Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Mint moja opinia

Zaczęty przez sovtware, Grudzień 03, 2023, 11:08:20 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

sovtware

Nie rozumiem czym się jarają użytkownicy tej Dystrybucji Linux Mint Ubuntu - Debian

zostawia więcej śmieci niż sam Windows np: odinstalowuję Rhytmbox i jest niby w porządku

ale czegoś mi tu brakuje do usunięcia Zależności których synaptic nie pokazuje a niby jest ustawiony dobrze
ok zobaczymy co apt będzie pokazywał i niespodzianka do samo zero rzeczy do usunięcia wchodzę w text w którym mam zapisane pliki z Debiana co zawsze to robię gdy instaluje zapisuje co mi instalowało i tak dalej patrząc na plik tekstowy sporo zależności wpisuje kolejno plik zainstalowany więc gdyby nie to że mam to zapisane nie wiedziałbym co usunąć a nowy użytkownik nie będzie miał o tym pojęcia więc dlaczego Mint to zablokował również pełno pakietów z Gnome np:



komu to po co na każdym pulpicie xfce ma być jako xfce a nie mieszanina tak jak w Xubuntu czy w Ubuntu Mate

wygląd nie ma różnicy na pierwszy rzut oka programy te same czy to Cinnamon czy Mate ... 

faktycznie wygląda ładnie ponieważ kolorowo ale to nie o to chodzi

nowych użytkowników powinniśmy namawiać do Dystrybucji które oferują czyste pulpity beż takich pierdoł zainstalowanych jak i do nauczenia się podstaw

czysty pulpit to większa moc i szybsza dystrybucja dziwię się że Mint zajmuje 2 miejsce w distrowatch

to moja krótka i mała opinia i zapewne zostanę dojechany ale cóż każdy ma swoje zdanie pozdrawiam

P.S. skończyłem z GNOME a wróciłem do XFCE

Debian 12

MSki

@sovtware - napisz to co chcesz wyrazić, ale bardziej zrozumiale i możemy podyskutować.
Moim głównym systemem, używanym od kilku miesięcy jest Mint 21.2 Xfce.

linux4ever

Pewnie chodzi mu o nadmiar zależności pakietów których nie może całkowicie usunąć.

Które są połączone z każdym gui a jest ich kilka.

Tyle z mej strony.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

sovtware

Cytat: MSki w Grudzień 06, 2023, 11:17:32 AM@sovtware - napisz to co chcesz wyrazić, ale bardziej zrozumiale i możemy podyskutować.
Moim głównym systemem, używanym od kilku miesięcy jest Mint 21.2 Xfce.

Debian

np: odinstalowuję :



później robię to :



a w Mint nie pokazuje mi zależności do odinstalowania mimo że wyszukując ręcznie są zainstalowane

jak masz na to sposób do jeszcze raz spróbuję Mint u siebie

MSki


..poza tym, jest jeszcze Stacer i BleachBit, lub w Terminalu stosowny wpis.

sovtware

żle mnie zrozumiałeś nie chodzi mi o pozostałości po konfiguracji a pozostałość po odinstalowaniu programów które zostają i synpatic ich nie pokazuje do usunięcia jak i apt nic z tym nie robi miałeś Debiana więc zapewne po odinstalowaniu programów np: Totem miałeś później jeszcze kilka plików do automatycznego usunięcia

MSki

Czy Tobie chodzi o pakiety osierocone ?

sovtware

@MSki
Pokażę Tobie na dystrybucji Debian 12 o co mi chodzi na przykładzie aplikacji Exaile zrobiłem specjalnie filmik dokładnie z synaptic jak i z terminala może będziesz wiedział o co mi chodzi teraz dokładnie jak screeny nie pomogły :)

pliki automatycznie do usunięcia po odinstalowaniu programu ( zależności )

Mint tego nie pokazuje

zapraszam do obejrzenia



Jak chcesz mogę zainstalować w tym momencie Mint ale na Virtualu i pokazać że nie czyści mi zależności

linux4ever

#8
Cytat: sovtware w Grudzień 12, 2023, 06:13:17 PM@MSki
Pokażę Tobie na dystrybucji Debian 12 o co mi chodzi na przykładzie aplikacji Exaile zrobiłem specjalnie filmik dokładnie z synaptic jak i z terminala może będziesz wiedział o co mi chodzi teraz dokładnie jak screeny nie pomogły :)

pliki automatycznie do usunięcia po odinstalowaniu programu ( zależności )

Mint tego nie pokazuje

zapraszam do obejrzenia



Jak chcesz mogę zainstalować w tym momencie Mint ale na Virtualu i pokazać że nie czyści mi zależności

Czyli synaptic nie jest dopracowany radziłbym zainstalować coś innego jak gnome-software lub kde-discover

One powinny pokazać te zależności które są niewidzialne na mint

Ewentualnie napisać na bug tracker minta o problemie to  go naprawią

Tyle z mej strony
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

sovtware

Taką odpowiedz dostałem na IRC Mint-Pl

<mati75> mint ma po prostu zjebane zależności w metapakietach
<mati75> deborphan powinien pokazać śmieci po usunięciu
<mati75> można do /etc/apt/apt.conf dopisać kiedy wpisy
<mati75> APT::Install-Recommends "false";
<mati75> APT::Install-Suggests "false";
<mati75> APT::AutoRemove::RecommendsImportant "false";
<mati75> APT::AutoRemove::SuggestsImportant "false";
<mati75> powinien autoremove wtedy pokazać że jest do usunięcia
<Pawlik> dobrze wiedzieć
<mati75> dlatego uważam że mint ma masę błędów których od lat nie potrafią poprawić
<mati75> tylko oczywiście jak zaczynam o tym pisać to wylewa się szambo
<MintTGBot> <P�avvlik> wiesz jak to jest, musi ładnie wyglądać a nie działać

Nie mogę tego ustawić ponieważ po ustawieniu apt już nie działa

ale tekst że musi ładnie wyglądać a nie działać do mnie zatkało już Mint ani razu nie polecę 

MSki

Cytat: sovtware w Grudzień 12, 2023, 06:13:17 PMJak chcesz mogę zainstalować w tym momencie Mint ale na Virtualu i pokazać że nie czyści mi zależności
Oj tam, zaraz jak chcesz. Ja mogę Cię jedynie poprosić o to, abyś jeszcze jedną opcję teminalową w Mint-cie przećwiczył.

Na początku zastrzegam, że jestem w tych sprawach nowicjuszem i to co piszę, może być obarczone błędem, wynikającym z mojej niewiedzy.

Na podstawie poniższego zrzutu ekranowego z Terminala, chciałbym swoje wydumki jakoś wytłumaczyć..



..bo chyba te zależności po odinstalowanym programie/pakiecie, które w systemie nadal pozostają, wynikają z błędnej składni dla Terminala.
Ja zainstalowałem i odinstalowałem program/pakiet odtwarzacza wideo - mpv - ale aby ten program/pakiet z zależnościami usunąć, wpisałem sudo apt autoremove mpv, a nie tylko sudo apt autoremove.
To tylko przykład, ale jakbyś @sovtware był uprzejmy, to spróbuj, czy ta metoda usuwania programu/pakietu z zależnościami jest poprawna. Bo jeśli tak, to powinno to się sprawdzać w przypadku innych programów/pakietów, które chcemy usunąć i nie pozostawić po nich zależności, czyli z systemu robić sobie śmietnik.

sovtware

zaciekawiony Mint ponieważ na Ubuntu lecz bez snap a z flatpak i nie wymuszają ich instalacji tak jak Ubuntu snap wymusza od swoich użytkowników

zły przykład podałeś :)

mpv to jest oddzielny pakiet bez zależności jak sam zauważyłeś niestety z poleceniem

sudo apt autoremove rhythmbox

jest to samo takie błędy i to w stabilnej wersji

pozostaję na Debianie

P.S. Jakby ktoś znał rozwiązanie tego temat zostawiam jako otwarty proszę pisać pozdrawiam

MSki

Cytat: sovtware w Grudzień 16, 2023, 10:52:32 PMzaciekawiony Mint ponieważ na Ubuntu lecz bez snap a z flatpak i nie wymuszają ich instalacji tak jak Ubuntu snap wymusza od swoich użytkowników

#łomatkoicórko


Zobacz najnowsze wiadomości na forum