Pobieranie:13 http://ftp.de.debian.org testing/main i386 Packages/DiffIndex [7876 B]
Pobieranie:14 http://ftp.de.debian.org testing/contrib i386 Packages/DiffIndex [6439 B]
Stary http://ftp.de.debian.org testing/non-free i386 Packages/DiffIndex
Stary http://ftp.de.debian.org testing/contrib Translation-en/DiffIndex
Pobieranie:15 http://ftp.de.debian.org testing/main Translation-pl/DiffIndex [7819 B]
Pobieranie:16 http://ftp.de.debian.org testing/main Translation-en/DiffIndex [7876 B]
Stary http://ftp.de.debian.org testing/non-free Translation-en/DiffIndex
Pobieranie:17 http://ftp.de.debian.org unstable/main i386 Packages/DiffIndex [7876 B]
Pobieranie:18 http://ftp.de.debian.org unstable/contrib i386 Packages/DiffIndex [7819 B]
Pobieranie:19 http://ftp.de.debian.org unstable/non-free i386 Packages/DiffIndex [7681 B]
Pobieranie:20 http://ftp.de.debian.org unstable/contrib Translation-en/DiffIndex [2437 B]
Pobieranie:21 http://ftp.de.debian.org unstable/main Translation-pl/DiffIndex [6715 B]
Pobieranie:22 http://ftp.de.debian.org unstable/main Translation-en/DiffIndex [7876 B]
Stary http://ftp.de.debian.org unstable/non-free Translation-en/DiffIndex     
Ign.  http://packages.x2go.org squeeze/main Translation-pl_PL                 
Ign.  http://packages.x2go.org squeeze/main Translation-pl                     
Ign.  http://packages.x2go.org squeeze/main Translation-en                     
Ign.  http://packages.x2go.org wheezy/main Translation-pl_PL                   
Pobieranie:23 http://ftp.de.debian.org experimental/main i386 Packages/DiffIndex [7819 B]
Stary http://ftp.de.debian.org experimental/contrib i386 Packages/DiffIndex   
Stary http://ftp.de.debian.org experimental/non-free i386 Packages/DiffIndex   
Stary http://ftp.de.debian.org experimental/contrib Translation-en/DiffIndex   
Pobieranie:24 http://ftp.de.debian.org experimental/main Translation-en/DiffIndex [7819 B]
Stary http://ftp.de.debian.org experimental/non-free Translation-en/DiffIndex 
Stary http://ftp.de.debian.org stable-updates/main i386 Packages/DiffIndex     
Pobieranie:25 http://ftp.de.debian.org stable-updates/contrib i386 Packages [32 B]
Pobieranie:26 http://ftp.de.debian.org stable-updates/non-free i386 Packages [32 B]
Pobieranie:27 http://ftp.de.debian.org stable-updates/contrib Translation-en [14 B]
Ign.  http://packages.x2go.org wheezy/main Translation-pl                     
Ign.  http://packages.x2go.org wheezy/main Translation-en                     
Ign.  http://packages.x2go.org sid/main Translation-pl_PL                     
Pobieranie:28 http://ftp.de.debian.org stable-updates/main Translation-en [2506 B]
Ign.  http://packages.x2go.org sid/main Translation-pl                         
Pobieranie:29 http://ftp.de.debian.org stable-updates/non-free Translation-en [14 B]
Ign.  http://packages.x2go.org sid/main Translation-en                         
Pobieranie:30 http://ftp.de.debian.org testing/main i386 2015-11-30-1441.40.pdiff [6891 B]
Pobieranie:31 http://ftp.de.debian.org testing/main i386 2015-11-30-1441.40.pdiff [6891 B]
Pobieranie:32 http://ftp.de.debian.org testing/contrib i386 2015-11-30-1441.40.pdiff [352 B]
Pobieranie:33 http://ftp.de.debian.org testing/main 2015-12-01-0842.28.pdiff [33 B]
Pobieranie:34 http://ftp.de.debian.org testing/main 2015-12-01-0244.53.pdiff [8281 B]
Pobieranie:35 http://ftp.de.debian.org unstable/main i386 2015-11-30-1441.40.pdiff [88,1 kB]
Pobieranie:36 http://ftp.de.debian.org unstable/contrib i386 2015-11-30-1441.40.pdiff [396 B]
Pobieranie:37 http://ftp.de.debian.org unstable/non-free i386 2015-11-30-1441.40.pdiff [496 B]
Pobieranie:38 http://ftp.de.debian.org unstable/contrib 2015-11-30-1441.40.pdiff [267 B]
Pobieranie:39 http://ftp.de.debian.org unstable/main 2015-12-01-0842.28.pdiff [52 B]
Pobieranie:40 http://ftp.de.debian.org unstable/main 2015-11-30-1441.40.pdiff [80 B]
Pobieranie:41 http://ftp.de.debian.org experimental/main i386 2015-11-30-1441.40.pdiff [1959 B]
Pobieranie:42 http://ftp.de.debian.org experimental/main 2015-11-30-1441.40.pdiff [873 B]
Pobieranie:43 http://ftp.de.debian.org testing/contrib i386 2015-11-30-1441.40.pdiff [352 B]
Pobieranie:44 http://ftp.de.debian.org testing/main 2015-12-01-0842.28.pdiff [33 B]
Pobieranie:45 http://ftp.de.debian.org testing/main i386 2015-12-01-0244.53.pdiff [70,3 kB]
Pobieranie:46 http://ftp.de.debian.org testing/main 2015-12-01-0244.53.pdiff [8281 B]
Pobieranie:47 http://ftp.de.debian.org unstable/main i386 2015-11-30-1441.40.pdiff [88,1 kB]
Pobieranie:48 http://ftp.de.debian.org unstable/contrib i386 2015-11-30-1441.40.pdiff [396 B]
Pobieranie:49 http://ftp.de.debian.org unstable/non-free i386 2015-11-30-1441.40.pdiff [496 B]
Pobieranie:50 http://ftp.de.debian.org unstable/main i386 2015-11-30-2040.42.pdiff [30,0 kB]
Pobieranie:51 http://ftp.de.debian.org unstable/contrib 2015-11-30-1441.40.pdiff [267 B]
Pobieranie:52 http://ftp.de.debian.org unstable/main 2015-12-01-0842.28.pdiff [52 B]
Pobieranie:53 http://ftp.de.debian.org unstable/contrib i386 2015-12-01-0244.53.pdiff [556 B]
Pobieranie:54 http://ftp.de.debian.org unstable/main 2015-11-30-1441.40.pdiff [80 B]
Pobieranie:55 http://ftp.de.debian.org experimental/main i386 2015-11-30-1441.40.pdiff [1959 B]
Pobieranie:56 http://ftp.de.debian.org unstable/main 2015-11-30-2040.42.pdiff [259 B]
Pobieranie:57 http://ftp.de.debian.org experimental/main 2015-11-30-1441.40.pdiff [873 B]
Pobieranie:58 http://ftp.de.debian.org experimental/main i386 2015-11-30-2040.42.pdiff [3366 B]
Pobieranie:59 http://ftp.de.debian.org testing/main i386 2015-12-01-0244.53.pdiff [70,3 kB]
Pobieranie:60 http://ftp.de.debian.org experimental/main 2015-11-30-2040.42.pdiff [1181 B]
Pobieranie:61 http://ftp.de.debian.org unstable/main i386 2015-11-30-2040.42.pdiff [30,0 kB]
Pobieranie:62 http://ftp.de.debian.org unstable/contrib i386 2015-12-01-0244.53.pdiff [556 B]
Pobieranie:63 http://ftp.de.debian.org unstable/main 2015-11-30-2040.42.pdiff [259 B]
Pobieranie:64 http://ftp.de.debian.org unstable/main i386 2015-12-01-0244.53.pdiff [43,8 kB]
Pobieranie:65 http://ftp.de.debian.org experimental/main i386 2015-11-30-2040.42.pdiff [3366 B]
Pobieranie:66 http://ftp.de.debian.org unstable/main 2015-12-01-0244.53.pdiff [603 B]
Pobieranie:67 http://ftp.de.debian.org experimental/main 2015-11-30-2040.42.pdiff [1181 B]
Pobieranie:68 http://ftp.de.debian.org experimental/main i386 2015-12-01-0244.53.pdiff [1016 B]
Pobieranie:69 http://ftp.de.debian.org unstable/main i386 2015-12-01-0244.53.pdiff [43,8 kB]
Pobieranie:70 http://ftp.de.debian.org experimental/main 2015-12-01-0244.53.pdiff [546 B]
Pobieranie:71 http://ftp.de.debian.org unstable/main 2015-12-01-0244.53.pdiff [603 B]
Pobieranie:72 http://ftp.de.debian.org unstable/main i386 2015-12-01-0842.28.pdiff [523 B]
Pobieranie:73 http://ftp.de.debian.org experimental/main i386 2015-12-01-0244.53.pdiff [1016 B]
Pobieranie:74 http://ftp.de.debian.org unstable/main 2015-12-01-0842.28.pdiff [33 B]
Pobieranie:75 http://ftp.de.debian.org experimental/main 2015-12-01-0244.53.pdiff [546 B]
Pobieranie:76 http://ftp.de.debian.org unstable/main i386 2015-12-01-0842.28.pdiff [523 B]
Pobieranie:77 http://ftp.de.debian.org unstable/main 2015-12-01-0842.28.pdiff [33 B]
Pobrano 1153 kB w 1min 12s (15,8 kB/s)
Czytanie list pakietów... Gotowe
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
9D6D8F6BC857C906
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
9D6D8F6BC857C906
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
7638D0442B90D010
 NO_PUBKEY CBF8D6FD518E17E1
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
7638D0442B90D010
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
7638D0442B90D010
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
7638D0442B90D010
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
7638D0442B90D010
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package libjpeg62
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package php-psr-http-message-implementation
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package php-psr-log-implementation
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package php-math-biginteger
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package pypy-cffi
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package pypy-cffi-backend-api-max
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package pypy-cffi-backend-api-min
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package python-cffi-backend-api-max
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package python-cffi-backend-api-min
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package python3-cffi-backend-api-max
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package python3-cffi-backend-api-min
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package php-math-biginteger
W: Unknown Multi-Arch type 'no' for package 'compiz-gnome'
W: Unknown Multi-Arch type 'no' for package 'compiz-core'
W: Unknown Multi-Arch type 'no' for package 'compiz-core'
W: Unknown Multi-Arch type 'no' for package 'compiz-gnome'
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: januszjanek1 w Grudzień 01, 2015, 04:53:38 pm
I dalej cytuję swój terminal:
Spoiler (Rozwiń)
knoppix@Microknoppix:~$ sudo apt-get install -f
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Naprawianie zależności... Gotowe
Następujące pakiety zostały zainstalowane automatycznie i nie są już więcej wymagane:
  coinor-libcbc3 coinor-libcgl1 coinor-libclp1 coinor-libcoinmp1v5
  coinor-libcoinutils3v5 coinor-libosi1v5 gstreamer0.10-ffmpeg lesstif2
  libabw-0.1-1 libboost-date-time1.49.0 libboost-date-time1.53.0
  libboost-iostreams1.58.0 libboost-system1.58.0 libcdr-0.0-0 libcmis-0.3-3
  libcolamd2.7.1 libe-book-0.1-1 libetonyek-0.1-1 libgeoclue0 libgssglue1
  libmspub-0.0-0 liborcus-0.10-0v5 liborcus-0.4-0
  libreoffice-avmedia-backend-gstreamer libsystemd-login0 libvisio-0.0-0
  libwps-0.4-4 libxp6 lp-solve
Aby je usunąć należy użyć "apt-get autoremove".
Zostaną zainstalowane następujące dodatkowe pakiety:
  binutils coinor-libcbc3 coinor-libcgl1 coinor-libclp1 coinor-libcoinmp1v5
  coinor-libcoinutils3v5 coinor-libosi1v5 cpp cpp-5 dbus gcc gcc-5 gcc-5-base
  libabw-0.1-1 libapparmor1 libasan2 libatomic1 libaudit-common libaudit1
  libboost-date-time1.58.0 libboost-iostreams1.58.0 libboost-system1.58.0
  libcairo2 libcc1-0 libcdr-0.1-1 libcilkrts5 libclucene-contribs1v5
  libclucene-core1v5 libcmis-0.5-5v5 libdb5.3 libdbus-1-3 libdrm2
  libe-book-0.1-1 libegl1-mesa libeot0 libepoxy0 libetonyek-0.1-1 libevdev2
  libfontconfig1 libfreehand-0.1-1 libgbm1 libgcc-5-dev libgcc1 libgcrypt20
  libgfortran3 libglew1.13 libglib2.0-0 libgltf-0.0-0v5 libgomp1 libgpg-error0
  libgstreamer-plugins-base1.0-0 libgstreamer1.0-0 libharfbuzz-icu0
  libharfbuzz0b libhunspell-1.3-0 libicu55 libisl15 libitm1
  libjavascriptcoregtk-1.0-0 libjpeg62-turbo libllvm3.7 libmotif-common
  libmpc3 libmpfr4 libmpx0 libmspub-0.1-1 libmwaw-0.3-3 libncurses5
  libncurses5-dev libncursesw5 libnotify-bin libodfgen-0.1-1 libopenjpeg5
  liborc-0.4-0 liborcus-0.10-0v5 libpagemaker-0.0-0 libpango-1.0-0
  libpango1.0-0 libpangocairo-1.0-0 libpangoft2-1.0-0 libpangoxft-1.0-0
  libpcre3 libpixman-1-0 libpoppler46 libqt4-dbus libqt4-network libqt4-xml
  libqtcore4 libqtdbus4 libqtgui4 libquadmath0 libraptor2-0 librasqal3 librdf0
  libreoffice-avmedia-backend-gstreamer libreoffice-base-core
  libreoffice-common libreoffice-core libreoffice-draw libreoffice-math
  libreoffice-style-galaxy libreoffice-style-tango librevenge-0.0-0
  libsoup2.4-1 libssl1.0.2 libstdc++6 libsystemd0 libtiff5 libtinfo-dev
  libtinfo5 libubsan0 libudev1 libvisio-0.1-1 libwayland-client0
  libwayland-server0 libwebkitgtk-1.0-0 libwebkitgtk-1.0-common libwebp5
  libwpd-0.10-10 libwpg-0.3-3 libwps-0.4-4 libxatracker2 libxcb-dri3-0
  libxcb-sync1 libxcb-xfixes0 libxcb1 libxm4 libxshmfence1 ncurses-bin qdbus
  qt-at-spi qtchooser qtcore4-l10n uno-libs3 ure virtualbox-guest-utils
  virtualbox-guest-x11 x11-common xdg-user-dirs xpdf xserver-common
  xserver-xorg xserver-xorg-core xserver-xorg-input-acecad
  xserver-xorg-input-aiptek xserver-xorg-input-evdev xserver-xorg-input-kbd
  xserver-xorg-input-mouse xserver-xorg-input-synaptics
  xserver-xorg-input-vmmouse xserver-xorg-input-void xserver-xorg-input-wacom
  xserver-xorg-legacy xserver-xorg-video-all xserver-xorg-video-ati
  xserver-xorg-video-cirrus xserver-xorg-video-dummy xserver-xorg-video-fbdev
  xserver-xorg-video-geode xserver-xorg-video-glide xserver-xorg-video-intel
  xserver-xorg-video-mach64 xserver-xorg-video-mga xserver-xorg-video-neomagic
  xserver-xorg-video-nouveau xserver-xorg-video-openchrome
  xserver-xorg-video-r128 xserver-xorg-video-radeon xserver-xorg-video-savage
  xserver-xorg-video-siliconmotion xserver-xorg-video-sisusb
  xserver-xorg-video-tdfx xserver-xorg-video-trident xserver-xorg-video-vesa
  xserver-xorg-video-vmware
Sugerowane pakiety:
  binutils-doc cpp-doc gcc-5-locales gcc-multilib manpages-dev autoconf
  automake libtool flex bison gdb gcc-doc gcc-5-multilib gcc-5-doc libgcc1-dbg
  libgomp1-dbg libitm1-dbg libatomic1-dbg libasan2-dbg liblsan0-dbg
  libtsan0-dbg libubsan0-dbg libcilkrts5-dbg libmpx0-dbg libquadmath0-dbg
  rng-tools glew-utils gstreamer1.0-tools ncurses-doc qt4-qtconfig
  raptor2-utils rasqal-utils librdf-storage-postgresql librdf-storage-mysql
  librdf-storage-sqlite librdf-storage-virtuoso redland-utils libreoffice-base
  libreoffice-style-breeze libreoffice-style-hicontrast
  libreoffice-style-oxygen libreoffice-style-sifr tango-icon-theme
  gpointing-device-settings touchfreeze firmware-amd-graphics
Polecane pakiety:
  gstreamer1.0-plugins-base hunspell-en-us hunspell-dictionary
  myspell-dictionary xfonts-mathml python3-uno gstreamer1.0-plugins-good
  geoclue-2.0 virtualbox-guest-dkms virtualbox-guest-source
  virtualbox-guest-modules libpam-systemd xserver-xorg-video-qxl
  device3dfx-source
Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE:
  cpp-4.7 gcc-4.7 gcc-4.7-base libaudit0 libharfbuzz0a libjpeg62
  libreoffice-calc libreoffice-gnome libreoffice-gtk libreoffice-impress
  libreoffice-writer xpdf-reader xserver-xorg-video-apm xserver-xorg-video-ark
  xserver-xorg-video-chips xserver-xorg-video-glint xserver-xorg-video-i128
  xserver-xorg-video-i740 xserver-xorg-video-modesetting
  xserver-xorg-video-rendition xserver-xorg-video-s3
  xserver-xorg-video-s3virge xserver-xorg-video-sis xserver-xorg-video-tga
  xserver-xorg-video-tseng xserver-xorg-video-voodoo
Zostaną zainstalowane następujące NOWE pakiety:
  coinor-libcbc3 coinor-libcgl1 coinor-libclp1 coinor-libcoinmp1v5
  coinor-libcoinutils3v5 coinor-libosi1v5 cpp-5 gcc-5 gcc-5-base libabw-0.1-1
  libapparmor1 libasan2 libatomic1 libaudit-common libaudit1
  libboost-date-time1.58.0 libboost-iostreams1.58.0 libboost-system1.58.0
  libcc1-0 libcdr-0.1-1 libcilkrts5 libclucene-contribs1v5 libclucene-core1v5
  libcmis-0.5-5v5 libdb5.3 libe-book-0.1-1 libegl1-mesa libeot0 libepoxy0
  libetonyek-0.1-1 libevdev2 libfreehand-0.1-1 libgbm1 libgcc-5-dev
  libgcrypt20 libglew1.13 libgltf-0.0-0v5 libharfbuzz-icu0 libharfbuzz0b
  libicu55 libisl15 libjpeg62-turbo libllvm3.7 libmotif-common libmpc3 libmpx0
  libmspub-0.1-1 libmwaw-0.3-3 libnotify-bin libodfgen-0.1-1 libopenjpeg5
  liborcus-0.10-0v5 libpagemaker-0.0-0 libpoppler46 libqt4-dbus libqt4-network
  libqt4-xml libqtcore4 libqtdbus4 libqtgui4
  libreoffice-avmedia-backend-gstreamer librevenge-0.0-0 libssl1.0.2
  libsystemd0 libubsan0 libudev1 libvisio-0.1-1 libwayland-client0
  libwayland-server0 libwebp5 libwpd-0.10-10 libwpg-0.3-3 libwps-0.4-4
  libxatracker2 libxcb-dri3-0 libxcb-sync1 libxcb-xfixes0 libxm4 libxshmfence1
  qdbus qt-at-spi qtchooser qtcore4-l10n xdg-user-dirs xserver-xorg-legacy
Następujące pakiety zostaną zaktualizowane:
  binutils cpp dbus gcc libcairo2 libdbus-1-3 libdrm2 libfontconfig1 libgcc1
  libgfortran3 libglib2.0-0 libgomp1 libgpg-error0
  libgstreamer-plugins-base1.0-0 libgstreamer1.0-0 libhunspell-1.3-0 libitm1
  libjavascriptcoregtk-1.0-0 libmpfr4 libncurses5 libncurses5-dev libncursesw5
  liborc-0.4-0 libpango-1.0-0 libpango1.0-0 libpangocairo-1.0-0
  libpangoft2-1.0-0 libpangoxft-1.0-0 libpcre3 libpixman-1-0 libquadmath0
  libraptor2-0 librasqal3 librdf0 libreoffice-base-core libreoffice-common
  libreoffice-core libreoffice-draw libreoffice-math libreoffice-style-galaxy
  libreoffice-style-tango libsoup2.4-1 libstdc++6 libtiff5 libtinfo-dev
  libtinfo5 libwebkitgtk-1.0-0 libwebkitgtk-1.0-common libxcb1 ncurses-bin
  uno-libs3 ure virtualbox-guest-utils virtualbox-guest-x11 x11-common xpdf
  xserver-common xserver-xorg xserver-xorg-core xserver-xorg-input-acecad
  xserver-xorg-input-aiptek xserver-xorg-input-evdev xserver-xorg-input-kbd
  xserver-xorg-input-mouse xserver-xorg-input-synaptics
  xserver-xorg-input-vmmouse xserver-xorg-input-void xserver-xorg-input-wacom
  xserver-xorg-video-all xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-cirrus
  xserver-xorg-video-dummy xserver-xorg-video-fbdev xserver-xorg-video-geode
  xserver-xorg-video-glide xserver-xorg-video-intel xserver-xorg-video-mach64
  xserver-xorg-video-mga xserver-xorg-video-neomagic
  xserver-xorg-video-nouveau xserver-xorg-video-openchrome
  xserver-xorg-video-r128 xserver-xorg-video-radeon xserver-xorg-video-savage
  xserver-xorg-video-siliconmotion xserver-xorg-video-sisusb
  xserver-xorg-video-tdfx xserver-xorg-video-trident xserver-xorg-video-vesa
  xserver-xorg-video-vmware
90 aktualizowanych, 85 nowo instalowanych, 26 usuwanych i 1010 nieaktualizowanych.
17 nie w pełni zainstalowanych lub usuniętych.
Konieczne pobranie 65,2 MB/202 MB archiwów.
Po tej operacji zostanie dodatkowo użyte 338 MB miejsca na dysku.
Kontynuować [T/n]? t
Pobieranie:1 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main libgfortran3 i386 5.2.1-27 [245 kB]
Pobieranie:2 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main gcc-5-base i386 5.2.1-27 [168 kB]
Pobieranie:3 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main libgcc1 i386 1:5.2.1-27 [46,2 kB]
Pobieranie:4 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main cpp-5 i386 5.2.1-27 [24,8 MB]
Pobieranie:5 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main cpp i386 4:5.2.1-8 [18,1 kB]
Pobieranie:6 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main libcc1-0 i386 5.2.1-27 [31,6 kB]
Pobieranie:7 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main binutils i386 2.25.90.20151125-2 [3841 kB]
Pobieranie:8 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main libgomp1 i386 5.2.1-27 [58,9 kB]
Pobieranie:9 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main libitm1 i386 5.2.1-27 [29,2 kB]
Pobieranie:10 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main libatomic1 i386 5.2.1-27 [8198 B]
Pobieranie:11 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main libasan2 i386 5.2.1-27 [265 kB]
Pobieranie:12 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main libubsan0 i386 5.2.1-27 [109 kB]
Pobieranie:13 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main libcilkrts5 i386 5.2.1-27 [44,2 kB]
Pobieranie:14 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main libmpx0 i386 5.2.1-27 [10,8 kB]
Pobieranie:15 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main libquadmath0 i386 5.2.1-27 [200 kB]
Pobieranie:16 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main libgcc-5-dev i386 5.2.1-27 [2222 kB]
Pobieranie:17 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main gcc-5 i386 5.2.1-27 [24,9 MB]
Pobieranie:18 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main gcc i386 4:5.2.1-8 [5226 B]
Pobieranie:19 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main libstdc++6 i386 5.2.1-27 [409 kB]
Pobieranie:20 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main qtcore4-l10n all 4:4.8.7+dfsg-5 [660 kB]
Pobieranie:21 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main libqtcore4 i386 4:4.8.7+dfsg-5 [1660 kB]
Pobieranie:22 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main libqt4-xml i386 4:4.8.7+dfsg-5 [147 kB]
Pobieranie:23 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main libqtdbus4 i386 4:4.8.7+dfsg-5 [240 kB]
Pobieranie:24 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main libqt4-network i386 4:4.8.7+dfsg-5 [637 kB]
Pobieranie:25 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main libqtgui4 i386 4:4.8.7+dfsg-5 [4392 kB]
Pobieranie:26 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main qdbus i386 4:4.8.7+dfsg-5 [75,9 kB]
Pobieranie:27 http://ftp.de.debian.org/debian/ unstable/main libqt4-dbus i386 4:4.8.7+dfsg-5 [51,8 kB]
Pobrano 65,2 MB w 26s (2431 kB/s)                                             
dpkg: ostrzeżenie: brak listy plików pakietu "cloop-utils", przyjęcie że pakiet nie ma zainstalowanych plików
(Odczytywanie bazy danych ... 94971 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.)
Usuwanie pakietu xpdf-reader ...
Usuwanie pakietu libreoffice-calc ...
Usuwanie pakietu libreoffice-impress ...
Przetwarzanie wyzwalaczy pakietu man-db...
Przetwarzanie wyzwalaczy pakietu menu...
Przetwarzanie wyzwalaczy pakietu desktop-file-utils...
Przetwarzanie wyzwalaczy pakietu mime-support...
dpkg: ostrzeżenie: brak listy plików pakietu "cloop-utils", przyjęcie że pakiet nie ma zainstalowanych plików
(Odczytywanie bazy danych ... 94922 pliki i katalogi obecnie zainstalowane.)
Przygotowywanie do zastąpienia pakietu libreoffice-draw 1:4.0.3-3 (wykorzystując .../libreoffice-draw_1%3a5.0.3~rc2-1+b2_i386.deb) ...
dpkg-maintscript-helper: error: command dir_to_symlink is unknown
Hint: upgrading dpkg to a newer version might help.

Usage: dpkg-maintscript-helper <command> <parameter>... -- <maintainer-script-parameter>...

Commands:
  supports <command>
   Returns 0 (success) if the given command is supported, 1 otherwise.
  rm_conffile <conffile> [<last-version> [<package>]]
   Remove obsolete conffile. Must be called in preinst, postinst and
   postrm.
  mv_conffile <old-conf> <new-conf> [<last-version> [<package>]]
   Rename a conffile. Must be called in preinst, postinst and postrm.
  help
   Display this usage information.
dpkg: błąd przetwarzania /var/cache/apt/archives/libreoffice-draw_1%3a5.0.3~rc2-1+b2_i386.deb (--unpack):
 podproces nowy skrypt pre-installation zwrócił kod błędu 1
dpkg-maintscript-helper: error: command dir_to_symlink is unknown
Hint: upgrading dpkg to a newer version might help.

Usage: dpkg-maintscript-helper <command> <parameter>... -- <maintainer-script-parameter>...

Commands:
  supports <command>
   Returns 0 (success) if the given command is supported, 1 otherwise.
  rm_conffile <conffile> [<last-version> [<package>]]
   Remove obsolete conffile. Must be called in preinst, postinst and
   postrm.
  mv_conffile <old-conf> <new-conf> [<last-version> [<package>]]
   Rename a conffile. Must be called in preinst, postinst and postrm.
  help
   Display this usage information.
dpkg: błąd podczas czyszczenia środowiska:
 podproces nowy skrypt post-removal zwrócił kod błędu 1
Wystąpiły błędy podczas przetwarzania:
 /var/cache/apt/archives/libreoffice-draw_1%3a5.0.3~rc2-1+b2_i386.deb
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)
knoppix@Microknoppix:~$


Czy Ty coś tam widzisz? Coś co mogłoby mi pomóc? Spróbuję z 32 bitową płytą. Ale czy to nie będzie wykorzytywanie tylko połowy mocy swojego sprzętu i tak już nie najnowszego? Jeśli masz propozycje jeszcze to czekam na takowe :)
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: pavroo w Grudzień 01, 2015, 05:41:16 pm
Nie wiem co w Knoppix-ie się dzieje, ale to nie jest normalne.
Jest to doskonały system live, lecz nie polecam go do instalacji na dysku.
Mieszanie repozytoriów Debiana stabilnego, testowego i niestabilnego wywołuje takie kwiatki.

Fakt, iż wyskakują błędy związane z brakiem kluczy publicznych podczas aktualizacji listy pakietów możesz chwilowo pominąć.
Najważniejsze teraz:
sudo apt-get update
sudo apt-get remove libreoffice
sudo apt-get autoremove
aby usunąć błąd związany z libreoffice.
następnie ponownie:
sudo apt-get install -f
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: januszjanek1 w Grudzień 01, 2015, 07:15:49 pm
Ja Knoppixa też nie traktuję bardzo serio. Mam do niego sentyment, bo na wersji live kilka lat temu mogłem sie przekonać, że nie istnieje tylko Windows. Jednak moim celem jest Ubuntu, a pobocznym celem także Mint. Knoppixa chciałbym zostawic jako ciekawostkę. Tymczasem w terminalu:
Spoiler (Rozwiń)
knoppix@Microknoppix:~$ sudo apt-get update
Pobieranie:1 http://security.debian.org stable/updates Release.gpg [1554 B]
Stary http://ftp.de.debian.org stable Release.gpg                             
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Release.gpg                   
Pobieranie:2 http://security.debian.org testing/updates Release.gpg [1554 B]   
Pobieranie:3 http://packages.x2go.org squeeze Release.gpg [490 B]             
Pobieranie:4 http://security.debian.org stable/updates Release [61,5 kB]       
Pobieranie:5 http://ftp.de.debian.org testing Release.gpg [1554 B]             
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Release                       
Pobieranie:6 http://packages.x2go.org wheezy Release.gpg [490 B]               
Pobieranie:7 http://ftp.de.debian.org unstable Release.gpg [1554 B]           
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Packages/DiffIndex           
Pobieranie:8 http://ftp.de.debian.org experimental Release.gpg [1554 B]       
Pobieranie:9 http://packages.x2go.org sid Release.gpg [490 B]                 
Pobieranie:10 http://security.debian.org testing/updates Release [61,2 kB]     
Pobieranie:11 http://packages.x2go.org squeeze Release [13,2 kB]               
Pobieranie:12 http://ftp.de.debian.org stable-updates Release.gpg [1554 B]     
Stary http://ftp.de.debian.org stable Release                                 
Pobieranie:13 http://packages.x2go.org wheezy Release [15,4 kB]               
Pobieranie:14 http://security.debian.org stable/updates/main i386 Packages [152 kB]
Pobieranie:15 http://ftp.de.debian.org testing Release [191 kB]               
Pobieranie:16 http://security.debian.org stable/updates/contrib i386 Packages [2511 B]
Pobieranie:17 http://security.debian.org stable/updates/non-free i386 Packages [14 B]
Pobieranie:18 http://security.debian.org stable/updates/contrib Translation-en [1211 B]
Pobieranie:19 http://packages.x2go.org sid Release [15,4 kB]                   
Pobieranie:20 http://security.debian.org stable/updates/main Translation-en [84,3 kB]
Pobieranie:21 http://security.debian.org stable/updates/non-free Translation-en [14 B]
Pobieranie:22 http://security.debian.org testing/updates/main i386 Packages [32 B]
Pobieranie:23 http://security.debian.org testing/updates/contrib i386 Packages [32 B]
Stary http://packages.x2go.org squeeze/main i386 Packages                     
Pobieranie:24 http://ftp.de.debian.org unstable Release [255 kB]               
Pobieranie:25 http://security.debian.org testing/updates/non-free i386 Packages [32 B]
Pobieranie:26 http://security.debian.org testing/updates/contrib Translation-en [14 B]
Pobieranie:27 http://security.debian.org testing/updates/main Translation-en [14 B]
Pobieranie:28 http://security.debian.org testing/updates/non-free Translation-en [14 B]
Pobieranie:29 http://ftp.de.debian.org experimental Release [185 kB]           
Stary http://packages.x2go.org wheezy/main i386 Packages                       
Stary http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Packages                     
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Translation-pl_PL             
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Translation-pl               
Stary http://packages.x2go.org sid/main i386 Packages                         
Ign.  http://debian-knoppix.alioth.debian.org ./ Translation-en               
Pobieranie:30 http://ftp.de.debian.org stable-updates Release [135 kB]         
Stary http://ftp.de.debian.org stable/main i386 Packages                       
Stary http://ftp.de.debian.org stable/contrib i386 Packages
Stary http://ftp.de.debian.org stable/non-free i386 Packages
Stary http://ftp.de.debian.org stable/contrib Translation-en
Stary http://ftp.de.debian.org stable/main Translation-pl
Stary http://ftp.de.debian.org stable/main Translation-en   
Stary http://ftp.de.debian.org stable/non-free Translation-en
Pobieranie:31 http://ftp.de.debian.org testing/main i386 Packages/DiffIndex [7876 B]
Stary http://ftp.de.debian.org testing/contrib i386 Packages/DiffIndex
Stary http://ftp.de.debian.org testing/non-free i386 Packages/DiffIndex
Stary http://ftp.de.debian.org testing/contrib Translation-en/DiffIndex
Stary http://ftp.de.debian.org testing/main Translation-pl/DiffIndex
Pobieranie:32 http://ftp.de.debian.org testing/main Translation-en/DiffIndex [7876 B]
Stary http://ftp.de.debian.org testing/non-free Translation-en/DiffIndex
Pobieranie:33 http://ftp.de.debian.org unstable/main i386 Packages/DiffIndex [7876 B]
Stary http://ftp.de.debian.org unstable/contrib i386 Packages/DiffIndex
Stary http://ftp.de.debian.org unstable/non-free i386 Packages/DiffIndex
Stary http://ftp.de.debian.org unstable/contrib Translation-en/DiffIndex       
Stary http://ftp.de.debian.org unstable/main Translation-pl/DiffIndex         
Pobieranie:34 http://ftp.de.debian.org unstable/main Translation-en/DiffIndex [7876 B]
Stary http://ftp.de.debian.org unstable/non-free Translation-en/DiffIndex     
Pobieranie:35 http://ftp.de.debian.org experimental/main i386 Packages/DiffIndex [7819 B]
Stary http://ftp.de.debian.org experimental/contrib i386 Packages/DiffIndex   
Stary http://ftp.de.debian.org experimental/non-free i386 Packages/DiffIndex   
Stary http://ftp.de.debian.org experimental/contrib Translation-en/DiffIndex   
Pobieranie:36 http://ftp.de.debian.org experimental/main Translation-en/DiffIndex [7819 B]
Stary http://ftp.de.debian.org experimental/non-free Translation-en/DiffIndex 
Stary http://ftp.de.debian.org stable-updates/main i386 Packages/DiffIndex     
Pobieranie:37 http://ftp.de.debian.org stable-updates/contrib i386 Packages [32 B]
Pobieranie:38 http://ftp.de.debian.org stable-updates/non-free i386 Packages [32 B]
Pobieranie:39 http://ftp.de.debian.org stable-updates/contrib Translation-en [14 B]
Pobieranie:40 http://ftp.de.debian.org stable-updates/main Translation-en [2506 B]
Pobieranie:41 http://ftp.de.debian.org stable-updates/non-free Translation-en [14 B]
Pobieranie:42 http://ftp.de.debian.org testing/main i386 2015-12-01-1440.30.pdiff [89 B]
Ign.  http://packages.x2go.org squeeze/main Translation-pl_PL                 
Pobieranie:43 http://ftp.de.debian.org testing/main i386 2015-12-01-1440.30.pdiff [89 B]
Pobieranie:44 http://ftp.de.debian.org testing/main 2015-12-01-1440.30.pdiff [92 B]
Ign.  http://packages.x2go.org squeeze/main Translation-pl                     
Pobieranie:45 http://ftp.de.debian.org unstable/main i386 2015-12-01-1440.30.pdiff [18,1 kB]
Ign.  http://packages.x2go.org squeeze/main Translation-en                     
Ign.  http://packages.x2go.org wheezy/main Translation-pl_PL                   
Pobieranie:46 http://ftp.de.debian.org unstable/main 2015-12-01-1440.30.pdiff [601 B]
Ign.  http://packages.x2go.org wheezy/main Translation-pl                     
Pobieranie:47 http://ftp.de.debian.org experimental/main i386 2015-12-01-1440.30.pdiff [44 B]
Pobieranie:48 http://ftp.de.debian.org experimental/main 2015-12-01-1440.30.pdiff [42 B]
Ign.  http://packages.x2go.org wheezy/main Translation-en                     
Ign.  http://packages.x2go.org sid/main Translation-pl_PL                     
Ign.  http://packages.x2go.org sid/main Translation-pl                         
Ign.  http://packages.x2go.org sid/main Translation-en                         
Pobieranie:49 http://ftp.de.debian.org testing/main 2015-12-01-1440.30.pdiff [92 B]
Pobieranie:50 http://ftp.de.debian.org unstable/main i386 2015-12-01-1440.30.pdiff [18,1 kB]
Pobieranie:51 http://ftp.de.debian.org unstable/main 2015-12-01-1440.30.pdiff [601 B]
Pobieranie:52 http://ftp.de.debian.org experimental/main i386 2015-12-01-1440.30.pdiff [44 B]
Pobieranie:53 http://ftp.de.debian.org experimental/main 2015-12-01-1440.30.pdiff [42 B]
Pobrano 1252 kB w 30s (41,7 kB/s)
Czytanie list pakietów... Gotowe
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
9D6D8F6BC857C906
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
9D6D8F6BC857C906
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
7638D0442B90D010
 NO_PUBKEY CBF8D6FD518E17E1
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
7638D0442B90D010
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
7638D0442B90D010
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
7638D0442B90D010
W: Dla następujących identyfikatorów kluczy brakuje klucza publicznego:
7638D0442B90D010
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package libjpeg62
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package php-psr-http-message-implementation
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package php-psr-log-implementation
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package php-math-biginteger
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package pypy-cffi
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package pypy-cffi-backend-api-max
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package pypy-cffi-backend-api-min
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package python-cffi-backend-api-max
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package python-cffi-backend-api-min
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package python3-cffi-backend-api-max
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package python3-cffi-backend-api-min
W: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package php-math-biginteger
W: Unknown Multi-Arch type 'no' for package 'compiz-gnome'
W: Unknown Multi-Arch type 'no' for package 'compiz-core'
W: Unknown Multi-Arch type 'no' for package 'compiz-core'
W: Unknown Multi-Arch type 'no' for package 'compiz-gnome'
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: januszjanek1 w Grudzień 01, 2015, 07:19:54 pm
I dalej:
Spoiler (Rozwiń)
knoppix@Microknoppix:~$ sudo apt-get remove libreoffice
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Pakiet "libreoffice" nie jest zainstalowany, więc nie zostanie usunięty
Należy uruchomić "apt-get -f install", aby naprawić poniższe problemy:
Następujące pakiety mają niespełnione zależności:
 libfontconfig1 : Wymaga: fontconfig-config (= 2.9.0-7.1) ale 2.11.0-6.3 ma zostać zainstalowany
 libgomp1 : Wymaga: gcc-5-base (= 5.2.1-26) ale nie zostanie zainstalowany
 libitm1 : Wymaga: gcc-5-base (= 5.2.1-26) ale nie zostanie zainstalowany
 libreoffice-common : Poleca: xfonts-mathml ale nie da się go zainstalować
                      Poleca: python3.3-uno ale nie da się go zainstalować lub
                              python3-uno (>= 4.0~) ale nie zostanie zainstalowany lub
                              python-uno ale nie zostanie zainstalowany
                      Narusza zależności: libreoffice-style-galaxy (>= 1:4.1~) ale 1:5.0.3~rc2-1 ma zostać zainstalowany
                      Narusza zależności: libreoffice-style-tango (>= 1:4.1~) ale 1:5.0.3~rc2-1 ma zostać zainstalowany
 libreoffice-draw : Wymaga: libreoffice-core (= 1:5.0.3~rc2-1+b2) ale 1:4.0.3-3 ma zostać zainstalowany
                    Wymaga: libcdr-0.1-1 ale nie zostanie zainstalowany
                    Wymaga: libdbus-1-3 (>= 1.9.14) ale 1.6.8-1+deb7u1 ma zostać zainstalowany
                    Wymaga: libfreehand-0.1-1 ale nie zostanie zainstalowany
                    Wymaga: libicu55 (>= 55.1-1~) ale nie zostanie zainstalowany
                    Wymaga: libmspub-0.1-1 ale nie zostanie zainstalowany
                    Wymaga: libmwaw-0.3-3 ale nie zostanie zainstalowany
                    Wymaga: libodfgen-0.1-1 ale nie zostanie zainstalowany
                    Wymaga: libpagemaker-0.0-0 ale nie zostanie zainstalowany
                    Wymaga: librevenge-0.0-0 ale nie zostanie zainstalowany
                    Wymaga: libstdc++6 (>= 5.2) ale 4.7.2-5 ma zostać zainstalowany
                    Wymaga: libvisio-0.1-1 ale nie zostanie zainstalowany
                    Wymaga: libwpd-0.10-10 ale nie zostanie zainstalowany
                    Wymaga: libwpg-0.3-3 ale nie zostanie zainstalowany
                    Wymaga: uno-libs3 (>= 4.4.0~alpha) ale 4.0.3-3 ma zostać zainstalowany
 libreoffice-style-galaxy : Wymaga: libreoffice-common (= 1:5.0.3~rc2-1) ale 1:4.0.3-3 ma zostać zainstalowany
 libreoffice-style-tango : Wymaga: libreoffice-common (= 1:5.0.3~rc2-1) ale 1:4.0.3-3 ma zostać zainstalowany
 unetbootin : Wymaga: libqt4-network (>= 4:4.5.3) ale nie zostanie zainstalowany
              Wymaga: libqtcore4 (>= 4:4.7.0~beta1) ale nie zostanie zainstalowany
              Wymaga: libqtgui4 (>= 4:4.5.3) ale nie zostanie zainstalowany
              Poleca: extlinux ale nie zostanie zainstalowany
              Poleca: unetbootin-translations ale nie zostanie zainstalowany
E: Niespełnione zależności. Proszę spróbować wykonać "apt-get -f install" bez pakietów (lub podać rozwiązanie).
knoppix@Microknoppix:~$ sudo apt-get autoremove
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Należy uruchomić "apt-get -f install", aby je naprawić.
Następujące pakiety mają niespełnione zależności:
 libfontconfig1 : Wymaga: fontconfig-config (= 2.9.0-7.1) ale 2.11.0-6.3 jest zainstalowany
 libgomp1 : Wymaga: gcc-5-base (= 5.2.1-26) ale nie jest zainstalowany
 libitm1 : Wymaga: gcc-5-base (= 5.2.1-26) ale nie jest zainstalowany
 libreoffice-common : Poleca: xfonts-mathml ale nie da się go zainstalować
                      Poleca: python3.3-uno ale nie da się go zainstalować lub
                              python3-uno (>= 4.0~) ale nie jest zainstalowany lub
                              python-uno ale nie jest zainstalowany
                      Narusza zależności: libreoffice-style-galaxy (>= 1:4.1~) ale 1:5.0.3~rc2-1 jest zainstalowany
 unetbootin : Wymaga: libqt4-network (>= 4:4.5.3) ale nie jest zainstalowany
              Wymaga: libqtcore4 (>= 4:4.7.0~beta1) ale nie jest zainstalowany
              Wymaga: libqtgui4 (>= 4:4.5.3) ale nie jest zainstalowany
              Poleca: extlinux ale nie jest zainstalowany
              Poleca: unetbootin-translations ale nie jest zainstalowany
E: Niespełnione zależności. Proszę spróbować użyć -f.
knoppix@Microknoppix:~$ sudo apt-get install -f
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Naprawianie zależności... Gotowe
Następujące pakiety zostały zainstalowane automatycznie i nie są już więcej wymagane:
  gstreamer0.10-ffmpeg lesstif2 libabw-0.1-1 libboost-date-time1.49.0
  libboost-date-time1.53.0 libcdr-0.0-0 libcmis-0.3-3 libcolamd2.7.1
  libe-book-0.1-1 libetonyek-0.1-1 libgeoclue0 libgssglue1 libmspub-0.0-0
  liborcus-0.4-0 libsystemd-login0 libvisio-0.0-0 libwps-0.4-4 libxp6 lp-solve
Aby je usunąć należy użyć "apt-get autoremove".
Zostaną zainstalowane następujące dodatkowe pakiety:
  binutils cpp cpp-5 dbus gcc gcc-5 gcc-5-base libabw-0.1-1 libapparmor1
  libasan2 libatomic1 libaudit-common libaudit1 libboost-date-time1.58.0
  libcairo2 libcc1-0 libcdr-0.1-1 libcilkrts5 libclucene-contribs1v5
  libclucene-core1v5 libcmis-0.5-5v5 libdb5.3 libdbus-1-3 libdrm2
  libe-book-0.1-1 libegl1-mesa libeot0 libepoxy0 libetonyek-0.1-1 libevdev2
  libfontconfig1 libfreehand-0.1-1 libgbm1 libgcc-5-dev libgcc1 libgcrypt20
  libgfortran3 libglew1.13 libglib2.0-0 libgltf-0.0-0v5 libgomp1 libgpg-error0
  libgstreamer-plugins-base1.0-0 libgstreamer1.0-0 libharfbuzz-icu0
  libharfbuzz0b libhunspell-1.3-0 libicu55 libisl15 libitm1
  libjavascriptcoregtk-1.0-0 libjpeg62-turbo libllvm3.7 libmotif-common
  libmpc3 libmpfr4 libmpx0 libmspub-0.1-1 libmwaw-0.3-3 libncurses5
  libncurses5-dev libncursesw5 libnotify-bin libodfgen-0.1-1 libopenjpeg5
  liborc-0.4-0 libpagemaker-0.0-0 libpango-1.0-0 libpango1.0-0
  libpangocairo-1.0-0 libpangoft2-1.0-0 libpangoxft-1.0-0 libpcre3
  libpixman-1-0 libpoppler46 libqt4-dbus libqt4-network libqt4-xml libqtcore4
  libqtdbus4 libqtgui4 libquadmath0 libraptor2-0 librasqal3 librdf0
  libreoffice-base-core libreoffice-common libreoffice-core libreoffice-draw
  libreoffice-math libreoffice-style-galaxy libreoffice-style-tango
  librevenge-0.0-0 libsoup2.4-1 libssl1.0.2 libstdc++6 libsystemd0 libtiff5
  libtinfo-dev libtinfo5 libubsan0 libudev1 libvisio-0.1-1 libwayland-client0
  libwayland-server0 libwebkitgtk-1.0-0 libwebkitgtk-1.0-common libwebp5
  libwpd-0.10-10 libwpg-0.3-3 libwps-0.4-4 libxatracker2 libxcb-dri3-0
  libxcb-sync1 libxcb-xfixes0 libxcb1 libxm4 libxshmfence1 ncurses-bin qdbus
  qt-at-spi qtchooser qtcore4-l10n uno-libs3 ure virtualbox-guest-utils
  virtualbox-guest-x11 x11-common xdg-user-dirs xpdf xserver-common
  xserver-xorg xserver-xorg-core xserver-xorg-input-acecad
  xserver-xorg-input-aiptek xserver-xorg-input-evdev xserver-xorg-input-kbd
  xserver-xorg-input-mouse xserver-xorg-input-synaptics
  xserver-xorg-input-vmmouse xserver-xorg-input-void xserver-xorg-input-wacom
  xserver-xorg-legacy xserver-xorg-video-all xserver-xorg-video-ati
  xserver-xorg-video-cirrus xserver-xorg-video-dummy xserver-xorg-video-fbdev
  xserver-xorg-video-geode xserver-xorg-video-glide xserver-xorg-video-intel
  xserver-xorg-video-mach64 xserver-xorg-video-mga xserver-xorg-video-neomagic
  xserver-xorg-video-nouveau xserver-xorg-video-openchrome
  xserver-xorg-video-r128 xserver-xorg-video-radeon xserver-xorg-video-savage
  xserver-xorg-video-siliconmotion xserver-xorg-video-sisusb
  xserver-xorg-video-tdfx xserver-xorg-video-trident xserver-xorg-video-vesa
  xserver-xorg-video-vmware
Sugerowane pakiety:
  binutils-doc cpp-doc gcc-5-locales gcc-multilib manpages-dev autoconf
  automake libtool flex bison gdb gcc-doc gcc-5-multilib gcc-5-doc libgcc1-dbg
  libgomp1-dbg libitm1-dbg libatomic1-dbg libasan2-dbg liblsan0-dbg
  libtsan0-dbg libubsan0-dbg libcilkrts5-dbg libmpx0-dbg libquadmath0-dbg
  rng-tools glew-utils gstreamer1.0-tools ncurses-doc qt4-qtconfig
  raptor2-utils rasqal-utils librdf-storage-postgresql librdf-storage-mysql
  librdf-storage-sqlite librdf-storage-virtuoso redland-utils libreoffice-base
  libreoffice-style-breeze libreoffice-style-hicontrast
  libreoffice-style-oxygen libreoffice-style-sifr tango-icon-theme
  gpointing-device-settings touchfreeze firmware-amd-graphics
Polecane pakiety:
  gstreamer1.0-plugins-base hunspell-en-us hunspell-dictionary
  myspell-dictionary xfonts-mathml python3-uno gstreamer1.0-plugins-good
  geoclue-2.0 virtualbox-guest-dkms virtualbox-guest-source
  virtualbox-guest-modules libpam-systemd xserver-xorg-video-qxl
  device3dfx-source
Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE:
  cpp-4.7 gcc-4.7 gcc-4.7-base libaudit0 libharfbuzz0a libjpeg62
  libreoffice-gnome libreoffice-gtk libreoffice-writer xserver-xorg-video-apm
  xserver-xorg-video-ark xserver-xorg-video-chips xserver-xorg-video-glint
  xserver-xorg-video-i128 xserver-xorg-video-i740
  xserver-xorg-video-modesetting xserver-xorg-video-rendition
  xserver-xorg-video-s3 xserver-xorg-video-s3virge xserver-xorg-video-sis
  xserver-xorg-video-tga xserver-xorg-video-tseng xserver-xorg-video-voodoo
Zostaną zainstalowane następujące NOWE pakiety:
  cpp-5 gcc-5 gcc-5-base libabw-0.1-1 libapparmor1 libasan2 libatomic1
  libaudit-common libaudit1 libboost-date-time1.58.0 libcc1-0 libcdr-0.1-1
  libcilkrts5 libclucene-contribs1v5 libclucene-core1v5 libcmis-0.5-5v5
  libdb5.3 libe-book-0.1-1 libegl1-mesa libeot0 libepoxy0 libetonyek-0.1-1
  libevdev2 libfreehand-0.1-1 libgbm1 libgcc-5-dev libgcrypt20 libglew1.13
  libgltf-0.0-0v5 libharfbuzz-icu0 libharfbuzz0b libicu55 libisl15
  libjpeg62-turbo libllvm3.7 libmotif-common libmpc3 libmpx0 libmspub-0.1-1
  libmwaw-0.3-3 libnotify-bin libodfgen-0.1-1 libopenjpeg5 libpagemaker-0.0-0
  libpoppler46 libqt4-dbus libqt4-network libqt4-xml libqtcore4 libqtdbus4
  libqtgui4 librevenge-0.0-0 libssl1.0.2 libsystemd0 libubsan0 libudev1
  libvisio-0.1-1 libwayland-client0 libwayland-server0 libwebp5 libwpd-0.10-10
  libwpg-0.3-3 libwps-0.4-4 libxatracker2 libxcb-dri3-0 libxcb-sync1
  libxcb-xfixes0 libxm4 libxshmfence1 qdbus qt-at-spi qtchooser qtcore4-l10n
  xdg-user-dirs xserver-xorg-legacy
Następujące pakiety zostaną zaktualizowane:
  binutils cpp dbus gcc libcairo2 libdbus-1-3 libdrm2 libfontconfig1 libgcc1
  libgfortran3 libglib2.0-0 libgomp1 libgpg-error0
  libgstreamer-plugins-base1.0-0 libgstreamer1.0-0 libhunspell-1.3-0 libitm1
  libjavascriptcoregtk-1.0-0 libmpfr4 libncurses5 libncurses5-dev libncursesw5
  liborc-0.4-0 libpango-1.0-0 libpango1.0-0 libpangocairo-1.0-0
  libpangoft2-1.0-0 libpangoxft-1.0-0 libpcre3 libpixman-1-0 libquadmath0
  libraptor2-0 librasqal3 librdf0 libreoffice-base-core libreoffice-common
  libreoffice-core libreoffice-draw libreoffice-math libreoffice-style-galaxy
  libreoffice-style-tango libsoup2.4-1 libstdc++6 libtiff5 libtinfo-dev
  libtinfo5 libwebkitgtk-1.0-0 libwebkitgtk-1.0-common libxcb1 ncurses-bin
  uno-libs3 ure virtualbox-guest-utils virtualbox-guest-x11 x11-common xpdf
  xserver-common xserver-xorg xserver-xorg-core xserver-xorg-input-acecad
  xserver-xorg-input-aiptek xserver-xorg-input-evdev xserver-xorg-input-kbd
  xserver-xorg-input-mouse xserver-xorg-input-synaptics
  xserver-xorg-input-vmmouse xserver-xorg-input-void xserver-xorg-input-wacom
  xserver-xorg-video-all xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-cirrus
  xserver-xorg-video-dummy xserver-xorg-video-fbdev xserver-xorg-video-geode
  xserver-xorg-video-glide xserver-xorg-video-intel xserver-xorg-video-mach64
  xserver-xorg-video-mga xserver-xorg-video-neomagic
  xserver-xorg-video-nouveau xserver-xorg-video-openchrome
  xserver-xorg-video-r128 xserver-xorg-video-radeon xserver-xorg-video-savage
  xserver-xorg-video-siliconmotion xserver-xorg-video-sisusb
  xserver-xorg-video-tdfx xserver-xorg-video-trident xserver-xorg-video-vesa
  xserver-xorg-video-vmware
90 aktualizowanych, 75 nowo instalowanych, 23 usuwanych i 1015 nieaktualizowanych.
18 nie w pełni zainstalowanych lub usuniętych.
Konieczne pobranie 0 B/199 MB archiwów.
Po tej operacji zostanie dodatkowo użyte 352 MB miejsca na dysku.
Kontynuować [T/n]? t
dpkg: ostrzeżenie: brak listy plików pakietu "cloop-utils", przyjęcie że pakiet nie ma zainstalowanych plików
(Odczytywanie bazy danych ... 94922 pliki i katalogi obecnie zainstalowane.)
Przygotowywanie do zastąpienia pakietu libreoffice-draw 1:4.0.3-3 (wykorzystując .../libreoffice-draw_1%3a5.0.3~rc2-1+b2_i386.deb) ...
dpkg-maintscript-helper: error: command dir_to_symlink is unknown
Hint: upgrading dpkg to a newer version might help.

Usage: dpkg-maintscript-helper <command> <parameter>... -- <maintainer-script-parameter>...

Commands:
  supports <command>
   Returns 0 (success) if the given command is supported, 1 otherwise.
  rm_conffile <conffile> [<last-version> [<package>]]
   Remove obsolete conffile. Must be called in preinst, postinst and
   postrm.
  mv_conffile <old-conf> <new-conf> [<last-version> [<package>]]
   Rename a conffile. Must be called in preinst, postinst and postrm.
  help
   Display this usage information.
dpkg: błąd przetwarzania /var/cache/apt/archives/libreoffice-draw_1%3a5.0.3~rc2-1+b2_i386.deb (--unpack):
 podproces nowy skrypt pre-installation zwrócił kod błędu 1
dpkg-maintscript-helper: error: command dir_to_symlink is unknown
Hint: upgrading dpkg to a newer version might help.

Usage: dpkg-maintscript-helper <command> <parameter>... -- <maintainer-script-parameter>...

Commands:
  supports <command>
   Returns 0 (success) if the given command is supported, 1 otherwise.
  rm_conffile <conffile> [<last-version> [<package>]]
   Remove obsolete conffile. Must be called in preinst, postinst and
   postrm.
  mv_conffile <old-conf> <new-conf> [<last-version> [<package>]]
   Rename a conffile. Must be called in preinst, postinst and postrm.
  help
   Display this usage information.
dpkg: błąd podczas czyszczenia środowiska:
 podproces nowy skrypt post-removal zwrócił kod błędu 1
Wystąpiły błędy podczas przetwarzania:
 /var/cache/apt/archives/libreoffice-draw_1%3a5.0.3~rc2-1+b2_i386.deb
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)
knoppix@Microknoppix:~$


Czuję, że mi pomagasz i dziękuję. A przede wszystkim czuję, że wiesz co robisz, więc proszę kontynuujmy.
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: pavroo w Grudzień 01, 2015, 08:02:32 pm
Po prostu dobij mnie :)

Jeśli systemem docelowym jest Ubuntu, to mam dwie opcje:
1.
a. Knoppixa zainstalowałeś z płyty CD w wersji 32 bit
b. Ubuntu 64 bit DVD, który nie ruszył.
Więc zrób test - pobierz dowolną inną dystrybucję, która mieści się na CD, np. Peppermint 32 bit :
http://linuxiarze.pl/download_peppermint/
wypal na CD i sprawdź czy się uruchomi.

2.
Nagraj Ubuntu na pena ręcznie:
a. Podłącz USB do kompa
b. Sprawdź jaki numer partycji został mu przyporządkowany:
sudo fdisk -lJeśli masz tylko jeden dysk twardy, to otrzyma numer: /dev/sda a pendrive: /dev/sdb
c. Odmontuj pena (jeśli to /sdb):
sudo umount /dev/sdblub (jeśli problem):
sudo umount /dev/sdb1d . Sformatuj pena:
sudo mkfs.vfat /dev/sdbe. Nagraj obraz iso na pena:
sudo dd if=/home/knoppix/Download/ubuntu-wersja-numer.iso of=/dev/sdbzwracając uwagę na:
- /home/knoppix/Download/ - podaj swoja ścieżkę do pliku iso
- ubuntu-wersja-numer.iso - wpisz właściwą pełną nazwę
- /dev/sdb - wpisz właściwą partycję, jeśli inna niż sdb, według wyniku z polecenia 'fdisk -l'
Może potrwać kilka minut więc poczekaj aż powróci do znaku zachęty, następnie reboot, Bios-> ustaw start z USB, i... módl się :)
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: januszjanek1 w Grudzień 02, 2015, 08:47:58 am
Dzięki za szczegółową instrukcję. Za chwilę się zajmę zarówno pierwszym rozwiązaniem (oznaczałoby to, że jest coś nie tak z czytnikiem DVD lub procesorem - jednak 32bit, a nie 64), jak i drugim. Mam nadzieję, że ręczne nagranie Ubuntu na pendrive się powiedzie. Pytanie tylko, czy plik iso może być na płycie? Ścieżka do płyty? Czy lepiej zrzucić go na dysk twardy, a jeśli tak to jak? Bo podejrzewam, że kopiuj/wklej to nie jest rozwiązanie w tej sytuacji.

Nie wiem, czy wyczytałeś to już z terminala, ale pojawił mi się Unetbooin w narzędziach systemowych. Niestety nie chciał się otworzyć. Wyciągnąłem go na pulpit i próbowałem dwuklikiem. Na ułamek sekundy miga okno, jakby terminal, ale nie jestem pewien, bo zbyt szybko gaśnie.

Klikając coś na przypał w okolicy, wyskoczyło mi okienko z zakazem wjazdu i treścią:
Cytuj
Nie można zamontować Ubuntu 14.04.2 LTS amd64

Error mounting: mount exited with exit code 1: helper failed with:
mount: block device /dev/sr0 is write-protected, mounting read-only
mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sr0,
       missing codepage or helper program, or other error
       In some cases useful info is found in syslog - try
       dmesg | tail  or so

Nie wiem, czy to nas jakoś przybliża do rozwiązania, ale postanowiłem napisać co zauważyłem.... a po godzinie:
Peppermint działa. 32bit nagrany na płyte CD. Na razie wersja live. Powinienem go zainstalować na stałe? Może z Peppermint'a łatwiej bedzie nagrać USB z Ubuntu? W Peppermincie już nie powinno być kwiatków związanych z wymieszaniem repozytoriow stabilnych, niestabilnych i testowych. Spróbuje jeszcze
a) z Ubuntu 32bit, nagranym na płyte DVD+R. Czy musi być "-"?
b) nagrać USB ręcznie, jak mi to opisałeś ładnie.
...jeszcze później:
Ubuntu 32bit działa. Startuje płyta tak jak powinna. Wnioski:
1. Nie chodzi o niemożliwość odczytania DVD. Czyta nawet DVD+R.
2. Chodzi o procesor. Systemy 32bit działają. Ale dlaczego nie działają 64bit, skoro Bios pokazuje 64, a także taką architekturę wskazał terminal z Knoppix'a? O co chodzi? Coś mam uszkodzone, czy to kwestia jakich ustawień? Czy możliwe jest takie częściowe uszkodzenie procesora? Jeśli to ustawienia to jakie? Co zmieniać, gdzie szukać?

Spróbuje jeszcze z USB 64bit, ale prawdopodobnie nawet jeśli utworzę prawidłowo nośnik, system nie wystratuje na moim komputerze, bo... (patrz wnioski powyżej)....ostatecznie:
Tak jak pisałem godzinę wcześniej system z pendrive nie stratuje :( Problem rozwiązany. Zainstaluję sobie systemy 32bitowe. Ale odczuwam wewnętrzny niepokój i niedosyt.
Mam świadomość, że pytania z punktu 2. powyżej, mogą nie dotyczyć tego forum, ale zadam je jeszcze raz w nadziei, że ktoś mi odpowie, albo podpowie, gdzie szukać odpowiedzi:

Dlaczego nie działają mi systemy 64bit, skoro Bios pokazuje 64, a także taką architekturę wskazał terminal z Knoppix'a? Coś mam uszkodzone, czy to kwestia jakich ustawień? Czy możliwe jest takie częściowe uszkodzenie procesora? Jeśli to ustawienia, to jakie? Co zmieniać, gdzie szukać?
Jakieś zaprzyjaźnione polskojęzyczne fora dotyczące Biosa? A może zwrócić się do producenta, do Della?
Oczywiście serdeczne podziękowania przesyłam Pavroo. Bardzo pomogłeś, wykazałeś się wielką wiedzą i doświadczeniem, a poza tym cierpliwością i zaangażowaniem w sprawę. Dziekuję i pozdrawiam
Tytuł: Odp: Więcej niż jeden linuks, czyli kilka równoległych dystrybucji obok siebie
Wiadomość wysłana przez: pavroo w Grudzień 02, 2015, 02:11:34 pm
Faktycznie masz procesor 64 bitowy, dwu rdzeniowy.
Jednak coś jest z nim nie tak jak trzeba.
Jak pisałem poprzednio, Knoppix wykrywa przy starcie procesor automatycznie i jeśli wykryje 64 bitowy, to takie właśnie jądro Linux ładuje. U ciebie załadował 32 bitowe, więc... tak jak na wstępie.
Uważam, że jest to kwestia problemu ze sprzętem i tam należy szukać odpowiedzi.

Instalując system 32 bitowy nic nie stracisz, w przypadku posiadania 2 rdzeni Ubuntu powinno zainstalować jądro i686-pea, które obsługuje więcej niż 1 rdzeń i pamięć ram większą niż 4 GB.