Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Edukacyjny Linux

Zaczęty przez KaroTG, Maj 13, 2015, 07:19:17 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

KaroTG

Cześć wszystkim. Wydaje mi się, że nie było jeszcze takiego wątku, a bardzo mnie to pytanie nurtuje, więc zakładam poniższy. Od niedawna przeszedłem na linuxową stronę mocy i jestem zadowolony. Obecnie rozglądam się po różnorodnych tematycznie wersjach, ale ponieważ jestem nowy, poszukiwanie informacji jest dla mnie bardzo męczące. Moje pytanie dotyczy dystrybucji Linuxa posiadających edukacyjne aplikacje. Które dystrybucje Linuxa posiadają najwięcej programów i aplikacji związanych z nauką (astronomia, fizyka, chemia, biologia; ale nie informatyka) i są godne polecenia? Pozdr.

pavroo

Cześć
Proponuję abyś zapoznał się z listą dystrybucji o typowo edukacyjnym przeznaczeniu i sprawdził, która z nich zawiera interesujące Ciebie aplikacje:
http://linuxiarze.pl/dystrybucje-edukacyjne/
Osobiście polecam (na pierwszy ogień):
Edubuntu, Karoshi (client), openSUSE Education-Li-f-e, Skolelinux (instalacja Standalone), Ubermix, Uberstudent.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

KaroTG

#2
A jak się ma EduLinux do innych edukacyjnych distro (zawiera mnie, czy więcej aplikacji; jakie ma wady i zalety)? W ogóle to najlepiej by było, gdybym mógł poprosić kogoś o dokładniejsze rozpisanie wszystkich programów edukacyjnych dostępnych na wszystkich edukacyjnych dystrybucjach Linuxa, bo ja jako nowicjusz nie znam się na tym a nie chcę wypróbowywać każdej z tych kilkunastu wersji i porównywać każdego programu. W sumie nazwy programów też nie wiele mi mówią... Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to trudne zadanie, więc pewnie nie otrzymam takiej odpowiedzi, no ale spróbuję  ;)

pavroo

EduLinux nie jest już rozwijany od dłuższego czasu, dlatego nie polecam.
Faktycznie, rozpisanie wszystkich edukacyjnych programów zajmie dużo czasu.
Każdy jeden znajdziesz w sieci, z opisem autora lub innych użytkowników, np.:
http://pl.wikibooks.org/wiki/Linux/Zastosowania/Edukacja#Wykorzystanie_komputera_na_r.C3.B3.C5.BCnych_przedmiotach
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

KaroTG

No tak, wiem że czeka mnie wertowanie mnóstwa stron internetowych. Ale to fajnie, że Linux ma tak wiele rozmaitych dystrybucji. Można sobie coś wybrać. Hm, a tak na skróty - da się po prostu pozainstalowywać wszelkie interesujące mnie programy (aplikacje) naukowe na jakiejś jednej dystrybucji Linuxa zamiast porównywać różne dystrybucje?

pavroo

Oczywiście, że można.
Debian i Ubuntu posiadają (chyba) największą bazę oprogramowania.
W takim przypadku proponuję Ubuntu 14.04 LTS lub jego odmianę (Lubuntu, Xubuntu, Kubuntu, etc.), do których doinstalujesz wybrane aplikacje za pomocą centrum oprogramowania.
Możesz również zainstalować Edubuntu, który bazuje na Ubuntu i posiada sporo programów edukacyjnych już preinstalowanych. Brakujące programy zainstalujesz po instalacji systemu na dysku.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Zobacz najnowsze wiadomości na forum