Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z instalacją Xubuntu

Zaczęty przez tomsx, Styczeń 26, 2024, 03:17:10 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomsx

Hej, mam problem z instalacją Xubuntu z pendrive. Mam laptopa HP z zainstalowanym systemem Windows i próbuje go zastąpić Xubuntu.

W ogóle nie wykrywa tego pendrive Bios i przechodzi do odpalania Windowsa. Próbowałem różne ustawienia w Biosie i sam już nie dam rady.

Ustawiłem USb boot na najwyższy priorytet. Laptop nie jest najnowszy i korzysta z interfejsu Legacy wiec robiąc bootowalny pendrive ustawiłem na MBR (Uefi lub Bios).  Po załadowaniu Windowsa ten pendrive jest tam widzialny, no ale ruszyć instalacja nie chce.

PS. System Windows na tym laptopie idzie normalnie zainstalować z pendrive, a z Linuksem coś robię nie tak widocznie.

Poniżej wrzuciłem screeny z ustawień w biosie itp

https://ibb.co/album/72Hw5y

linux4ever

#1
Miałem podobny problem z siduction na moim hp probook 640 G2 rozwiązałem go tak:

Wystarczyło gpartedem stworzyć partycję boot/efi w systemie fat32 ma punkt montowania boot i flagi boot,esp.

U mnie ma rozmiar 930mb po tym system startuje za każdym razem.

A i ponieważ nie chce mi od razu boootować pendrive to robię taki myk:

Włączam znowu laptopa gdy pokaże się logo hp wtykam pendrive i naciskam f9 bo u mnie to bootowanie i czekam aż zadziała trwa to parę minut.

I legacy musi być cały czas włączone bo nie zadziała podobnie gdy jest włączona opcja fastboot nie bootuje mi.

Taka drobna uwaga.

Co do EFI to u  ciebie jest inaczej:



A i do instalacji z usb dobry jest ventoy i etcher.




A tu podstawy gparted:


Rufus to bzdet.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

CDeB

#2
Zakładając że HP ma standaryzowaną klawiszologie to: po włączeniu komputera, gdy ekran jest jeszcze czarny, naciśnij i przytrzymaj ESC aż do pojawienia się takiego, lub podobnego menu:



Ewentualnie trzymaj wciśnięty F9. Powinno pojawić się menu wyboru uruchamiania podpiętych i zgodnych urządzeń do komputera. Wybierz urządzenie z Linuxem:



Do tworzenia obrazu dysku z Linuxem polecam program Ventoy

edit:

Na ostatnim zrzucie ekranu zauważyłam że w "Boot Option Menu" masz zaznaczoną opcję "USB Hard Drive". Czyli wszystko powinno być w porządku. Jeżeli Linux nie startuje z pendrive, to może oznaczać że masz nieprawidłowo utworzony obraz z systemem na penie. Dla pewności użyj Ventoy albo skorzystaj z pendrivelinux.com. Powodzenia.
Bo, jak się okazuje, kolorowy pejzaż utkany z pragnień, który tworzymy w głowie, natychmiastowo może zostać zamazany kleksem rozczarowania.

ubuntus

Witam.
Przyczyną może być sprawa bootowania z pendriva lub  źle wykonany obraz na pendrivie.
Skoro pendrive bootuje się z windows ,ale też nie napisałeś czy ten pen z windows jest bootowany na ustawieniu-legacy BIOS ? To by wyglądało ,że bootowanie z usb jest ok na tym sprzęcie.
1. Może tu być taka sprawa co mnie się przytrafiła z jakąś dystrybucją linuxa. Podczas bootowania był wybór czy bootować normalnie z hdd -opcjionalnie , czy linuxa, ale czas wyboru był ustawiony na 0 sek i praktycznie wyglądało  to jak u Ciebie.
           Spróbuj  podczas uruchamiania wciskać spację,wtedy to okienko wyboru powinno się otworzyć
2-Rozumiem że masz dysk hdd i 2 partycje na nim ?  Wyłącz w BIOS działanie tego dysku hdd  np. ustawiając interfejs na IDE  i zobacz co będzie bez pendrive a potem z pendrive  podczas uruchamiania ?
3. Odradzam dla początkujących instalację na tym samym dysku co masz windows nowego linux, chyba chcesz na tej partycji E bo nie sądzę aby zamiast windows ? Niektórzy doświadczeni w boju na czas instalacji linuxa odłączają hdd z winows- polecam.
4. Z tego co pamiętam to  z  Rufusem miałem głównie problem z uruchamianiem obrazu ale nie z bootowaniem.
Rufus ma dobrą rzaecz- plik logu-bardzo szczegółowy -na dole taka ikonka kartki papieru – kliknij na nią po uruchomieniu Rufusa z wlożonym pendrivem a potem zapisz sobie ten plik gdzieś po zakończeniu tworzenia obrazu  .
Jeśli masz pendrive zrobiony Rufusem ,uruchom Rufusa, wybierz ten pendrive- otwórz plik logu i podaj screen logu na forum- bez tworzenia kolejny raz obrazu.
5. Spawdź bootowanie tego pendriva na innym sprzęcie w rodzinie czy u znajomych .
6. UEFI boot mode w BIOS- możesz sprawdzić na ,,enabled"
To są proste kroki do wykonania bez ,,doktoryzowania ,, się temacie. No i napisz czy uporałeś się z tym ?


Zobacz najnowsze wiadomości na forum