Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

MX 21 – precyzyjna regulacja rozmiarów obrazu

Zaczęty przez mirekc, Listopad 03, 2023, 07:26:35 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

mirekc

Podłączyłem sobie komputer Dell OptiPlex 790 z telewizorem Thomson za pomocą kabla DisplayPort->HDMI. Na komputerze zainstalowany jest MX-23.1 Xfce, docelowo ma to być takie centrum multimedialne.

Niestety mam problem z wyświetlaniem obrazu. Niby telewizor ładnie wyświetla w rozdzielczości 1920x1080, ale wymiary obrazu są jakby zbyt duże i część ginie poza obszarem ekranu. Gdyby telewizor był drugim wyświetlaczem przeznaczonym tylko do filmów, to nawet by to nie przeszkadzało. W tej instalacji ma to być jednak jedyny wyświetlacz i nie daje się wygodnie pracować, bo za ekranem ,,znika" np. panel z narzędziami, paski menu i statusu aplikacji itp. Co ciekawe, problem nie występuje jeśli ustawię jakąkolwiek rozdzielczość ze stosunkiem boków 4:3, ale ja muszę mieć 16:9. Gdyby to był monitor komputerowy, pewnie miałby jakieś menu, w którym można byłoby precyzyjnie dopasować wielkość i położenie obrazu, jednak telewizor niczego takiego nie ma.

W związku z tym pytanie: da się w MX-23 dostroić programowo wielkość obrazu tak, aby w całości mieścił się na wyświetlaczu? Najlepiej gdyby była jakaś aplikacja z GUI, żeby można było sobie klikać i patrzeć jak zmienia się obraz. Kiedyś coś takiego widziałem, ale bardzo dawno temu. Są też takie narzędzia dla niektórych kart graficznych pod Windows. Jak to jednak zrobić w MX?

Konfiguracja mojego systemu poniżej:
System:
  Kernel: 6.1.0-13-amd64 [6.1.55-1] arch: x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 12.2.0
    parameters: BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-6.1.0-13-amd64 root=UUID=<filter> ro quiet splash
  Desktop: Xfce v: 4.18.1 tk: Gtk v: 3.24.36 info: xfce4-panel wm: xfwm v: 4.18.0 vt: 7
    dm: LightDM v: 1.26.0 Distro: MX-23.1_x64 Libretto October 15  2023 base: Debian GNU/Linux 12
    (bookworm)
Machine:
  Type: Laptop System: Dell product: OptiPlex 790 v: 01 serial: <superuser required> Chassis:
    type: 16 serial: <superuser required>
  Mobo: Dell model: 0NKW6Y v: A02 serial: <superuser required> BIOS: Dell v: A19 date: 05/07/2017
CPU:
  Info: model: Intel Core i3-2120 bits: 64 type: MT MCP arch: Sandy Bridge gen: core 2 level: v2
    built: 2010-12 process: Intel 32nm family: 6 model-id: 0x2A (42) stepping: 7 microcode: 0x2F
  Topology: cpus: 1x cores: 2 tpc: 2 threads: 4 smt: enabled cache: L1: 128 KiB
    desc: d-2x32 KiB; i-2x32 KiB L2: 512 KiB desc: 2x256 KiB L3: 3 MiB desc: 1x3 MiB
  Speed (MHz): avg: 1627 high: 1700 min/max: 1600/3300 scaling: driver: intel_cpufreq
    governor: ondemand cores: 1: 1600 2: 1700 3: 1600 4: 1610 bogomips: 26341
  Flags: avx ht lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx
  Vulnerabilities:
  Type: gather_data_sampling status: Not affected
  Type: itlb_multihit status: KVM: VMX disabled
  Type: l1tf mitigation: PTE Inversion; VMX: conditional cache flushes, SMT vulnerable
  Type: mds mitigation: Clear CPU buffers; SMT vulnerable
  Type: meltdown mitigation: PTI
  Type: mmio_stale_data status: Unknown: No mitigations
  Type: retbleed status: Not affected
  Type: spec_rstack_overflow status: Not affected
  Type: spec_store_bypass mitigation: Speculative Store Bypass disabled via prctl
  Type: spectre_v1 mitigation: usercopy/swapgs barriers and __user pointer sanitization
  Type: spectre_v2 mitigation: Retpolines, IBPB: conditional, IBRS_FW, STIBP: conditional, RSB
    filling, PBRSB-eIBRS: Not affected
  Type: srbds status: Not affected
  Type: tsx_async_abort status: Not affected
Graphics:
  Device-1: Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics vendor: Dell
    driver: i915 v: kernel arch: Gen-6 code: Sandybridge process: Intel 32nm built: 2011 ports:
    active: HDMI-A-1 empty: DP-1,VGA-1 bus-ID: 00:02.0 chip-ID: 8086:0102 class-ID: 0300
  Display: x11 server: X.Org v: 1.21.1.7 compositor: xfwm v: 4.18.0 driver: X:
    loaded: modesetting unloaded: fbdev,vesa dri: crocus gpu: i915 display-ID: :0.0 screens: 1
  Screen-1: 0 s-res: 1280x1024 s-dpi: 96 s-size: 339x271mm (13.35x10.67") s-diag: 434mm (17.09")
  Monitor-1: HDMI-A-1 mapped: HDMI-1 model: DTV serial: <filter> built: 2012 res: 1280x1024
    hz: 75 dpi: 56 gamma: 1.2 size: 580x320mm (22.83x12.6") diag: 662mm (26.1") ratio: 16:9 modes:
    max: 1360x768 min: 640x480
  API: OpenGL v: 3.3 Mesa 22.3.6 renderer: Mesa Intel HD Graphics 2000 (SNB GT1)
    direct-render: Yes
Audio:
  Device-1: Intel 6 Series/C200 Series Family High Definition Audio vendor: Dell 6
    driver: snd_hda_intel v: kernel bus-ID: 00:1b.0 chip-ID: 8086:1c20 class-ID: 0403
  API: ALSA v: k6.1.0-13-amd64 status: kernel-api tools: alsamixer,amixer
  Server-1: PipeWire v: 0.3.65 status: active with: 1: pipewire-pulse status: active
    2: wireplumber status: active 3: pipewire-alsa type: plugin 4: pw-jack type: plugin
    tools: pactl,pw-cat,pw-cli,wpctl
Network:
  Device-1: Intel 82579LM Gigabit Network vendor: Dell driver: e1000e v: kernel port: 3080
    bus-ID: 00:19.0 chip-ID: 8086:1502 class-ID: 0200
  IF: eth0 state: up speed: 100 Mbps duplex: full mac: <filter>
Drives:
  Local Storage: total: 232.89 GiB used: 15.69 GiB (6.7%)
  SMART Message: Unable to run smartctl. Root privileges required.
  ID-1: /dev/sda maj-min: 8:0 vendor: Samsung model: SSD 850 EVO 250GB size: 232.89 GiB
    block-size: physical: 512 B logical: 512 B speed: 6.0 Gb/s type: SSD serial: <filter> rev: 2B6Q
    scheme: MBR
Partition:
  ID-1: / raw-size: 48.83 GiB size: 47.76 GiB (97.81%) used: 7.4 GiB (15.5%) fs: ext4
    dev: /dev/sda1 maj-min: 8:1
  ID-2: /home raw-size: 136.72 GiB size: 133.52 GiB (97.66%) used: 8.29 GiB (6.2%) fs: ext4
    dev: /dev/sda5 maj-min: 8:5
Swap:
  Kernel: swappiness: 15 (default 60) cache-pressure: 100 (default)
  ID-1: swap-1 type: partition size: 4 GiB used: 0 KiB (0.0%) priority: -2 dev: /dev/sda2
    maj-min: 8:2
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 37.0 C mobo: N/A
  Fan Speeds (RPM): N/A
Repos:
  Packages: pm: dpkg pkgs: 2177 libs: 1102 tools: apt,apt-get,aptitude,nala,synaptic pm: rpm
    pkgs: 0 pm: flatpak pkgs: 0
  No active apt repos in: /etc/apt/sources.list
  Active apt repos in: /etc/apt/sources.list.d/debian-stable-updates.list
    1: deb http://deb.debian.org/debian bookworm-updates main contrib non-free non-free-firmware
  Active apt repos in: /etc/apt/sources.list.d/debian.list
    1: deb http://deb.debian.org/debian bookworm main contrib non-free non-free-firmware
    2: deb http://security.debian.org/debian-security bookworm-security main contrib non-free non-free-firmware
  Active apt repos in: /etc/apt/sources.list.d/megasync.list
    1: deb [signed-by=/usr/share/keyrings/meganz-archive-keyring.gpg] https://mega.nz/linux/repo/Debian_12/ ./
  Active apt repos in: /etc/apt/sources.list.d/mx.list
    1: deb http://ftp.icm.edu.pl/pub/Linux/dist/antix-workspace/mx/repo/ bookworm main non-free
Info:
  Processes: 201 Uptime: 0m wakeups: 1 Memory: 3.7 GiB used: 1.04 GiB (28.0%) Init: SysVinit
  v: 3.06 runlevel: 5 default: graphical tool: systemctl Compilers: gcc: 12.2.0 alt: 12
  Client: shell wrapper v: 5.2.15-release inxi: 3.3.26
Boot Mode: BIOS (legacy, CSM, MBR)

Fibogacci

Jak to w Linuksie, prawdopodobnie się da, trzeba tylko wiedzieć jak ;)

Na początek proponuję sprawdzenie dedykowanego narzędzia MX Ulepszenia, zakładka Ekran.


 


W menu startowym znajdziesz także ustawienia, wpisz w wyszukiwanie "Ekran" (dwie zakładki, Ogólne i Zaawansowane).


 


Jeśli masz uruchomiony w zasobniku systemowym aplet "Jasność Systray" (możesz to też znaleźć w menu startowym), to masz szybki dostęp do zakładki Ekran w MX Ulepszenia (prawy przycisk myszy na ikonie w zasobniku/tacce i wybór Ekran)


 


To są rozwiązania na początek w MX.

Jeśli nie pomogą, są kolejne, w terminalu, różne ustawienia xrandr i tak dalej.



linux4ever

#2
Tak jak w moim siduction musisz wejść w ekran potem zawansowane podłączanie ekranów i duplikuj by powielić rozdzielczość lub rozszerz by wyskalować.

Oczywiście musisz  utworzyć  i  zapisać profil oraz włączanie profilu po podłączeniu nowego ekranu i zastosuj.

To wszystko.

Tu poradnik: https://docs.xfce.org/xfce/xfce4-settings/display?s[]=display

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

mirekc

Cytat: Fibogacci w Listopad 03, 2023, 08:22:18 AMJak to w Linuksie, prawdopodobnie się da, trzeba tylko wiedzieć jak ;)
No właśnie: jakbym wiedział, to bym nie pytał. ;)
CytatNa początek proponuję sprawdzenie dedykowanego narzędzia MX Ulepszenia, zakładka Ekran.
Jakby któraś z rozdzielczości możliwych do ustawienia tym narzędziem pasowała, to też bym nie pytał. Najbliższa jest 1920x1080, ale z problemami które opisałem.
CytatJeśli nie pomogą, są kolejne, w terminalu, różne ustawienia xrandr i tak dalej.
A jakieś bliższe sugestie? xrandr to nie jest przyjazne narzędzie.

mirekc

Cytat: linux4ever w Listopad 03, 2023, 08:42:42 AMTak jak w moim siduction musisz wejść w ekran potem zawansowane podłączanie ekranów i duplikuj by powielić rozdzielczość lub rozszerz by wyskalować.
Nie bardzo Cię rozumiem. Mam tylko jeden ekran. Gdzie tam są opcje duplikowania i rozszerzania?
CytatTu poradnik: https://docs.xfce.org/xfce/xfce4-settings/display?s[]=display
To widziałem, ale żadna z rozdzielczości możliwych do ustawienia w tej aplikacji nie rozwiązuje problemu.

Fibogacci

#5
Cytat: mirekc w Listopad 03, 2023, 09:38:21 AMA jakieś bliższe sugestie? xrandr to nie jest przyjazne narzędzie.

Narzędzie to narzędzie.

ChatGPT podpowiada tak (na Twoje zapytanie z posta):

Tak, w systemach Linux takich jak MX Linux możesz użyć narzędzia xrandr do regulacji obrazu. Problem, który opisujesz, jest znany jako "overscan", i zdarza się czasami, kiedy komputer jest podłączony do telewizora. Telewizory często domyślnie przycinają obraz poza granice ekranu.

Oto jak możesz spróbować dostosować ustawienia za pomocą xrandr:

    Otwórz terminal.

    Wpisz xrandr, aby zobaczyć dostępne wyświetlacze i rozdzielczości.

    Zidentyfikuj swój telewizor w wynikach polecenia xrandr. Zazwyczaj będzie to HDMI-1 lub podobne.

    Użyj xrandr do zmniejszenia rozmiaru obrazu. Przykładowo, jeśli twój wyświetlacz to HDMI-1, możesz spróbować:

    xrandr --output HDMI-1 --transform 0.9,0,-96,0,0.9,-54,0,0,1

    Powyższe wartości 0.9,0,-96,0,0.9,-54 to przykładowe wartości, które skalują obraz na ekranie telewizora. Ostatnia trójka (w tym przypadku 0,0,1) reprezentuje współczynniki transformacji 2D i nie powinny być zmieniane.

    Zmodyfikuj liczby w --transform (skalowanie i przesunięcie), aby pasowały do Twojego ekranu. Możesz potrzebować trochę poeksperymentować, aby znaleźć idealne ustawienie.

Jeśli nie jesteś pewien, jakie parametry wpisać, zacznij od wartości bliskich 1 dla skalowania (np. 0.95, 0.95) i małych wartości przesunięcia (np. -10, -10), i dostosowuj je stopniowo.

    Gdy znajdziesz odpowiednie ustawienia, możesz dodać odpowiednią komendę xrandr do swojego pliku autostartu, aby ustawienia były aplikowane przy każdym uruchomieniu systemu.

Jeszcze jedna rzecz do sprawdzenia to ustawienia telewizora. Niektóre telewizory mają opcję "tryb komputerowy" lub "tryb gry", które minimalizują overscan. Sprawdź również, czy w ustawieniach obrazu telewizora nie ma opcji dotyczących formatowania ekranu, takich jak "Pełny ekran", "Dopasuj do ekranu" czy "1:1 piksel".

Jeśli proces ten wydaje się zbyt skomplikowany lub nie działa, możesz również poszukać aplikacji GUI do zarządzania wyświetlaczami, takich jak arandr, która jest graficznym front-endem dla xrandr.

---

U mnie w arandr jest trochę rozdzielczości do wyboru (instalowałem używając MX Instalator pakietów):


 

linux4ever

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

mirekc

Cytat: Fibogacci w Listopad 03, 2023, 12:20:00 PMChatGPT podpowiada tak (na Twoje zapytanie z posta):
ChatGPT jest głupi. O ile poprawnie opisał samo zjawisko overscanningu, to rozwiązaniem można sobie podetrzeć cztery litery. Opcja --transform nie nadaje się w ogóle do rozwiązania tego problemu, kto nie wierzy niech sprawdzi.
CytatU mnie w arandr jest trochę rozdzielczości do wyboru (instalowałem używając MX Instalator pakietów):
Doinstalowałem sobie arandr (bo nie miałem) i też mam trochę rozdzielczości, ale żadna nie rozwiązuje problemu. Wszystkie są ,,standardowe", skrojone pod monitory. Podejrzewam, że problem wynika z nieprawidłowego wykrycia wyświetlacza. W aplikacji ,,Ekran" jest on widziany jako ,,Technical Concepts Ltd 26", a to na pewno nie ma nic wspólnego z telewizorem Thomson.

Dla porównania tablecik z Windows 10 podłączony do tego samego telewizora po HDMI ,,dogaduje się" z nim od razu i wyświetla poprawny obraz, ale w rozdzielczości 1360x768. Takiej rozdzielczości nie ma ani w Ekran, ani w arandr. Chyba będę musiał bardziej pokombinować, ale przynajmniej już wiem w jakim kierunku. No i miałem nadzieję, że znacie jakieś narzędzie prostsze w użyciu niż xrandr, ale jak nie ma, to nie ma.

mirekc

Cytat: linux4ever w Listopad 03, 2023, 02:40:58 PM

Tyle odnośnie ustawień.
Ale o czym Ty piszesz w ogóle? To nawet nie dotyka problemu który poruszyłem, a i moich odpowiedzi też nie czytasz. Jak piszę że wyświetlacz ma być jeden, to jeden i żadne dodatkowe nie mają być podłączane.

mirekc

Działające rozwiązanie znalazłem tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=Wf8h-Qo132A
Ale
  • Szkoda że w formie filmiku, a nie poradnika. To wcale nie jest wygodniejsze dla użytkownika (choć może jest wygodniejsze dla autora).
  • Jakoś mam takie wrażenie, że to jest ,,kombinowanie jak koń pod górę". Powinno dać się zrobić prościej, nie uważacie?

Rozwiązanie jednego problemu generuje jednak następny: po użyciu opcji ,,Wyloguj" mam czarny ekran. Okazuje się, że Linux przełącza wyświetlanie obrazu na złącze VGA, mimo że nic tam nie jest podłączone (przekonałem się o tym podłączając monitor). Macie jakiś sposób na to?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum