Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

drukowanie

Zaczęty przez ubuntus, Grudzień 17, 2023, 12:50:30 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ubuntus

Witam.
Mam problem z drukarką HP 840C. Dość leciwa ale działa.
Po zainstalowaniu sterowników jest problem z jakością wydruku . W windows zawsze miałem 3 do wyboru- robocza,normalna i wysoka.
Tutaj mam tylko robocza i normalna i na dodatek działa tylko robocza a normalna wywala błąd i nie drukuje ???
 

linux4ever

A masz system-config-printer zainstalowany wraz z hplip i najnowszy cups?

Hplip do biblioteka do skanowania i drukowania w wysokiej jakości.

Zainstaluj przez sudo apt install system-config-printer hplip cups

Po zainstalowaniu tych bibliotek powinieneś mieć wszystkie opcje pamiętaj o zrestartowaniu komputera bo nie wiem czy działa na świeżo bez restartu.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

ubuntus

Dzięki za odzew.

Tak to wygląda MX 21-3 live.:
[sudo] hasło użytkownika demo:
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności... Gotowe
Odczyt informacji o stanie... Gotowe   
cups is already the newest version (2.3.3op2-3+deb11u6).
system-config-printer is already the newest version (1.5.14-1).
hplip is already the newest version (3.21.4+dfsg0-1~mx21+1).
Następujący pakiet został zainstalowany automatycznie i nie jest już więcej wymagany:
  libopengl0
Aby go usunąć należy użyć "sudo apt autoremove".
0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 73 nieaktualizowanych.
demo@mx1:~/Pulpit

Wygląda na to ,że mam te najnowsze wersje. Dodam że sprawdzałem to drukowanie na Ubuntu,MX, Sparky i wszędzie to samo.

Natomiast na Fedora Work station 36 jest ok.

linux4ever

#3
W takim razie zmień sterownik: https://gimp-print.sourceforge.io/p_Supported_Printers.php spis drukarek a tu link bezpośredni:https://sourceforge.net/projects/gimp-print/files/gutenprint-5.3/5.3.3/ ten powinien działać bez problemu  twoja drukarka to : HP DeskJet 840C zaś kodowa nazwa to : pcl-840 czy jakoś tak tu jak zbudować sterownik i go zainstalować kroki są następujące wpisujesz w terminalu sudo apt build-dep gutenprint wypakowujesz archiwum na pulpit potem wybierasz otwórz w terminalu następnie ./configure po nim sudo make install.
I gotowe po restarcie powinno działać możesz też wpisać ./configure --prefix=/usr --disable-static &&
make
A po nim sudo make install

Nowsza wersja to ta: https://www.linuxfromscratch.org/blfs/view/svn/pst/gutenprint.html

A tu link do pobrania z oficjalnej strony: https://sourceforge.net/projects/gimp-print/files/gutenprint-5.3/5.3.4/

Buduje się i instaluje tak samo.

To wszystko  i powodzenia.



"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

ubuntus

#4
Witam w Nowym Roku i Szczęśliwego Nowego Roku dla Wszyskich.
Trochę bawiłem się z ustawieniem tej drukarki. Ale przy pisaniu tego tematu nie poświęciłem zbyt wiele czasu na to.
Sprawdzałem to na kilku distro jak:Fedora 36,sparky,MX 21-3,Ubuntu >20.4.
Każda z nich ma ustawienia drukarek w swoim menu GUI.Wszędzie wykrywało mi drukarkę i automatycznie przydzielało domyślny sterownik. W różnych distro były drobne różnice między nimi.
Najlepiej dmyślnie wychodziło to w Fedora i Ubunntu Mate -domyślny sterownik to cups+gutenprint. Najgorszy to sam cups . Dobry to np. pcl3 który ma dodatkowo funkcje serwisowe jakie  ta drukarka miała od początku gdzie królowały systemy win 3.1- do win NT 4.0.
Gorzej z tym HPLIP.
Wszystkie distra tu wymienione to mają ale nie chce mi działać. Najlepiej niby na MX bo działa polecenie: "hp-setup" ale nie mogę w 1ym oknie GUI zanaczyć port drukarki-u mnie lpt,jest w menu , ale nie daje się zanaczyć.
W Fedora 36- komunikat , że nie działa GUI bo brakuje 2 plików( GUI Modules PyQt4 and PyQt5 are not installed  ). Ale działa w trybie tekstowym i odnajduje drukarkę na lpt0.
Instalacja od nowa HPLIP działa i dopiero po pobraniu wszystkich plików komunikat , że jest już zainstalowana wersja i trzeba ją najpierw usunąć ,po usunięciu komunikat że brak pamięci ...
W Ubuntach nawet w trminalu tekstowo nie mogę wybrać portu lpt0 dla drukarki.
Robię to na wersjach live bez persistent..
Pza tym ta instrukcja z pierwszgo postu zwraca info że hplip to najnowsza wersja w mx chociaż są nowsze wersje  ??

Zobacz najnowsze wiadomości na forum