Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

„Zawieszenie” Linuxa

Zaczęty przez mirekc, Styczeń 02, 2024, 06:02:27 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

mirekc

  • Dwa dni temu udało mi się ,,zawiesić" Linuxa (MX 19.4). Chciałem wykonać konwersję pliku video na inny format przy pomocy avidemux, a że operacja miała trwać około 2 godzin, to sobie poszedłem. Jak wróciłem, konwersja była zakończona, ale system nie nadawał się do użytku. Reakcja na ruchy myszy była kilkuminutowa, na kliknięcia – żadna, nie dało się zamknąć aplikacji, zamknąć systemu, przełączyć na konsolę znakową. Twardy dysk pracował bez przerwy. Kiedy jakimś cudem udało mi się raz przełączyć na konsolę, to nie mogłem się zalogować. Po wprowadzeniu nazwy użytkownika nie pojawiło się pytanie o hasło, a za to po kilku minutach – login timeout. Tak naprawdę system nie był ,,zawieszony", cały czas coś przetwarzał, ale co z tego: nie nadawał się do użytku. Postanowiłem przeczekać, że może się ,,przemieli", ale po około czterech godzinach straciłem cierpliwość i brutalnie wyłączyłem system. Ile można czekać. Godziny? Dni? Tygodnie? To gorsze niż aktualizacje Microsoft Windows! Potrzebuję komputera do używania, a nie do czekania. Na szczęście po ponownym uruchomieniu systemu okazało się, że chyba nic się nie zepsuło (przynajmniej do tej pory nie widzę). Może przed wyłączeniem czekałem wystarczająco długo. Sprzęt: Intel Dual Core 2 GHz, 4 GB RAM, 3 GB swap, HDD SATA (ale SATA 1).
  • Kilka lat temu udało mi się podobnie ,,zawiesić" system Puppy Precise Retro poprzez otwarcie zbyt wielu okien w przeglądarce (nie pamiętam jakiej). To był jednak bardzo słaby sprzęt: Pentium III 500 MHz, 196 MB RAM. Niestety w tym przypadku po wyłączeniu i ponownym uruchomieniu system był tak rozwalony, że nadawał się do reinstalacji. Wtedy uznałem, że ten sprzęt jest za słaby na Linuxa i wróciłem do Windows 98.
  • Podejrzewam, że podobny problem mógł mieć Młody Człowiek wspomniany przez @ciubakę tutaj: https://forum.linuxiarze.pl/index.php/topic,5405.0/topicseen.html. Może było tak, że naciskał co mógł, a system po prostu nie reagował, tak jak to miało miejsce u mnie?

W związku z tym mam dwa pytania:

  • Czy jest możliwe takie skonfigurowanie systemu, żeby zapobiec jego blokowaniu i zachować choćby minimum responsywności, co by pozwoliło jakoś wykaraskać się z sytuacji?
  • Jeśli już coś takiego się wydarzy, jak postępować aby zminimalizować szkody?

microsofter

Ad 2.
Nic nie zrobisz, jeśli nie masz dostępu do działającego terminalu. Można częściowo przygotować się na taką sytuację, trzymając otwarty terminal. Wtedy w terminalu wpisujesz prstat (aby sprawdzić PID problematycznego procesu), a potem kill PID procesu.

Cytat: mirekc w Styczeń 02, 2024, 06:02:27 PMlogin timeout

Co to jest? Nigdy nie widziałem takiego komunikatu. Sprawdź w dokumentacji tego twojego MX Linuxa, może da się to wyłączyć.

Ad 1.
Nie ma jak zapobiec, w MX Linuxie ani podobnych systemach. Nie można zabezpieczyć się, ponieważ Linux jest prostym jądrem, nie posiadającym żadnych mechanizmów gwarantujących ochronę przed takimi przypadkami. Oliwy do ognia dodaje fakt, że Linux podaje fałszywą wartość wolnej pamięci (zawyża ją). Fajnie to wygląda na pokaz, bo Linux sprawia wrażenie ,,lekkiego", ale kiedy pamięciożerna aplikacja poprosi o tą pamięć, widzisz jaki jest rezultat.

Aby uniknąć takich przypadków, musiałbyś przesiąść się na bardziej ambitny OS. Zapoznaj się z FreeBSD; obmacałem jego mechanizm Jails. Wygląda obiecująco, aczkolwiek nie zgłębiłem go na tyle (Jails), aby wyrokować, jak to się sprawdza w praktyce. Za to prawdziwy Unix błyszczy w takich sytuacjach. Jakbyś miał Solarisa, wystarczy stworzyć i uruchomić non-global zone (chwilka roboty, kilka komend w terminalu). Gdyby doszło do podobnego problemu - a nie powinno - haltujesz taką zonę i zapominasz o sprawie. Sparse-root zones mają śladowy narzut, więc możesz nawet uruchamiać każdą aplikaję we własnej zonie. Process isolation, właśnie tak to robi się w datacentrach.

Powyższą funkcjonalność posiada każde distro Unix SVR4.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

mirekc

Cytat: microsofter w Styczeń 03, 2024, 01:04:08 AM
Cytat: mirekc w Styczeń 02, 2024, 06:02:27 PMlogin timeout

Co to jest? Nigdy nie widziałem takiego komunikatu. Sprawdź w dokumentacji tego twojego MX Linuxa, może da się to wyłączyć.
Oh, nie pamiętam. Może ten komunikat był trochę inny, a może był po polsku. Generalnie chodziło o to, że jest pewien określony czas na podanie hasła po wprowadzeniu nazwy użytkownika, a nie podałem hasła, bo prompta nie było.

CytatAby uniknąć takich przypadków, musiałbyś przesiąść się na bardziej ambitny OS.
Albo na... Windows! Ten system wprawdzie też można ,,zatkać", ale aplikacja która jest na pierwszym planie (ma ,,focus") ma priorytet, a klawiatura i mysz są obsługiwane przerwaniami. System zachowuje pewną responsywność i można próbować go odciążyć zamykając aplikacje.

ciubaka

Ja, gdy operuję na moim starele Lenovo staram się nie zapomnieć o włączeniu aplikacji Menadżer czegośtam (zapomniałem nazwy, przepraszam, Procesów czy jakoś tak, jest w większości dystrybucji osiągalny w repozytoriach, albo nawet i zainstalowany czasem, w MX na pewno). Wtedy mam kontrolę, ile RAM-u co zużywa. I jak jest już pod gwizdek, albo nawet już po zadławieniu mocy systemu, to szybko mogę ubić proces najbardziej zasobożerny, przywracając komputer do stanu używalności. Alternatywą jest podglądanie włączonego na stałe Conky lub Grellm, tyle że wtedy trzeba ubijać Aplikację komendą "kill" w Terminalu. A tego to już nie umiem robić, zwłaszcza szybko. A tak w ogóle to MX rzadko się zatyka, i generalnie chyba już pora przejść na nowszą wersję :-)

mirekc

#4
Cytat: ciubaka w Styczeń 03, 2024, 08:21:18 AMJa, gdy operuję na moim starele Lenovo staram się nie zapomnieć o włączeniu aplikacji Menadżer czegośtam (zapomniałem nazwy, przepraszam, Procesów czy jakoś tak, jest w większości dystrybucji osiągalny w repozytoriach, albo nawet i zainstalowany czasem, w MX na pewno).

W MX – Menedżer zadań. Dobry pomysł, taki ,,Windowsowy". ;) Ale w opisywanym przypadku (punkt 1) chyba by mi nie pomógł, bo gdy system się ,,zatkał" nie było mnie przy kompie. A skoro już jesteśmy przy Windows: tam Menedżer Zadań po zminimalizowaniu wyświetla na pasku dynamiczną ikonę która pokazuje bieżące obciążenie CPU, a jak coś się źle dzieje, to zmienia kolor na czerwony. W MX tego nie ma, a szkoda. Da się to zrobić w Linuxie?

CytatAlternatywą jest podglądanie włączonego na stałe Conky

Tego nie lubię i nie używam, bo zwykle mam pulpit całkowicie zasłonięty oknem aplikacji, więc i tak go nie widzę.

CytatA tak w ogóle to MX rzadko się zatyka, i generalnie chyba już pora przejść na nowszą wersję :-)

Pomyślę o tym później, a póki co następną konwersję uruchomię na innej maszynie, gdzie mam wersję 23.1. Tylko nie wiem kiedy to nastąpi, może za miesiąc, a może za dwa lata... ;)

microsofter

Cytat: mirekc w Styczeń 03, 2024, 07:30:36 AMGeneralnie chodziło o to, że jest pewien określony czas na podanie hasła po wprowadzeniu nazwy użytkownika, a nie podałem hasła, bo prompta nie było.

No właśnie miałem na myśli wyłączenie tego timeoutu. Ale jeśli to chodzi o hasło, to już rozumiem - ja nie mam hasła (w domu jest zbyteczne).

Cytat: ciubaka w Styczeń 03, 2024, 08:21:18 AMtrzeba ubijać Aplikację komendą "kill" w Terminalu. A tego to już nie umiem robić, zwłaszcza szybko.

To jest bardzo proste - po komendzie kill podajesz numer PID aplikacji, którą chcesz zakończyć. Numery masz w Process viewer, a w terminalu pokazuje je (u mnie) komenda prstat.

Cytat: ciubaka w Styczeń 03, 2024, 08:21:18 AMA skoro już jesteśmy przy Windows: tam Menedżer Zadań po zminimalizowaniu wyświetla na pasku dynamiczną ikonę która pokazuje bieżące obciążenie CPU, a jak coś się źle dzieje, to zmienia kolor na czerwony. W MX tego nie ma, a szkoda. Da się to zrobić w Linuxie?

Jasne, że da się. To zależy od twórców danego środowiska. CDE miało to już 30 lat temu, CPU i HDD:



Nawet możesz ustawić, od jakiej wartości słupki zmieniają się czerwone.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

mirekc

Cytat: ciubaka w Styczeń 03, 2024, 08:21:18 AMJa, gdy operuję na moim starele Lenovo staram się nie zapomnieć o włączeniu aplikacji Menadżer czegośtam (zapomniałem nazwy, przepraszam, Procesów czy jakoś tak, jest w większości dystrybucji osiągalny w repozytoriach, albo nawet i zainstalowany czasem, w MX na pewno). Wtedy mam kontrolę, ile RAM-u co zużywa.
Zrobiłem wczoraj próbę odtworzenia sytuacji z użyciem Menedżera zadań. Otworzyłem Firefoxa i Thunderbirda (bo w pierwotnej sytuacji były otwarte), następnie avidemux i uruchomiłem konwersję filmu. Menedżer pokazał zajętość pamięci na poziomie 51% i (o dziwo) 1% swap-u. Kiedy zamknąłem Firefoxa i Thunderbirda, zajętość pamięci spadła do 20%.

Po pierwsze więc mam nauczkę, żeby nie zostawiać niepotrzebnych aplikacji gdy uruchamiam konwersję, ale po drugie – gdybym nawet w pierwotnej sytuacji używał Menedżera zadań, to by mnie nie ostrzegł. Wydawałoby mi się, że z połową wolnej pamięci mam duży zapas.

ciubaka

Wyłączyłeś przy 51 % i spadło do 20. Jakbyś potrzymał dłużej, to pewnie by wzrosło dużo więcej. Niestety Firefox jest bardzo zasobożerny, zwłaszcza otwierany w kilku oknach na raz. Menadżer zadań nie jest zły, naprawdę, zwłaszcza na starszych sprzętach. Łatwo przy jego pomocy ubijać zamulające komputer aplikacje. No cóż, trzeba się liczyć z tym, że nie tylko Windows, ale i nowe Linuxy robią się coraz bardziej łase na RAM. Nie ma od tego ucieczki, niestety ...

microsofter

Cytat: mirekc w Styczeń 05, 2024, 07:23:03 AMzajętość pamięci spadła do 20%.
Cytatgdybym nawet w pierwotnej sytuacji używał Menedżera zadań, to by mnie nie ostrzegł. Wydawałoby mi się, że z połową wolnej pamięci mam duży zapas.
Stopniowy wzrost zużycia RAMu przez program to częste zjawisko. Ostatnio kompresowałem duże archiwum RARem, ponad 14 milionów plików. Na początek, zajęta pamięć skoczyła zaledwie o kilkaset MB. Ale potem zużycie RAMu i swapu rosło, tak pomalutku ale nieprzerwanie. Rano wstaję, a tam RAR wykrzaczył się, brakło mu pamięci.

Na Linuxie, to raczej nie masz innego wyjścia, tylko siedzieć i go pilnować. Albo wyłożyć pieniądze na dodatkowy RAM. Dlatego pisałem, że lepiej zmienić system, nawet wyjdzie taniej.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

mirekc

#9
Cytat: microsofter w Styczeń 06, 2024, 03:35:15 PMNa Linuxie, to raczej nie masz innego wyjścia, tylko siedzieć i go pilnować. Albo wyłożyć pieniądze na dodatkowy RAM. Dlatego pisałem, że lepiej zmienić system, nawet wyjdzie taniej.
A na jaki system? Wymagania są takie.

  • Musi nadawać się i pracować wydajnie na starych sprzętach, takich jak np. mój Acer z Pentium Dual Core i 4 GB RAM.
  • Musi mieć wersję 32-bitową i w tej wersji działać np. na Pentium 4 z 2 GB RAM.
  • Ma być wystarczająco prosty w obsłudze, tak aby można było skoncentrować się na korzystaniu z aplikacji, a nie nieustannym konfigurowaniu systemu.
  • Wszelkie podstawowe peryferia (grafika, mysz, klawiatura, drukarki, skanery) mają działać ,,z pudełka" bez skomplikowanej konfiguracji (z wyjątkiem ewentualnego doinstalowania sterowników).
  • Lista dostępnych aplikacji ma być szeroka i obejmować wszelkie zastosowania komputerów PC typu desktop (biuro, obróbka grafiki, dźwięku, video, przeglądanie Internetu z uwzględnieniem prawidłowej obsługi współczesnych portali, poczta elektroniczna, komunikatory, przekazy strumieniowe, CAD mechaniczny i elektroniczny, odtwarzanie i zapisywanie płyt CD i DVD z danymi, audio i video itp.). Dostosowanie systemu do innych zastosowań, nawet takich których nie potrafię jeszcze tutaj wymienić, winno być stosunkowo proste i sprowadzać się do wyszukania i instalacji odpowiedniego oprogramowania.
  • System powinien zawierać lub mieć możliwe do pobrania wszelkie podstawowe kodeki audio i video w tym divx, xvid, mp3, mpeg-1 i 2, css itp.
  • Obsługa WiFi nie może nastręczać wielkich trudności (jak np. ograniczenie tylko do kilku wybranych typów kart).
  • Ma być dostępny klient VPN kompatybilny w 100% z OpenVPN (najlepiej sam OpenVPN)
  • Ma być dostępny dobry klient RDP (sprawnie działający, ze skalowaniem ekranu).
  • Ma być darmowy lub niedrogi (nie będę inwestował w stary sprzęt).
  • Ma być zainstalowany lokalnie a nie w chmurze, ma pracować niezależnie od chmury (w szczególności przechowywać informacje na dysku lokalnym).
  • Nie może to być Android ani cokolwiek co się od niego wywodzi.
  • Jak już zainstaluję system, to chcę się nim cieszyć przez lata, a nie ciągle instalować i konfigurować nowe wersje (i wszystkie aplikacje).

Wszystko co napisałem powyżej traktuję jako wymóg, nie interesuje mnie system niespełniający choćby jednego z tych założeń.

Teraz słucham propozycji.


microsofter

#10
Cytat: mirekc w Styczeń 07, 2024, 11:35:37 AM
  • Lista dostępnych aplikacji ma być szeroka i obejmować wszelkie zastosowania komputerów PC typu desktop (biuro, obróbka grafiki, dźwięku, video, przeglądanie Internetu z uwzględnieniem prawidłowej obsługi współczesnych portali, poczta elektroniczna, komunikatory, przekazy strumieniowe, CAD mechaniczny i elektroniczny, odtwarzanie i zapisywanie płyt CD i DVD z danymi, audio i video itp.). Dostosowanie systemu do innych zastosowań, nawet takich których nie potrafię jeszcze tutaj wymienić, winno być stosunkowo proste i sprowadzać się do wyszukania i instalacji odpowiedniego oprogramowania.
  • System powinien zawierać lub mieć możliwe do pobrania wszelkie podstawowe kodeki audio i video w tym divx, xvid, mp3, mpeg-1 i 2, css itp.

I jeszcze żeby podrzucił Big Maca i duże frytki. Nie ma takich systemów, oprócz Windows, i pewnie nigdy nie będzie. Wątpię, czy zadowoliłoby cię nawet Apple.

Cytat
  • Ma być darmowy lub niedrogi (nie będę inwestował w stary sprzęt).
CytatWszystko co napisałem powyżej traktuję jako wymóg, nie interesuje mnie system niespełniający choćby jednego z tych założeń.

Obawiam się, że będziesz musiał sam go sobie napisać. Ale jak zejdziesz na ziemię, jest w czym wybierać.

ps. Używanie Linuxa musi być frustrujące.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

microsofter

#11
.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

PomPom

Cytat: mirekc w Styczeń 07, 2024, 11:35:37 AM
Cytat: microsofter w Styczeń 06, 2024, 03:35:15 PMNa Linuxie, to raczej nie masz innego wyjścia, tylko siedzieć i go pilnować. Albo wyłożyć pieniądze na dodatkowy RAM. Dlatego pisałem, że lepiej zmienić system, nawet wyjdzie taniej.
A na jaki system? Wymagania są takie.

  • Musi nadawać się i pracować wydajnie na starych sprzętach, takich jak np. mój Acer z Pentium Dual Core i 4 GB RAM.
  • Musi mieć wersję 32-bitową i w tej wersji działać np. na Pentium 4 z 2 GB RAM.
  • Ma być wystarczająco prosty w obsłudze, tak aby można było skoncentrować się na korzystaniu z aplikacji, a nie nieustannym konfigurowaniu systemu.
  • Wszelkie podstawowe peryferia (grafika, mysz, klawiatura, drukarki, skanery) mają działać ,,z pudełka" bez skomplikowanej konfiguracji (z wyjątkiem ewentualnego doinstalowania sterowników).
  • Lista dostępnych aplikacji ma być szeroka i obejmować wszelkie zastosowania komputerów PC typu desktop (biuro, obróbka grafiki, dźwięku, video, przeglądanie Internetu z uwzględnieniem prawidłowej obsługi współczesnych portali, poczta elektroniczna, komunikatory, przekazy strumieniowe, CAD mechaniczny i elektroniczny, odtwarzanie i zapisywanie płyt CD i DVD z danymi, audio i video itp.). Dostosowanie systemu do innych zastosowań, nawet takich których nie potrafię jeszcze tutaj wymienić, winno być stosunkowo proste i sprowadzać się do wyszukania i instalacji odpowiedniego oprogramowania.
  • System powinien zawierać lub mieć możliwe do pobrania wszelkie podstawowe kodeki audio i video w tym divx, xvid, mp3, mpeg-1 i 2, css itp.
  • Obsługa WiFi nie może nastręczać wielkich trudności (jak np. ograniczenie tylko do kilku wybranych typów kart).
  • Ma być dostępny klient VPN kompatybilny w 100% z OpenVPN (najlepiej sam OpenVPN)
  • Ma być dostępny dobry klient RDP (sprawnie działający, ze skalowaniem ekranu).
  • Ma być darmowy lub niedrogi (nie będę inwestował w stary sprzęt).
  • Ma być zainstalowany lokalnie a nie w chmurze, ma pracować niezależnie od chmury (w szczególności przechowywać informacje na dysku lokalnym).
  • Nie może to być Android ani cokolwiek co się od niego wywodzi.
  • Jak już zainstaluję system, to chcę się nim cieszyć przez lata, a nie ciągle instalować i konfigurować nowe wersje (i wszystkie aplikacje).

Wszystko co napisałem powyżej traktuję jako wymóg, nie interesuje mnie system niespełniający choćby jednego z tych założeń.

Teraz słucham propozycji.


Windows 7? Chcesz system do wszystkiego, który działa na prawie 20-letnim sprzęcie, na który będzie wszystko i wszystko będzie się samo robiło - nie da się.
myk byle jak jako tako

mirekc

Cytat: PomPom w Styczeń 07, 2024, 04:14:20 PMWindows 7?
Trafiłeś. Najprawdopodobniej wybrałbym właśnie Windows 7 gdyby... był dalej wspierany.
CytatChcesz system do wszystkiego, który działa na prawie 20-letnim sprzęcie, na który będzie wszystko i wszystko będzie się samo robiło - nie da się.
Ale prawie. MX Linux jest całkiem blisko tego i mam nadzieję na rozwój systemów linuxowych właśnie w takim kierunku. Microsoftowi potrzebna jest konkurencja.

linux4ever

Cytat: mirekc w Styczeń 07, 2024, 04:44:48 PM
Cytat: PomPom w Styczeń 07, 2024, 04:14:20 PMWindows 7?
Trafiłeś. Najprawdopodobniej wybrałbym właśnie Windows 7 gdyby... był dalej wspierany.
CytatChcesz system do wszystkiego, który działa na prawie 20-letnim sprzęcie, na który będzie wszystko i wszystko będzie się samo robiło - nie da się.
Ale prawie. MX Linux jest całkiem blisko tego i mam nadzieję na rozwój systemów linuxowych właśnie w takim kierunku. Microsoftowi potrzebna jest konkurencja.
Zobacz sobie freebsd i haiku.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

Zobacz najnowsze wiadomości na forum