Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja.
Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Autor Wątek: Linux nie ładuje sie na Lenovo Ideapad 100S  (Przeczytany 92 razy)

Offline KamilW

• Newbie
  • *
  • Reputacja: +0/-0
Linux nie ładuje sie na Lenovo Ideapad 100S
« dnia: Listopad 03, 2020, 10:15:37 am »
Mam problem: Chciałem postawić Linux Mint 20 na laptopie Lenovo Ideapad 100S (dysk eMMC 64GB). Laptop kupiony z Windows 10. Po zmianie ustawień bootowania w biosie na legancy support, komputer ładnie ładuje linux z pendriva. Potem instalacja bez problemu i po zakończeniu standardowa prośba o zrestartowanie. Niestety dalej Linux nie startuje, na ekranie pojawia się możliwość wyboru bootowania z dysku (eMMC 64GB) lub Windows Boot Manager ale nic się nie ładuje (Windowsa już nie ma, a Linuxa jakoś nie znajduje). Czy ktoś może wie co zrobić żeby załadował Linux?

Dodam jeszcze że jak włożę pendriva z obrazem Linuxa (z którego instalowałem) to z niego się uruchomi.
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2020, 10:31:33 am wysłana przez KamilW »

Offline pavbaranov

• Hero Member
  • Reputacja: +55/-38
Odp: Linux nie ładuje sie na Lenovo Ideapad 100S
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 03, 2020, 11:02:03 am »
Najprawdopodobniej nie zainstalowałeś tzw. bootloadera (GRUB). Jeśli to czysta instalka - przeglądnij sobie podręcznik instalacji Minta i zrób krok po kroku dokładnie tak, jak tam jest opisane.

Offline KamilW

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 03, 2020, 12:45:55 pm »
A gdzie znajdę taki podręcznik? W praktyce instalację przeprowadziłem w ten sposób że uruchomiłem Linuxa z pendriva i z pulpitu uruchomiłem instalację. Dalej program instalacyjny właściwie sam mnie przez wszystko przeprowadził (w trakce zamonotwałem prartycję /root, swap i home). Nie widziałem tam nic o instalacji GRUB. Czy jeśli jest to czysta instalka (po Windowsie) to przebiega jakoś inaczej?

Offline lami07

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Reputacja: +2/-0
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 03, 2020, 12:59:42 pm »
https://linuxmint.com/documentation.php
IRC - #linuxiarze.pl w sieci freenode.net
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci matrix.org

Offline KamilW

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 03, 2020, 01:14:12 pm »
Jeszcze jedna sprawa mnie zastanawia dlaczego pomimo usunięcia windowsa (podczas formatu dysku) w opcjach bootowania nadal jest dostępny "Windows Boot Manager"....

Offline pavbaranov

• Hero Member
  • Reputacja: +55/-38
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 03, 2020, 01:20:30 pm »
Bo to jest ustawione "w komputerze" (BIOS/UEFI itp.).