Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Modem Sierra EM7455

Zaczęty przez moskaliusz, Grudzień 10, 2023, 12:22:28 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

moskaliusz

Witam!
jak w temacie, potrzebuję pomocy z uruchomieniem modemu wbudowanego w laptopa /Lenovo ThinkPad T470s/ po wpisaniu w terminalu "lsusb" jak najbardziej jest zainstalowany i rozpoznawalny przez system /Mint Cinnamon/
ale nie chce się skurkobaniec uruchomić za żadne skarby, jestem dość świeży i rozpoczynam przygodę z linuxem. (konto co prawda tu założyłem ponad rok temu, ale nie miałem czasu na zainstalowanie linuxa więc trochę to zajęło) i tu potrzebna Wasza pomoc.
Czy i w ogóle jest możliwość żeby to zadziałało w tej dystrybucji a nie powiem bardzo bym nie chciał teraz przesiadać się na coś innego bo włożyłem w tą instalację dużo czasu i serduszka żeby działała tak jak sobie to wymarzyłem.

Bus 001 Device 002: ID 1199:9079 Sierra Wireless, Inc. EM7455


moskaliusz

#2
Dzięki wielkie za odpowiedź, niestety przerobiłem to forum z linków całe i dalej lipa. Po części dla tego że połowy nie rozumiem z tego co tam jest a druga połowa to nie chce działać. Poinstalowałem już tyle dziadostwa na kompie że nawet nie wiem co z tego działa a co nie. Jak wspominałem jestem dość świeży w Linuxa.
https://askubuntu.com/questions/747959/sierra-e7455-mobile-broadband-modem/772731#772731 - ten link wydaje się być najbardziej pomocny ale nie mam zielonego pojęcia jak pracować na tym "udev" i rules, nie wiem jak tworzyć jak edytować itp. to jeszcze jest przedemną do nauki.

linux4ever

#3
Cytat: moskaliusz w Grudzień 10, 2023, 06:58:29 PMDzięki wielkie za odpowiedź, niestety przerobiłem to forum z linków całe i dalej lipa. Po części dla tego że połowy nie rozumiem z tego co tam jest a druga połowa to nie chce działać. Poinstalowałem już tyle dziadostwa na kompie że nawet nie wiem co z tego działa a co nie. Jak wspominałem jestem dość świeży w Linuxa.
https://askubuntu.com/questions/747959/sierra-e7455-mobile-broadband-modem/772731#772731 - ten link wydaje się być najbardziej pomocny ale nie mam zielonego pojęcia jak pracować na tym "udev" i rules, nie wiem jak tworzyć jak edytować itp. to jeszcze jest przedemną do nauki.

Już wyjaśniam z tego postu i dodaję więcej informacji : sudo apt-get install usb-modeswitch usb-modeswitch-data to narzędzia i biblioteki do zmiany trybu modemu doinstaluj vima  przez sudo apt install vim lub sudo apt install pluma potem  dodatkowo trzeba zainstalować sudo pt-get install libqmi-utils

Aby zmienić plik z konfiguracją w  terminalu cd /etc potem cd udev następnie cd rules.d lub mkdir rules.d to stworzy katalog jeśli go nie ma  potem sudo vim 99-sierra.rules wpisujesz hasło potem wpisujesz treść pliku nastepnie by zapisać w vimie naciskasz :wq! to stworzy i zapisze plik na koniec restart systemu i gotowe

W przypadu edytora pluma nawigujesz tak samo i zamiast vim wpisujesz sudo pluma 99-sierra.rules i wklejasz do pliku tekst do konfiguracji czyli:

ACTION!="add|change", GOTO="mbim_to_qmi_rules_end"
SUBSYSTEM!="usb|drivers", GOTO="mbim_to_qmi_rules_end"

# load qmi_wwan module
SUBSYSTEM=="usb", \
ATTR{idVendor}=="1199", ATTR{idProduct}=="9079", \
RUN+="/sbin/modprobe -b qmi_wwan"

# force Dell WWAN 5809e to configuration #1
SUBSYSTEM=="usb", \
ATTR{idVendor}=="1199", ATTR{idProduct}=="9079", \
ATTR{bConfigurationValue}="1"

# add the new id in the qmi_wwan driver
SUBSYSTEM=="drivers", \
ENV{DEVPATH}=="/bus/usb/drivers/qmi_wwan", \
ATTR{new_id}="1199 9079"

# load qcserial module
SUBSYSTEM=="usb", \
ATTR{idVendor}=="1199", ATTR{idProduct}=="9079", \
RUN+="/sbin/modprobe -b qcserial"

# add the new id in the qcserial driver
SUBSYSTEM=="drivers", \
ENV{DEVPATH}=="/bus/usb-serial/drivers/qcserial", \
ATTR{new_id}="1199 9079"

LABEL="mbim_to_qmi_rules_end"

Potem restart

Te: usb-devices wyświetla tylko nazwę sprzętu i jego sterownik.

A i bym zapominał klikasz w pluma zapisz bo się zresetuje i nie zapisze zamian.


To wszystko.

Powodzenia

Ps:  got this to work, but you have to change all the idVendor and idProduct to the modem that you're working with

Na polski z tego komentarza: uruchomiłem to ale musisz zmienić wszystkie nazwy dostawcy i produktu na nazwę sprzętu z którym pracujesz

Innymi słowy sprawdzić jaka firma i nazwa sprzętu i zmienić to w pliku konfiguracyjnym.

Najlepsza będzie do tego komenda lsusb czyli list usb po polsku dosłownie wyświetl urzadzenia usb.

I te usb-devices lepsze napiszez to tą komendę w terminalu.

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

sovtware

Moja rada zobacz sobie Ubuntu lub jeden z jego smaków sam się na nim uczyłem itp: wszystko na nim chodziło i działało czy Mint to dobry wybór nie napisałbym tego Witam i pozdrawiam

jami

Mint nie jest taki zły.
Tu link trochę młodszy:
https://askubuntu.com/questions/1419088/lte-modem-em7455-stop-working-after-ubuntu-22-04-upgrade
z rozwiązaniem dla Twojego sprzętu i objaśnieniem.
Trudno zgadnąć , czy po tych próbach zadziała to rozwiązanie. Google translator chętnie pomoże.
Powodzenia.

moskaliusz

Witam i przepraszam że tak długo nie pisałem ale praca mnie wywaliła na dość długo, po przetłumaczeniu z linuxowego na nasze z posta @linux4ever zrobiłem wszystko tak jak trzeba i ładnie wszystko działa, czasami jeszcze mnie rozłączy samo z siebie ale to już nie jest problem zdarza się to rzadko i nie jest upierdliwe wystarczy ponownie uruchomić połączenie.
Co ciekawe zainstalowałem też Minta na Lenovo P52s i tu wszystko zaczęło działać od razu a modem jest dokładnie ten sam...
Nic, sprawę uznaję za zamkniętą. Dziękuję bardzo za pomoc.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum