Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

sparky nie chce się uruchomić

Zaczęty przez Tigerman, Styczeń 06, 2024, 04:30:00 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Tigerman

Witam.
Niedawno zainstalowałem sparky linuxa, alepotem chciałem zmienić język i nie znalazłem takiej opcji w ustawieniach więc zainstalowałem od nowa.
Wyświetlił mi się taki błąd:
error: no such device: c821d2b2-21df-49a1-95da-74be506b74e5.
error: file /boot/vmlinuz-6.5.0-1-amd64' not found.
error: you need to load the kernel first.
Press any key to continue...

linux4ever

Cytat: Tigerman w Styczeń 06, 2024, 04:30:00 PMWitam.
Niedawno zainstalowałem sparky linuxa, alepotem chciałem zmienić język i nie znalazłem takiej opcji w ustawieniach więc zainstalowałem od nowa.
Wyświetlił mi się taki błąd:
error: no such device: c821d2b2-21df-49a1-95da-74be506b74e5.
error: file /boot/vmlinuz-6.5.0-1-amd64' not found.
error: you need to load the kernel first.
Press any key to continue...

Nie znajduje jądra linuksa ani partycji z nim.

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

Tigerman

Cytat: linux4ever w Styczeń 06, 2024, 08:05:48 PMNie znajduje jądra linuksa ani partycji z nim.
tyle to się mogłem domyślić, ale jak to naprawić?
sparky instalowany na tej samej partycji co wcześniej więc nie powinno być problemu

pavroo

1. Pakiety językowe można doinstalować za pomocą APTus-> zakładka Aptus-> Zainstaluj pakiety językowe

2. Nie podałeś zbyt wielu inforamcji o systemie, więc mogę zgadywać.
Jeśli posiadasz uefi to pierwsza instalacja Sparky zainstalowała sparky.efi i debian.efi na partycji /dev/sda1 wskazując do uruchomienia partycję z przyznanym UUID-em.

Partycja główna drugiej instalacji otrzymała nowy UUID, lecz prawdopodobnie nie nadpisała plików efi na sda1.
Instalacja innej dystrybucji Linux doda własne pliki efi i nie bedzie problemu z jej uruchomieniem.
Aby poprawnie, ponownie zainstalować Sparky, przypuszczam, że z poziomu systemu live trzeba usunąć pliki efi zainstalowane przez Sparky w sda1, a następnie wykonać nową, świeżą instalację Sparky.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Tigerman

Cytat: pavroo w Styczeń 07, 2024, 10:50:23 PMPartycja główna drugiej instalacji otrzymała nowy UUID, lecz prawdopodobnie nie nadpisała plików efi na sda1.
Instalacja innej dystrybucji Linux doda własne pliki efi i nie bedzie problemu z jej uruchomieniem.
Aby poprawnie, ponownie zainstalować Sparky, przypuszczam, że z poziomu systemu live trzeba usunąć pliki efi zainstalowane przez Sparky w sda1, a następnie wykonać nową, świeżą instalację Sparky.
spróbuję. a co do systemu to semi-rolling

Zobacz najnowsze wiadomości na forum