Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Debian ojciec wszystkich distro

Zaczęty przez linux4ever, Lipiec 28, 2025, 04:54:34 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

linux4ever

Czy Debian naprawdę jest ojcem wszystkich distro ?

Jak wykorzystać w pełni jego potencjał ?
"Dawniej ludzie uczyli się dla samych siebie, dziś robią to na pokaz. "-Konfucjusz

Bercik

Kurcze no nie wiem czy Debian jest "Ojcem wszystkich distro"... Wychodzi na to że:
CytatNajstarszą istniejącą dystrybucją Linuksa jest Slackware Linux, stworzony przez Patricka Volkerdinga w 1992 roku, który wywodzi się z nieistniejącego już projektu SLS.
CachyOS & KDE Plasma – forever 😎🔥 
Debian & Ubuntu i ich klony: Nie wsiadam w ten wagon 🗑

PomPom

Dwa głupie pytania (ale nie autor).

Niektórzy mają jakąś obsesję na punkcie tego, żeby ich system był ojcem systemów, mesjaszem narodów, alfą i omegą, początkiem i końcem. Debian ma dużo pochodnych i tyle. Nie jest żadnym ojcem. Mógłby nie istnieć i czyjaś Fedora czy Arch by były praktycznie identyczne.

Żaden człowiek nie wykorzysta w pełni potencjału obecnych systemów operacyjnych. Są zbyt zaawansowane, mają za dużo funkcji, możliwości. Rób po prostu swoje i rozwijaj swój potencjał - system jest tu jedynie narzędziem, które ma nie wchodzić w drogę.
myk byle jak jako tako


Bercik

Cytat: PomPom w Lipiec 30, 2025, 06:41:50 PMŻaden człowiek nie wykorzysta w pełni potencjału obecnych systemów operacyjnych. Są zbyt zaawansowane, mają za dużo funkcji, możliwości.
Może za dużo te systemy chcą być właśnie takie, a zapominają o fundamentalnym przeznaczeniu - uruchamianiu aplikacji potrzebnych użytkownikowi, by ten mógł wykonywać swoje bez problemu :)

Czy ten jest ojcem tego czy tamtego, to w sumie ma najmniejsze znaczenie. Ma je natomiast to, jak wykonuje swoje zadania, mam rację?

CachyOS & KDE Plasma – forever 😎🔥 
Debian & Ubuntu i ich klony: Nie wsiadam w ten wagon 🗑

MSki

Stopień zaawansowania systemu powinien iść w parze z intuicyjnością jego obsługi.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum