Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaki linux ?

Zaczęty przez franek321, Styczeń 23, 2024, 09:56:52 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

franek321

Jaki linux wybrać dla siebie do programowania w php,wordpress, laravel ? Żeby byłdostepny localhost-bez utrudnień ???

linux4ever

#1
OpenSUSE,EndevourOS te powinny być dobre opcjonalnie Sparky OS 8.

I chyba Rocky Linux.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

PomPom

Jakikolwiek z tych "głównych" będzie dobry, czyli Debian, Ubuntu, Fedora, openSUSE. Jak chce ci się trochę pouczyć i pogrzebać, to Arch Linux, ew. EndeavourOS, żeby mieć podgląd na to, jak może wyglądać już skonfigurowany Arch.

Ważniejsze jest póki co, żebyś wybrał sobie jakie środowisko graficzne ci się podoba, np. KDE Plasma albo GNOME.

Też w konkretniejszej odpowiedzi nam pomoże informacja czy chcesz mieć wszystko najnowsze, czy jednak mieć spokój i aktualizować raczej wybrane przez siebie narzędzia.
myk byle jak jako tako

sovtware

Cytat: PomPom w Styczeń 23, 2024, 06:14:53 PMJakikolwiek z tych "głównych" będzie dobry, czyli Debian, Ubuntu, Fedora, openSUSE. Jak chce ci się trochę pouczyć i pogrzebać, to Arch Linux, ew. EndeavourOS, żeby mieć podgląd na to, jak może wyglądać już skonfigurowany Arch.

ja uważam w ten sposób niech najpierw się nauczy podstaw itp: Debian z Xfce to tego jest idealny ustawienie czasu logalizacji itp: instalacja pakietów w synaptic lub przez terminal to są podstawy szkoda probonować Koledze systemy które są faktycznie dla zaawansowanych uzytkowników dopoki tego nie załapie jak i ubuntu w którym tylko klikasz tak jak na windowsie i niczego się On nie nauczy ale to moje zdanie pózniej po czasie może próbować coś innego :)

PomPom

Archa z uczciwości daję, żeby nie pomijać wśród głównych. Dla chętnych grzebania nie jest to zła opcja. Instalator jest, żeby zacząć, a konfiguracja może sprawić, że autor wątku doceni to, co jest i działa, czyli Ubuntu.
Zależy też dlaczego autor chce przejść na Linuxa, bo jeżeli ma jakieś specyficzne potrzeby i zamysł, to może się okazać, że Arch będzie po prostu w tym najłatwiejszy. Dla przykładu własne subvole dla btrfs w Archu tworzy się po prostu na etapie partycjonowania, a w Debianie trzeba odpalić konkretny instalator, w konkretnym kroku z niego wyjść, wymontować odpowiednie urządzenie, wtedy zrobić chciane subvole, zamontować i dopiero wrócić do instalatora.

Spotkałem się ostatnio z wypowiedzią jednego kolesia, który zachwalał Archa i przyznał, że to jedyny powód, dla którego używa Linuxa - tacy ludzie są; dużo zależy od tego, jak dana osoba to widzi.

Cytat: sovtware w Styczeń 24, 2024, 12:37:34 PMubuntu w którym tylko klikasz tak jak na windowsie i niczego się On nie nauczy
Tylko to jest bajka, że na Ubuntu magicznie się człowiek niczego nie nauczy. Nauczy się tyle samo, co na Debianie.
myk byle jak jako tako

sovtware

Cytat: sovtware w Styczeń 24, 2024, 12:37:34 PMubuntu w którym tylko klikasz tak jak na windowsie i niczego się On nie nauczy
Tylko to jest bajka, że na Ubuntu magicznie się człowiek niczego nie nauczy. Nauczy się tyle samo, co na Debianie.
[/quote]

Ubuntu : dodawanie konta przez graficzne GUI ustawienie czasu również przez GUI kazdy jego smak ma to samo terminal można powiedzieć do niczego nie jest potrzebny wiec czego ma się nauczyć ? ok mój pierwszy system też był Ubuntu - Ubuntu 10.04 LTS (Lucid Lynx) ale to był jeszcze Ubuntu ... teraz wymuszanie instalacji pakietów snap jak i również wymuszanie rejestracji do wersji pro dawno nie mieliśmy Ubuntu teraz nawet dodatki np: do Gimp potrzebują zależności od wersji pro Canocical robi to samo co Microsoft a od tego trzymam się zdala :( Linux jest wolnym systemem i wolnym oprogramowaniem to my decydujemy czego chcemy na swoim systemie i jak on ma działać i tak powinno być nie prawdaż ?

co do Archa teraz instalacja jest dziecinnie prosta później z górki uruchomienie zapory Bluetooth przez terminal parę konfiguracji ale za to Wiki jest dobrze rozpisana i można szybko to zrobić dla normalnego użytkownika później należny tylko pilnować dziennych aktualizacji a czy się coś zepsuje to już inna sprawa mając Arch przez dwa miesiące byłem bardzo zadowolony i nie ukrywam że troszkę więcej się nauczyłem tylko martwiły mnie te aktualizacje wyjeżdżając na wakacje mając komputer ciężko więc go zostawiamy a po miesiącu urlopu wracamy do domu włączamy komputer i są problemy :( to tylko minus

PomPom

#6
W Debianie konto też dodawane w GUI, ustawienia czasu i lokalizacji w GUI. Zainstaluję wersję z GNOME i nie muszę sięgać do terminala, bo programy zainstaluję w Synapticu albo poprzez GNOME Software.

Kwestia decyzji Canonicala to już inna sprawa. Tam no robią głupio i sam się zdziwiłem, że tak postąpili z wersją PRO. Dla większości to bez znaczenia i dla tych, którzy płacą to bez znaczenia, ale nadal to wada. My decydujemy, co zainstalujemy u siebie, ale jednak Canonical zadecyduje, jak będzie prowadzić swój interes i swój produkt.
I to nie jest nawet tak, że tylko Canonical nie obchodzi niepłacący użytkownik. Jak obserwuję openSUSE, to widzę tam irytację devów, że SUSE wiadomo jest nastawione na serwery, a użytkownicy domowi są nastawieni na to, żeby chcieć i wymagać, ale pomagać nie chcą. Niestety to niewdzięczna robota i rozumiem wypowiedzi lidera projektu, że niektórzy użytkownicy powinni się wypchać.

To, co opisałeś z Archem, pokazuje, że ważne, żeby pytający określił jakie ma podejście do aktualizacji i jak często jest chętny je robić. Wymijać aktualizacja można jak się chce, ale skutek może być różny.

PS. Konflikt interesów między devami a użytkownikami w sumie widać poza komercyjnymi projektami. Są projekty, które nie cierpią dystrybucji paczkujących starsze wersje ich programów, bo zgłaszane są naprawione bugi, a mniej tych, które nadal mogą być rozwiązane. Jak się używa np. Debiana, to zgłoszenia błędów powinny iść do niego, bo wersje raczej rozjechały się z upstreamem. Podobnie KDE, gdzie dla devów najlepiej by było, gdyby dystrybucje trzymały się upstreamu, bo nawet utrzymywanie wersji LTS jest dla nich udręką.
myk byle jak jako tako

sovtware

Cytat: PomPom w Styczeń 24, 2024, 10:45:17 PMW Debianie konto też dodawane w GUI, ustawienia czasu i lokalizacji w GUI. Zainstaluję wersję z GNOME i nie muszę sięgać do terminala, bo programy zainstaluję w Synapticu albo poprzez GNOME Software.

Dlatego piszę o Debian z Xfce ponieważ na Xfce można się najwięcej nauczyć ponieważ na czystym i oryginalnym pulpicie nie ma Gui takich jak w Gnome czy Kde które ułatwiają takie rzeczy pozdrawiam :)

PomPom

Cytat: sovtware w Styczeń 24, 2024, 10:58:24 PM
Cytat: PomPom w Styczeń 24, 2024, 10:45:17 PMW Debianie konto też dodawane w GUI, ustawienia czasu i lokalizacji w GUI. Zainstaluję wersję z GNOME i nie muszę sięgać do terminala, bo programy zainstaluję w Synapticu albo poprzez GNOME Software.

Dlatego piszę o Debian z Xfce ponieważ na Xfce można się najwięcej nauczyć ponieważ na czystym i oryginalnym pulpicie nie ma Gui takich jak w Gnome czy Kde które ułatwiają takie rzeczy pozdrawiam :)
To różnica tylko w GNOME Software, chyba że sobie za pomocą synaptica go ktoś doinstaluje. Wszelka inna nauka to nauka Xfce jak już.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum