Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

maunalinux

Zaczęty przez sovtware, Styczeń 04, 2024, 06:45:42 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

sovtware



tak skończyła się próba 10 krotna instalacji tego systemu :(

https://linuxiarze.pl/distro-mauna/

i cały dzień zabawy w ustawieniu biosu ....

nie wiem czy to błąd instalatora czy mojego sprzętu

u wujka Google znalazłem info oczywiście po japońsku tłumacz przetłumaczył mi instalację jak to ma wyglądać i że na koniec nie klikamy tak by uruchomić system tylko na nie i uruchamiamy z menu wyjmując obraz systemu

i guzik z tego

następna próba zrobienie samodzielnie partycji to że zapomniałem jak posłużyłem się tym :

https://linuxiarze.pl/podzial-dysku-uefi/

i również lipa

gdzieś ale też nie na polskiej stronce ponieważ jeszcze takich stron nie ma ....

rzuciło mi w oko żeby system się uruchomił cza wyłączyć secure boot lecz tego nigdzie kurka nie mam ...

przestawiłem Legacy + Uefi na samo Uefi i dalej nic

moja płyta główna



niby po otwarciu gparted wszystkie partycje były zrobione i system zainstalowany

proszę o pomoc

bardzo się tym systemem zainteresowałem świetna alternatywa dla Linux Mint i co najważniejsze działa apt i autoremove :) i ma to samo .... bawiłem się obrazem live

chodziarz nie wiem czy zaś bym chciał się bawić w instalację która tak się skończy i znów Debiana Xfce instalować od nowa :(

Jeżeli faktycznie cza wyłączyć secure boot czego u mnie w biosie nie znalazłem chyba że to inaczej sie nazywa lub jest ukryte to ludzie mamy 2024 rok :(

linux4ever

A naprawiłeś gruba bo to jego błąd a nie systemu.

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

sovtware

Cytat: linux4ever w Styczeń 04, 2024, 07:36:21 PMA naprawiłeś gruba bo to jego błąd a nie systemu.



W jaki sposób to mam naprawić ? nigdy się z tym nie spotkałem to tak jakby dysk był pusty bez systemu

linux4ever

Cytat: sovtware w Styczeń 04, 2024, 07:42:26 PM
Cytat: linux4ever w Styczeń 04, 2024, 07:36:21 PMA naprawiłeś gruba bo to jego błąd a nie systemu.



W jaki sposób to mam naprawić ? nigdy się z tym nie spotkałem to tak jakby dysk był pusty bez systemu

Narzędzie boot-repair z minta często pomaga.

Taki błąd wyskakuje gdy nie może znaleźć bootloadera częste w przypadku windows.

No i jeśli system nie jest bootowalny oczywiście w przypadku linuksa nawet po aktualizacji grub to uruchom gparted i wybierz z niego swoją partycję i ustaw flagę boot.

Powinno dać radę.

https://askubuntu.com/questions/473641/make-boot-partition-using-gparted-in-boot-repair

I po polsku:

CytatTy powinieneś móc nacisnąć prawym przyciskiem na partycji którą chcesz ustawić jako bootowalną i kliknąć  zarządzaj flagami i zaznaczyć kratkę dla flagi bootującej.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

sovtware

CytatTy powinieneś móc nacisnąć prawym przyciskiem na partycji którą chcesz ustawić jako bootowalną i kliknąć  zarządzaj flagami i zaznaczyć kratkę dla flagi bootującej.
[/quote]

robiłem tak coś pewnie instalator nie znajduje partycji boot chyba że u mnie tak się stało ale wszystko już działa tak jak napisałeś zrobiłem to :) pobawię się systemem i dodam swoja opinię po kilku dniach używania wielkie dzięki za pomoc to mi nawet nie przyszło do głowy ze boot-repair ;) pozdrawiam


PomPom

#6
Mauna z instalatorem, który nie robi swojej funkcji i wymaga dodatkowego naprawiania, to jest "stabilne" wydanie od nich (jego?)?

Część z naprawianiem ogólnie jest w tym filmiku trochę do niczego, bo nie wspominasz co w tym kroku się właściwie dzieje.

EDIT. Rozważ dodanie napisów, bo obecnie nie wiadomo o co w ogóle ci chodzi w tych filmikach. Czasem coś napiszesz w notatniku, ale żeby to odczytać, to trzeba mieć to odpalone na cały ekran, bo inaczej nie widać. Czyli wymagasz od widza poświęcenia kilku-kilkudziesięciu minut uwagi na wyłapanie kilku niekonkretnych wiadomości z notatnika i szukanie co z prezentacji można wyciągnąć. Musi być więcej jakiejś narracji, sprecyzowania przekazu.
myk byle jak jako tako

sovtware

Linux Mint z tyloma błędami jak i po zostawianiu śmieci po odinstalowaniu programów to ma być wersja stabilna ?

od Lat to dystrybucja problemowa i nic nie naprawiają a u nich na kanale nikt nie używa Minta a mimo tego ludzie go chwalą że jest zajebisty ? i go polecacie innym który sobie nie da rady instalując jakiś program z zależnościami później mu nie będzie pasował i go odinstaluje myśląc że to zrobił a połowa pakietów zostanie w systemie ?

tak jak chcesz wiedzieć Amarok Linux os to stabilna wersja teraz pod nazwą Mauna Linux musieli nazwę zmienić że względu na nazwę Linuxa który miał podobna nazwę jak i programu muzycznego Amarok

co do instalatora mogę wymieniać ... Pardus , Lilidog jak i inne dystrybucje  typu adelie ,Armbian ,Porteus , uruk z innymi instalatorami mają sporo błędów i nie chcą się nawet uruchomić na maszynach Uefi z Secure Boot

Mauna zmieniła instalator Calamers na inny ten co u nie których niestety nie znajduje partycji boot i cza to naprawić

Motto Linux Mint ma ładnie wyglądać a nie koniecznie działać

tutaj jak coś jest nie tak wystarczy zgłosić i to sprawdzają od następnej wersji Mauna ma być Instalador Calamares który ma wsparcie dla TPM to znaczy dla nowszych Pc i nie powinno być już problemów

i ten instalator zapewniam też pokażę

co to moich filmików pokazuję bardzo jasno jak się instaluje itp: i widać to co robię i nie muszę nic opisywać boot-repair-disk automatycznie Cie prowadzi przez proces więc szczegółowo nie muszę chyba opisywać tego co i jak

nie mam kamerki internetowej nie mm mikrofonu teraz i tak będą mnie czekać spore opłaty problemy z prawem ....

napisów w Shotcut nie umiem wstawiać i tak troszkę mi to zajęło by nauczyć się filmy robić

nie wiem co mam zrobic by dobrze było zainstalować sobie Debiana czy Arch by nikt mi nie pisał co ja używam ?

PomPom

Na spokojnie, to nie wojna, to wymiana zdań.

CytatLinux Mint z tyloma błędami jak i po zostawianiu śmieci po odinstalowaniu programów to ma być wersja stabilna ?
Kto mówi o Mint'cie?

Cytatod Lat to dystrybucja problemowa i nic nie naprawiają a u nich na kanale nikt nie używa Minta a mimo tego ludzie go chwalą że jest zajebisty ? i go polecacie innym który sobie nie da rady instalując jakiś program z zależnościami później mu nie będzie pasował i go odinstaluje myśląc że to zrobił a połowa pakietów zostanie w systemie ?
U kogo na kanale? Jak ktoś sobie nie radzi z instalacją aplikacji na Mint'cie, to nie powinno go absolutnie obchodzić, że zostaną jakieś potencjalnie zbędne pakiety.

Cytattak jak chcesz wiedzieć Amarok Linux os to stabilna wersja teraz pod nazwą Mauna Linux musieli nazwę zmienić że względu na nazwę Linuxa który miał podobna nazwę jak i programu muzycznego Amarok
Już mówiłeś. Nazwa zdecydowanie głupia i wprowadzająca zbędne zamieszanie.

Cytatco do instalatora mogę wymieniać ... Pardus , Lilidog jak i inne dystrybucje  typu adelie ,Armbian ,Porteus , uruk z innymi instalatorami mają sporo błędów i nie chcą się nawet uruchomić na maszynach Uefi z Secure Boot
To też nie powinny być polecane, skoro polecający mają świadomość, że ich instalator nie jest w pełni sprawny. Wyobraź sobie sytuację, że ktoś ma wyłącznie jednego pendriva z taką dystrybucją, usuwa całą zawartość dysku, po czym zostaje z systemem, który się nie włącza. Taka osoba nie będzie szczęśliwie szukała rozwiązania, a zacznie od razu panikować, że "Linux zepsuł mi komputer!".

CytatMauna zmieniła instalator Calamers na inny ten co u nie których niestety nie znajduje partycji boot i cza to naprawić
Zdecydowanie.

CytatMotto Linux Mint ma ładnie wyglądać a nie koniecznie działać
Bardziej ich mottem jest "kopiemy się z Ubuntu, na którym opieramy swój system, żeby ludzie uważali, że naprawiamy go". LMDE było lepszą dystrybucją, chociaż nadal miało idiotyzmy typu zatrzymywanie aktualizacji kernela, bo aktualizacja jest bardzo niebezpieczna (lepiej nie łatać przecież). Teraz na pierwszy rzut oka się z tym ogarnęli, ale nadal nie będę tego sprawdzał, bo nie lubię Cinnamona.


Cytatco to moich filmików pokazuję bardzo jasno jak się instaluje itp: i widać to co robię i nie muszę nic opisywać boot-repair-disk automatycznie Cie prowadzi przez proces więc szczegółowo nie muszę chyba opisywać tego co i jak

nie mam kamerki internetowej nie mm mikrofonu teraz i tak będą mnie czekać spore opłaty problemy z prawem ....

napisów w Shotcut nie umiem wstawiać i tak troszkę mi to zajęło by nauczyć się filmy robić
Warto się poprawiać. Póki co się produkujesz, a masz kilka wyświetleń. Trochę się wyrobisz i może taki Świat Linuxa coś o tobie wspomni i jego widownia (która jest dość do ciebie podobna) zerknie na twój kanał. Ruszy to jakoś, może wpadnie jakiś grosz albo ktoś zainwestuje w ciebie i podrzuci ci jakiś mikrofon.

Cytatnie wiem co mam zrobic by dobrze było zainstalować sobie Debiana czy Arch by nikt mi nie pisał co ja używam ?
Używaj czego chcesz, bo w razie problemów to ty będziesz z nimi walczył. Z polecaniem czegoś jest inna sprawa, bo polecanie - przynajmniej moim zdaniem - oznacza, że biorę trochę odpowiedzialności za to, żeby ci ta rzecz dobrze służyła, przynajmniej na początku. Tak samo ze zwykłą pomocą - nie podamy komuś jakiegoś losowego polecenia z neta albo polecenia, gdzie jedna drobna pomyłka niesie ze sobą duże konsekwencje. Też ja ostrożnie podchodzę do pochodnych typu Mauna, bo nie wiem co oni tam zrobili. Debian nie ma takiego problemu. Podrzucę komuś rozwiązanie z Debiana, to się okaże, że system, który dało się odratować, posypie się całkiem - bo to już nie Debian.

Archa możesz sobie spróbować dla sportu w maszynie wirtualnej. Żeby trochę mniej polegać na pochodnych, a poćwiczyć umiejętność szukania pewnych rozwiązań samemu. Instalacja wszystkiego ręcznie to może za dużo, ale na przyszłość zapamiętasz sobie np. jak w terminalu utworzyć partycje i je sformatować, jak włączyć/wyłączyć swapa, itp.

PS. Tak jeszcze propos twojego kanału - ta dystrybucja esdek jest dziwna. Szukajka nie znajduje takiej dystrybucji i tylko twój filmik pokazuje, że takie coś jest. Ciekawsze od tej dystrybucji jest jak ją znalazłeś.
myk byle jak jako tako

sovtware

Cytat: PomPom w Styczeń 21, 2024, 06:29:00 PMPS. Tak jeszcze propos twojego kanału - ta dystrybucja esdek jest dziwna. Szukajka nie znajduje takiej dystrybucji i tylko twój filmik pokazuje, że takie coś jest. Ciekawsze od tej dystrybucji jest jak ją znalazłeś.

https://distrowatch.com/table.php?distribution=sdesk

dziękuję za miłe słowa

sovtware

jak powiedzieli tak też zrobili :)

o to nowa aktualizacja i płyta wydana Mauna Linux 24.1 i wreszcie inny instalator i to Calamers z którym problemów nie ma


już trochę pracuje na tej Dystrybucji i powiem szczerze idealna !

warto proponować ją dla początkujących i nie tylko jak i

również co nie co programistom pomóc

pozdrawiam

Zobacz najnowsze wiadomości na forum