Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

#91
Fedora / jak ustawić DNS w CentOS
Ostatnia wiadomość przez microsofter - Styczeń 17, 2023, 01:50:36 PM
Mam pingi po IP, potrzebuję jeszcze skonfigurować DNS (wystarczy 1). Niby powinno robić się to zwyczajnie przez /etc/resolv.conf, jednak coś mi nie działa. Jak to się ustawia?
Centos 3, jeśli to ma znaczenie.
#92
Mint, Mint LMDE / Odp: 50 GB syslog
Ostatnia wiadomość przez microsofter - Styczeń 17, 2023, 01:06:58 PM
Logadm to narzędzie służące do cięcia logów i kasowania starych. Szybko rozratający się log można też przekierować na RAM-dysk (/tmp) lub do null (to ostatnie praktykuję tylko w Windows). Wszystko to jest walka ze skutkami, bowiem powineneś zająć się przyczyną problemu - coś boli twój system i ciągle zgłasza to w logu.

Cytat: Roct w Styczeń 14, 2023, 04:57:52 PMNie mogę zajrzeć do folderu /var/spool/cron/crontabs/ "nie posiadasz uprawnień by wyświetlić zawartość crontabs" (na ikonie jest krzyżyk, a pod spodem napisane "0 elementów"). W terminalu wpisuję sudo crontab -l i w odpowiedzi jest "no crontab for root". Wpisuję sudo crontab -e i uruchamia się program GNU nano 2.5.3 File: /tmp/crontab.5AR11S/crontab. Idąc do folderu /tmp/crontab.5AR11S/ - też zablokowany (i "0 elementów").

Zaloguj się jako root. Wtedy crontab -e i masz podgląd na zaplanowane zadania oraz możliwość ich edycji.
#93
Inne systemy BSD / Odp: m0n0wall - nowe podejście...
Ostatnia wiadomość przez microsofter - Styczeń 17, 2023, 12:49:35 PM
Cytat: melis w Styczeń 16, 2023, 05:45:26 PMIptables jednak ewoluuje i na ten czas, wdrażane jest nftables
Nawet nie słyszałem. Czytałem o zmianie IPfirewall na IPchains, a potem IPtables. Normalny kalejdoskop. Dla porównania, IPFilter to standard. Jest niemal wszędzie oprócz Linuxa. Raz nauczysz się go, to potem dasz sobie radę z każdym OS.

Z firewalli bazujących na Linuxie, ściągnąłem tylko IPFire. Po opisach, wydawał mi się najlepszy. Ale to raczej do nauki pod VM, jest zbyt opasły jak na domowy router.


CytatOsobiście nie jestem pewien, czy powierzył bym programowi bez wsparcia, edycję i kontrolę nad regułami zapory.
Mam wątpliwości, czy właściwie zrozumiałem. IPFilter i m0n0wall nie oferują automatycznego zarządzania regułami, jak to ma miejsce w Windows, gdzie programy same dodają się do wyjątków. W Solarisie, nie byłem w stanie nawet otworzyć strony, dopóki nie odblokowałem portów ephemeral. Przepuszczany jest wyłącznie ten ruch, na który zezwolisz.

Chyba że masz na myśli sytuację, w której w GUI tworzysz regułę, a ona otwiera więcej portów, niż powinna. Uważam, że nie ma możliwości, aby takie coś pozostało niezgłoszone. Zawsze możesz włączyć logowanie przepuszczanych pakietów. Dzięki przesyłaniu logów do komputera, dysponujesz nieograniczonym miejscem oraz różnym softem do ich analizy.

Cytathttps://matteocroce.medium.com/linux-and-freebsd-networking-cbadcdb15ddd  Generalnie BSD zdaje się, chyba trochę gorzej radzi sobie z większa ilością złożonych reguł.
Ilość reguł to nie problem. Są znane instalacje, gdzie IPFilter ma 45000 reguł i nie ma spadku wydajności. Z testu wynika, że wydajność network stacku zwykłej Fedory jest na równi z FreeBSD przy single core, a wyraźnie wygrywa w multicore. Szokujący wynik! Z dugiej strony, chciałbym zobaczyć test na bare metalu lub pod ESXi. No i wykonany przez kogoś niezaleźnego.


Panowie, myślę że zupełnie niepotrzebnie martwicie się o moje bezpieczeństwo. m0n0wall to nie jest system, który zajmuje gigabajty na dysku, jest w ciągłym rozwoju i trzeba go aktualizować, aby łatać dziury. Zainstalowany m0n0wall zajmuje raptem 20 MB. Autor przez lata dopracował go praktycznie do perfekcji. A ponadto, to tylko jedno z moich zabezpieczeń. Aby mnie zhackować, trzeba pokonać trzy firewalle (w routerze sprzętowym, m0n0wall i ten w każdym OS) oraz podwójny NAT. Śpię spokojnie. Ba, jeśli ktoś chce spróbować, mogę podać namiar na siebie (Banan/Aro? zawsze jak wpadałeś, pisałeś o pentestach).
#94
Mint, Mint LMDE / Odp: Problem z logowaniem do s...
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Styczeń 16, 2023, 08:12:00 PM
Albo coś się zaktualizowało i nie działa, albo... zabrakło wolnego miejsca do uruchomienia się DE.
Komputer odpalisz gdy podczas startu GRUB wejdziesz w edycję jego poleceń i dopiszesz "text" - powinno się uruchomić w trybie konsolowym i wówczas masz dostęp do zdiagnozowania problemu. Zacząłbym od sprawdzenia wolnego miejsca i ewentualnie przeczyszczenia go z nieużywanych np. zainstalowanych *.deb (w cache APTa). Po czyszczeniu - sprawdził, czy startuje normalnie. Jeśli nie - problem może być wynikiem czegokolwiek od aktualizacji czegoś (np. sterowników, które powodują błąd) po jakieś problemy fizyczne z dyskiem. Sprawdź zawartość dziennika z bootowania, gdzie wywalał się błąd. Tu może być jakaś wskazówka, co go boli.
#95
Mint, Mint LMDE / Problem z logowaniem do system...
Ostatnia wiadomość przez Grzegorz - Styczeń 16, 2023, 07:49:18 PM
Witam
Używam Linux Mint b18.02 mate 64 bit od "zarania dziejów". Zawsze chroniąc swoją prywatność korzystałem z hasła by zalogować się do systemu, i działało. Dziś jednak nie zadziałało.Pojawia się ekran logowania ,wpisuję hasło , ekran przechodzi w tryb logowania i za moment wraca powtórnie do strony logowania.Nie pomyliłem hasła,nie zmieniałem nic.Korzystałem z opcji Ctrl+Al+F5 , bez rezultatu. Nie dołącze żadnego obraqzka , kopi etc bo odpaliłem system z płyty by co kolwiek napisać.
Pozdrawiam
grzegorz
#96
Mint, Mint LMDE / Odp: 50 GB syslog
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Styczeń 16, 2023, 06:32:37 PM
Wykasujesz z konsoli z prawami roota.
Zob.: https://superuser.com/questions/1259515/how-to-disable-syslog-messaging-to-var-log-syslog, bo wnosząc po kernelu masz chyba jeszcze coś takiego.
#97
Inne systemy BSD / Odp: m0n0wall - nowe podejście...
Ostatnia wiadomość przez melis - Styczeń 16, 2023, 05:45:26 PM
W Linux też były nakładki GUI dla iptables. Przetrwała tylko jedna najprostsza: GUFW oraz nieco bardziej złożona firewalld. Iptables jednak ewoluuje i na ten czas, wdrażane jest nftables (tu nie wiem czy firewalld, potrafi zarządzać nową strukturą reguł zapory) Osobiście nie jestem pewien, czy powierzył bym programowi bez wsparcia, edycję i kontrolę nad regułami zapory. A tu trochę w temacie choć nie do końca: https://matteocroce.medium.com/linux-and-freebsd-networking-cbadcdb15ddd  Generalnie BSD zdaje się, chyba trochę gorzej radzi sobie z większa ilością złożonych reguł.
#98
Mint, Mint LMDE / Odp: 50 GB syslog
Ostatnia wiadomość przez melis - Styczeń 16, 2023, 05:17:24 PM
Najprościej - ja tak myślę - byłoby użyć mindnight commander'a z przywilejem sudo i za jego pomocą przejrzeć co potrzeba, a i usunąć co nie potrzeba. O powodzie tworzenia tych logów nie wypowiem się, ale wyniki journalctl z odpowiednimi przełącznikami, powinny co nieco ujawnić.
#99
Komputery / Odp: karta graficzna nvidia st...
Ostatnia wiadomość przez rzax666 - Styczeń 15, 2023, 08:30:04 AM
ok problem rozwiazany hehe - wina byla po stronie jakiegosc configa w home ...
wayland smiga pieknie ... tylko sie wylacza po restarcie i wbija xorg ;/
uzywam archa/manjaro i teraz cachyos probuje te optymalizowane paki...
ps laduja sie 2 sterowniki AMDGPU i radeon ;/

ps2 mam dziwny problem z karta sieciowa - czasem nie moze ustawic se ip ... na windowsach s.p. tez mial ten problem ... hmm moze wina kabla bo troche zfatygowany jest ;/

noi nie dziala mi gra na steamie total war - kiedys dzialala na 4.11 protonie teraz na zadnym ;(

po restarcie ciagle wlacza sie x11 - musze sie wylogowac zeby zapodac waylandy ...
#100
Komputery / Odp: karta graficzna nvidia st...
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Styczeń 15, 2023, 07:19:09 AM
rzax666 a aktualizowałeś system i restartowałeś go po zainstalowaniu ?

Zobaczyłbym też  ustawienia xorg.

W xorg są wszystkie ustawienia grafiki,myszy i urządzeń powiązanych z wejściem i wyjściem.

No może prawie wszystkich urządzeń głównie myszy, klawiatury  oraz  karty graficznej.

Ja na systemie bez sterowników musiałem zrestartować system po ich zainstalowaniu.

I zaaktualizować cały.

Napisz też jakie używasz systemy operacujne poza manjaro a wtedy można poszukać gotowy plik konfiguracyjny i dostosować pod siebie.

Teraz na debianie non free mam wbudowane i po problemie.

Plik konfiguracyjny xorg możesz też wygenerować sam.

Tu jak go zrobić na archu i powinno działać na manjaro:  https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=42553

A i wywal stare sterowniki : https://wiki.manjaro.org/index.php/Configure_Graphics_Cards#Removing_an_Installed_Driver

Zobacz najnowsze wiadomości na forum