Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux do 3,7GB pamięci

Zaczęty przez HaiTech, Listopad 29, 2023, 04:12:53 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

HaiTech

Witam!
Jaki lekki Linux polecacie na mini PC o pamięci wbudowanej 3,7GB?
Wymagań dużych tu nie mam, żeby po prostu miał klasyczny interfejs graficzny i dało się przeglądarkę odpalić

linux4ever

#1
Zazwyczaj polecany jest debian z xfce lub lxqt.

Najpopularniejsze jest xfce zatem: rasbian,debian xfce,siduction xfce i sparky 8 xfce.

Sam mam w laptopie 4GB ramu i zupełnie wystarczy mi sparky.

Możesz też użyć inne distro ale i tak z xfce bo to najlżejsze.

Zatem również opensuse powinno dać radę lub endevour os czy jakoś tak.

Jeśli chodzi zaś o mniej popularne distro to void xfce.

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

sovtware

Niech Tobie nie proponują dystrybucji sam się pobaw i zdecyduj oczywiście żadne forki tylko takie co mają czyste desktopy [ pulpity ] oczywiście tutaj najlepszym i zdecydowanym pulpitem graficznym będzie tylko XFCE

https://www.xfce.org/

Jak Jesteś początkujący to mogę napisać w ten sposób że Debian jak i Arch mają czyste środowiska graficzne bez wodorostów

PomPom

Przez pamięć wbudowaną masz na myśli RAM? Jak tak, to Ubuntu MATE. Bardzo dobra odmiana Ubuntu ze środowiskiem dopasowanym przez ekipę, która wie jak do tego podejść.
myk byle jak jako tako

HaiTech

Poprzez pamięć wbudowaną nie miałem na myśli RAM, tylko ilość miejsca na którym muszę zmieścić system, dlatego właśnie powstał ten wątek, bo tak skromna ilość miejsca jest problematyczna. Kość eMMC wlutowana w płytę i nic z tym zrobić się nie da. Pamięci RAM mam 4GB, ale można wymienić do max 8GB.

PomPom

Co to za sprzęt z wolną pamięcią tyle co RAM? Najmniejsze z jakimi się spotkałem, to bodajże 16 GB w Chromebookach z 2GB RAM kilka lat temu.

To bardzo malutko i powiedziałbym, że polecam nic, bo używanie tego to będzie męczarnia. Spróbuj jednak Q4OS z Trinity - https://q4os.org/downloads1.html
myk byle jak jako tako

MSki

Tu chyba nie chodzi o to ile waży system przed instalacją, ale o to ile zajmie miejsca na nośniku po instalacji.
Te 3,7GB może być za mało.

linux4ever

#7
Zostaje ci tylko jedno wyjście usb persistence czy jakoś tak czyli cały system na pendrive/karcie sd który będziesz bootował z niego/niej  i na nim/niej zapisywał uprzedzam jednak że na usb 2.0 będzie bardzo wolny był o tym temat na forum jakiś czas temu.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

Zobacz najnowsze wiadomości na forum