Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja Arch Linux koniec z płytami instalacyjnymi Calamares

Zaczęty przez sovtware, Październik 14, 2023, 09:50:15 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

sovtware

Przestawiam Wam instalacje Arch Linux której u nas brakuje instalacja jest lecz w trybie tekstowym a Arch Linux od maja 2022 roku ma nowy i łatwiejszy instalator więc zaczynamy

pierwszym krokiem musimy zaczekać na załadowanie się sytemu z USB lub z płyty

po zakończeniu wpisujemy komendę : archinstall

po krótkiej chwili ukazuje nam się menu



1 opcję ustawiamy na język Polski
2 opcja szukamy Polski możemy też jak ktoś chce ustawić najbliższe obok naszego Państwa mirrory Ja mam Francja, Niemcy , Polska
3 opcja ustawiamy naszą klawiaturę na język Polski jak i system



4 opcja wybieramy dysk na którym chcemy zainstalować nasz system oraz opcje plików w moim przypadku wybrałem opcję automatyczna ponieważ nic nie tracę





5 opcja ustawiamy program rozruchowy polecam zaznaczyć GRUB ponieważ opcja domyślna pokazuje błędy które nie są istotne do działania systemu lecz przy uruchomieniu Pc oczy bolą



6 opcja swap ustawiamy tak jak jest domyślnie

7 opcja nazwa naszego hosta po którym nas komputer będzie znajdowany w sieci

8 opcja hasło rott - możemy pominąć tą opcje jak kto chce ponieważ w kolejnym kroku przy ustawianiu naszego użytkownika będziemy mu dawać uprawnienia Sudo chociaż ja hasło sobie ustawiłem

9 opcja nazwa naszego użytkownika hasło i uprawnienia

10 opcja ustawienia profilu w moim przypadku desktop wybieramy sobie pulpit graficzny ja wybrałem GNOME i reszta bez zmian

11 opcja ustawienia serwera dźwięku



w moim przypadku jest to Pipewire

12 opcja wybór kernela ja mam najnowszy to znaczy Linux



13 opcja instalacja opcjonalnych paczek np: Firefox Celluloid itp: ja to zostawiłem i zainstalowałem sobie po postawieniu systemu

14 opcja konfiguracja network

w moim przypadku opcja druga zaznaczona



15 opcja ustawienia strefy czasowej



16 opcja ustawiamy czy czas ma być automatycznie wczytywany z internetu więc zostawiamy domyślnie

17 opcja dodatkowe repozyta



wszystko dajemy na instaluj i czekamy :)

na samym końcu jak się błędy nie pokażą w moim przypadku udało mi się zainstalować Arch za trzecim razem
klikamy na nie i wpisujemy - reboot i w miedzy czasie wyjmujemy płyte lub usb z systemem mamy Arch zainstalowany na dysku






po zainstalowaniu w terminalu polecam dodać :

https://aur.chaotic.cx/

później zainstalować :

https://websetnet.net/pl/how-to-install-pamac-gui-package-manager-in-arch-linux/

po zainstalowaniu pamac uruchamiamy i ustawiamy go w ten sposób :





Owszem środowisko GNOME ma oprogramowanie lecz dam są same flatpaki więc tego nie używam a pamac to podobny to programu jakim jest w Debianie synaptic

uruchamiamy teraz zaporę :

sudo systemctl start iptables
sudo systemctl enable iptables

gotowe zapora uruchomiona i będzie startowała wraz z systemem



uruchamianie demona cups :
instalujemy pakiety

sudo pacman -S cups ghostscript gsfonts hplip

i dodajemy komendy :

sudo systemctl enable cups.service
sudo systemctl start cups.service

uruchamianie demona bluetooth :

sudo systemctl start bluetooth
sudo systemctl enable bluetooth

wszystko już hula miłego używania Arch Linux

przepraszam za jakość zdjęć jak o czymś zapomniałem to tutaj jeszcze przestawiam Wam instalacje systemu przez : Dragonek


i dodatkowo :


polecam jeszcze aby upiększyć nasze GNOME wtyczki :

https://extensions.gnome.org/

nikt mi nie powie już że instalacja Arch jest trudna i nie polecana dla nowych użytkowników pozdrawiam

polecam jeszcze to zrobić :

https://joshtronic.com/2021/03/14/automatically-update-arch-linux-mirrors/

microsofter

Poza faktem, że instalator nie startuje automatycznie, nie widzę w nim nic nadzwyczajnego. Nie zdziwiłbym się, gdybym postawił ten system za pierwszym podejściem. Instalowałem OS, które posiadają instalatory znacznie trudniejsze w obsłudze. Ponieważ wielokrotnie czytałem, że Arch to drugi najgorszy, najtrudniejszy w instalacji system po Gentoo, proszę o zrzuty z tego starszego instalatora.

ps. Końcowe zrzuty, te z wilkiem w tle, są nieczytelne - strasznie ciemne, prawie nic tam nie widać.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

PomPom

Najtrudniejsze w instalacji są popierdółki ze śladową dokumentacją i przestarzałymi założeniami. Gentoo jest łatwe w instalacji i ma bardzo fajne profile, tylko po prostu kompilacja zajmuje większość czasu. O trudności Archa lubią gadać głowonieroby, które chcą się tym dowartościować.
Najważniejszą cechą archinstall jest to, że jest jedynym oficjalnie akceptowanym instalatorem przez tę dystrybucję.
myk byle jak jako tako

sovtware

#3
screeny jasne dodane myślę że będą lepiej widoczne :)

@microsofter
screeny innego instalatora nie mam myślę że to kolejny jakiś script który się wpisuje do instalacji Arch musisz popatrzeć na YouTube ja się tym nie interesowałem takimi instalatorami nigdy

sovtware

#4

sovtware


Zobacz najnowsze wiadomości na forum