Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux na średni komputer dla osoby mało kumatej

Zaczęty przez kamcio100, Listopad 04, 2014, 12:45:42 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

kamcio100

Witam serdecznie.

Posiadam średni komp stacjonarny, obecnie jest na nim Windows XP, ale chodzi dość topornie.. Pomyślałem że zainstaluje na nim jakiegoś Linuxa bo zauważyłem że chodzi on bardzo szybko i może znacznie polepszyć użyteczność komputera.

Ogólnie komputer przeznaczony jest tylko do przeglądania internetu, allegro itp. Używany jest przez moją mame która nie jest zupełnie kumata w tych sprawach.

Chciałbym system, szybki, stabilny, z pełną polonizacją, i tak aby można było do niego podłączyć jeszcze drukarkę, zainstalować na nim ,,ala" Worda i bez problemów przeglądać internet.

Szukałem troszkę na ten temat ale jest bardzo dużo różnych wersji Linuxa i już zgłupiałem, więc postanowiłem założyć tutaj konto i zapytać się znawców na ten temat.

znalazłem że podobno odpowiednimi wersjami są : Fedora, Ubuntu i Madriva . ?

pavroo

#1
Witaj
Trochę mało napisałeś o komputerze.
Biorąc pod uwagę określenie "średni" mogę w ciemno polecić Lubuntu lub Xubuntu 14.04 LTS.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

kamcio100

no dobrze więc...

Procek to 2GHz Intel 2 core duo
ram 2gb
grafika 256mb

Albedo 0.64

#3
Oprócz tego co powyżej proponuje pavroo, na tym sprzęcie sprawdzi się Linux Mint 17 z pulpitem Mate. System oparty na Ubuntu, oferuje intuicyjne środowisko pracy i minimum problemów ze sterownikami i programami. Zamiast "a'la worda" w systemie jest pakiet biurowy Libre Office, poza tym wszystko co potrzebne do internetu jest dostępne od zaraz; Firefox, Thunderbird, komunikator Pidgin (GG i wiele więcej), kodeki, wtyczki flash i java. Jedyne co trzeba doinstalować samodzielnie to Pipelight - odpowiednik MS Silverlight do odtwarzania niektórych serwisów multimedialnych (zobacz tu: http://www.ubuntu-pomoc.org/pipelight-rozwiazanie-problemu-z-silverlight/#more-15455 ). Do posługiwania się tym systemem nie jest wymagana wiedza wykraczająca  poza obsługę WinXP.
MX Linux XFCE
Linux registered user 556565

kamcio100

Oki po podpowiedzi i poczytaniu troszke zainstalowałem :  Xubuntu 14.04 LTS

Na prawde fajnie i szybko śmiga :) Dał drugie życie dla mojego ,,staruszka" .. Wielkie dzięki za pomoc :)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum