Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Kubuntu czy Linux Mint KDE?

Zaczęty przez Tenebrael, Styczeń 11, 2014, 06:06:29 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Tenebrael

Witajcie,



Jak może pamiętacie, jakiś czas temu pytałem o wybór dystrybucji Linuxa. Finalnie jednak na jakiś czas zrezygnowałem, bo okazało się, że mam problemy z myszą Razera pod tym systemem. Teraz jednak mysz już nowa (tym razem Roccat), więc ponownie przymierzam się do Pingwina :)



Mam w związku z tym pytanie. Po ponownym przejrzeniu dystrybucji (poczytaniu w necie, obejrzeniu prezentacji, odpaleniu obu Live DVD) zostałem się z dwiema możliwościami: Kubuntu i Linux Mint KDE. Szczerze powiem, że wydają mi się one mocno zbliżone jeśli chodzi o funkcjonalność, z kolei nie chciałbym wnioskować po Live DVD o szybkości działania. Domyślam się jednak, że różnice mogą się kryć głębiej.



Dlatego mam pytanie do bardziej obeznanych: jakie są plusy i minusy obu dystrybucji względem siebie? Co ma jeden, czego nie ma drugi, lub co działa lepiej tu, a gorzej tam? Zaznaczam, że nie przychodzę tu "na Jana", jakiś research w necie zrobiłem, więc informacje typu "oba są oparte na Ubuntu" są mi znane :)



Z góry dzięki za wskazówki.



EDIT:



Czytałem również, że w Linux Mint utrudniona jest aktualizacja systemu, gdyż twórcy polecają robić "czyste" instalacje kolejnych wersji. Szczerze mówiąc, lubię zawsze mieć wersję najnowszą (stabilną, nie betę czy RC), więc nie wyobrażam sobie reinstalacji systemu co pół roku. Jak więc wygląda w praktyce (bo w teorii wiem, czytałem na stronie) aktualizacja Mint? Jak to działa w Kubuntu?

Albedo 0.64

#1
Witaj. Porównywanie Minta KDE i Kubuntu przypomina dyskusję o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy i nic ci nie da. Każda z tych wersji wnosi coś od siebie oprócz prostego połączenia Ubuntu+KDE i to ty będziesz najlepiej wiedział co bardziej ci pasuje. To tak jak byś kupował samochód i musiał wybrać wersję wyposażenia za tą samą cenę. Poza tym,  w każdej z tych dystrybucji możesz dodać repozytoria tej drugiej i korzystać z takiego połączenia. Co do aktualizacji; najlepszym i najszybszym rozwiązaniem (wbrew pozorom) jest reinstalacja na czysto. Nie musisz tego robić co pół roku, wystarczy trzymać się wersji LTS i przeinstalować co dwa lata. W czasie między kolejnymi wydaniami LTS dostarczane są prawie wszystkie poprawki i aktualizacje pakietów. Zaletą tego rozwiązania jest lepsza stabilność i mniej błędów. Moja rada: do czasu wydania 14.04 LTS przetestuj obie wersje, dokonaj wyboru a później zainstaluj Kubuntu 14.04 lub Mint 17 na następne 2 lata. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Tenebrael

#2
Albedo - A czy wersje LTS otrzymują np. aktualizacje do nowych wersji KDE? Bo szczerze powiem, że mimo researchu, nie do końca rozumiem, czym różni się wersja LTS (którą przecież również się aktualizuje) od wersji "normalnych".



Jeśli chodzi o aktualizacje, to jeśli masz na myśli długi czas ściągania plików, u mnie nie jest to problemem 10 GB idzie mi w jakąś godzinę, może półtorej, więc luz. Znacznie gorzej właśnie z robieniem czystej instalacji, bo oznacza to ustawianie wszystkich programów od nowa (a używam ich sporo) - narzędzie do backupu co najwyżej zapisze mi, jakie programy były zainstalowane, ale już nie to, jakie były ich ustawienia.



Zdaję sobie sprawę, że dyskusja o "lepszości" jednej wersji nad drugą jest bezcelowa, dlatego własnie moje pytanie brzmiało nie "co jest lepsze", ale "jakie elementy lepsze są w jednym, a jakie w drugim systemie" - tak, abym mógł sobie wyrobić jakąś wizję, jak to wygląda. Nie mam niestety czasu na instalowanie obu wersji i wnikliwe testowanie (praca, obowiązki, takie sprawy), stąd też było moje pytanie do tych, którzy lepiej się w temacie znają :)

Albedo 0.64

#3
No cóż, zacznijmy od podstaw. LTS jest wersją "normalną" co należy rozumieć jako "stabilną". W porównaniu do Debiana; LTS = "stable", czyli nieco starsze ale stabilne pakiety, które wchodzą do aktualizacji z pewnym opóźnieniem po przetestowaniu w edycjach półrocznych. Edycje Ubuntu i pochodnych (Mint, Xubuntu itd.) ukazujące się co pół roku należy rozumieć jako "testowe" przed ukazaniem się następnego LTS. Przynoszą więcej nowości ale kosztem mniejszej stabilności. Ja wolę używać LTS ze względu na większą dostępność programów z repozytoriów ppa. Jeśli wolisz stosować model aktualizacji co 6 miesięcy bez utraty danych i ustawień to możesz stosować nieco ryzykowną metodę edycji repozytoriów. W Mincie się to sprawdza i w skrócie wygląda tak: 1. Zmieniasz wpisy repozytoriów Minta np. z "Olivia" na "Petra" 2. Podobnie repozytoria Ubuntu z "Raring" na "Saucy" 3. Robisz aktualizację systemu przez menedżera aktualizacji (nie przez terminal). Ja jednak polecam nową instalację z zachowaniem katalogu domowego na osobnej partycji lub jako kopii na nośniku. Dobre i bezpieczne rozwiązanie jeśli nie zmieniamy dystrybucji i (lub) środowiska graficznego. Wystarczy doinstalować programy, ustawienia są zapisane w katalogu domowym.

Co do wyboru między Mintem a Kubuntu; piszesz że nie masz czasu na instalowanie obu wersji i testowanie. Żeby odpowiedzieć na twoje pytanie to ja musiałbym znaleźć ten czas, zainstalować obie wersje i porównać. Nie wymagaj od innych tego, czego sam nie chcesz robić. Ze swojej strony mogę polecić Minta jako dobrze dopracowany system ale z drugiej strony, słyszałem wiele dobrego o Kubuntu jako bardzo dobrej dystrybucji z KDE. Szczegółów nie znam, gdyż nie używam tego środowiska. Z mojej strony byłoby na tyle. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum