Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux nie ładuje sie na Lenovo Ideapad 100S

Zaczęty przez KamilW, Listopad 03, 2020, 10:15:37 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

KamilW

Mam problem: Chciałem postawić Linux Mint 20 na laptopie Lenovo Ideapad 100S (dysk eMMC 64GB). Laptop kupiony z Windows 10. Po zmianie ustawień bootowania w biosie na legancy support, komputer ładnie ładuje linux z pendriva. Potem instalacja bez problemu i po zakończeniu standardowa prośba o zrestartowanie. Niestety dalej Linux nie startuje, na ekranie pojawia się możliwość wyboru bootowania z dysku (eMMC 64GB) lub Windows Boot Manager ale nic się nie ładuje (Windowsa już nie ma, a Linuxa jakoś nie znajduje). Czy ktoś może wie co zrobić żeby załadował Linux?

Dodam jeszcze że jak włożę pendriva z obrazem Linuxa (z którego instalowałem) to z niego się uruchomi.

pavbaranov

Najprawdopodobniej nie zainstalowałeś tzw. bootloadera (GRUB). Jeśli to czysta instalka - przeglądnij sobie podręcznik instalacji Minta i zrób krok po kroku dokładnie tak, jak tam jest opisane.

KamilW

A gdzie znajdę taki podręcznik? W praktyce instalację przeprowadziłem w ten sposób że uruchomiłem Linuxa z pendriva i z pulpitu uruchomiłem instalację. Dalej program instalacyjny właściwie sam mnie przez wszystko przeprowadził (w trakce zamonotwałem prartycję /root, swap i home). Nie widziałem tam nic o instalacji GRUB. Czy jeśli jest to czysta instalka (po Windowsie) to przebiega jakoś inaczej?

lami07

IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

KamilW

Jeszcze jedna sprawa mnie zastanawia dlaczego pomimo usunięcia windowsa (podczas formatu dysku) w opcjach bootowania nadal jest dostępny "Windows Boot Manager"....

pavbaranov

Bo to jest ustawione "w komputerze" (BIOS/UEFI itp.).

Zobacz najnowsze wiadomości na forum