Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Mint17 - długie uruchamianie i wysoka temperatura i jeszcze dysk

Zaczęty przez Vojta, Sierpień 26, 2014, 11:29:57 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Vojta

Czołem!
Jak obiecałem w wątku powitalnym, będę zasypywał pytaniami :-)
Zatem: zainstalowałem nówkę sztukę Linuxa Mint 17 Quiana, zainstalowałem wszystkie aktualizacje i tak:
1. myślałem, że stary windows się długo uruchamia, ale ten tu zawodnik nie uruchamia się wiele szybicej - macie jakieś pomysły czemu?
2. nie mogę zbadać dokładnie temperatury, ale mam wrażenie, że jak na sam system + internet, to ona jest wysoka - czemu? jak to można zbadać? Coś próbowałem z conky, ale oni mi tam każą to programować, wymyślać, a ja jestem prosty chłopak z Bródna i się nie znam...w menedżerze oprogramowania też mi nic nie zaświtało, że temperaturę zmierzy...
A, no i tak na marginesie - wszędzie pisali o ustalaniu wartości poszczególnych partycji przy instalacji, a mnie tymczasem się komputer w ogóle nie pytał, czy chcę, jak chcę i w ogóle? Skutek jest taki, że mam cały dysk w jednym kawałku, plus coś, o tajemniczej nazwie zaczynającej się na WDC ...i potem długi ciąg liter i cyfr.
Nie kumam, nie kumam, nie kumam! Wszystko miało być proste, miało być dla laików, dla zwykłych zjadaczy chleba, a ja tu mam programować?!?
Pomóżcie, bo wpadnę w depresję...a może powinienem inną wersję Linuxa zainstalować? Mandrivę np.?
pozdrawiam,
Vojtek

darekradzan

Witam , Linux mint nie jest lekkim systemem, dlatego tez moze nie uruchamiac sie zbyt szybko , sprawdz jakie programy uruchamiaja Ci sie automatycznie przy starcie systemu ( napewno kilka mozna odchaczyc) , ja ze swojej strony proponuje zainstaluj debiana xfce lub crunchbang , co do zbadania temperatury to sensors , powinien byc w repozytoriach , w ubuntu  to chyba lm-sensors , najlatwiej to szukaj nazw z sensors .
Mandriva nie jest juz rozwijana , jesli chcesz cos w ten desen to proponuje OpenMandrive  , Rosa lub Mageia
Jesli jestes poczatkujacym uzytkownikiem to radze zwracaj uwage na ruch na forach danego systemu , czyn wiekszy ruch tym latwiej uzyskac pomoc , dlatego zasugerowalem Ci Debiana (najlepiej stable na poczatek , zeby obeznac sie w temacie )
pozdrawiam , zycze sukcesów

Albedo 0.64

Cześć Vojtek. Proponuję ci pozostać na razie przy Mincie 17 bo łatwiejszego systemu na początek nie znajdziesz. Przyczyny z powolnym uruchamianiem można się doszukiwać w ilości programów i usług startowych a wysokie temperatury mogą być skutkiem zabrudzonego i niewydajnego chłodzenia (wentylator, radiator). Instalator Minta na pewno proponował inne rozwiązanie ale ty wybrałeś domyślne wykorzystanie całego dysku i dlatego masz dysk w jednym kawałku. Więcej czytaj, na tym portalu znajdziesz recepty na prawie wszystkie problemy jakie możesz mieć z Linuksem, wystarczy się rozejrzeć.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum