Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja i instalatory

Zaczęty przez rass, Luty 04, 2024, 06:57:04 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

rass

Jak poprawnie sformatować pod Fedorę? Domyślnie robi to okej i najczęściej tak robię, ale trochę czytałem o tych ext4, btrfs i xfs i nie wiem który lepsiejszy. Ext podobno przestarzały, btrfs nie każdemu się podoba, a xfs jest chyba w RaHELi i pochodnych (EuroLinux na przykład). I to chyba o xfs Torwalds gdzieś pisał, że Fedora w przyszłości domyślnie tak będzie formatować. Nie mogę znaleźć w sieci tej wzmianki, żeby się upewnić, ale to nie zmienia faktu, że nie wiem który lepszy.
Chciałem też prosić o pomoc w obsłudze instalatorów, bo root, home, uefi rozumiem, ale każdy instalator jest inny i jak testuję jakieś distro, to nie umiem go nawet zainstalować. A najbardziej chciałbym naumieć się instalować Fedorę.

PomPom

Ogólnie tak w codziennym użytku raczej nie poczujesz różnic między systemami plików, o ile ich nie znasz wcześniej. Najlepiej iść za tym, co jest domyślne w danej dystrybucji, bo będzie to coś, co ma większość i coś, co pasuje do dołączonych narzędzi. Przykładowo openSUSE używa BTRFS i ma świetnie zintegrowane migawki systemu, dzięki którym w razie problemów można szybko wrócić do poprzedniego stanu systemu. Fedora póki co nie ma takich bajerów, ale też pozostałbym na niej z domyślnym BTRFS.
Lepiej jest szukać jakiejś funkcjonalności, niż tego by coś było po prostu lepsze.

Czego w instalatorze Fedory nie rozumiesz?

Ogólnie ciężko nam pomóc w obsłudze instalatorów, bo jest ich kilka.
myk byle jak jako tako

rass

Problemem dla mnie jest, że instalatory czasem są słabo przetłumaczone, lub używane są różne nazwy i skróty dla tych samych opcji. Instalację (o ile dobrze pamiętam, bo było to dawno) Mint Ubuntu przeszedłem szybko i sprawnie a Mint Debian nie umiałem. Mam czasem problem, która opcja utworzy UEFI, bo wiem, że musi się jakoś dać to zrobić. Tylko opisy opcji są czasem dla nerdów (bo tak ich chyba zwą).

Zobacz najnowsze wiadomości na forum