Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja Arch Linux koniec z płytami instalacyjnymi Calamares

Zaczęty przez sovtware, Październik 14, 2023, 09:50:15 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

sovtware

Przestawiam Wam instalacje Arch Linux której u nas brakuje instalacja jest lecz w trybie tekstowym a Arch Linux od maja 2022 roku ma nowy i łatwiejszy instalator więc zaczynamy

pierwszym krokiem musimy zaczekać na załadowanie się sytemu z USB lub z płyty

po zakończeniu wpisujemy komendę : archinstall

po krótkiej chwili ukazuje nam się menu



1 opcję ustawiamy na język Polski
2 opcja szukamy Polski możemy też jak ktoś chce ustawić najbliższe obok naszego Państwa mirrory Ja mam Francja, Niemcy , Polska
3 opcja ustawiamy naszą klawiaturę na język Polski jak i system



4 opcja wybieramy dysk na którym chcemy zainstalować nasz system oraz opcje plików w moim przypadku wybrałem opcję automatyczna ponieważ nic nie tracę





5 opcja ustawiamy program rozruchowy polecam zaznaczyć GRUB ponieważ opcja domyślna pokazuje błędy które nie są istotne do działania systemu lecz przy uruchomieniu Pc oczy bolą



6 opcja swap ustawiamy tak jak jest domyślnie

7 opcja nazwa naszego hosta po którym nas komputer będzie znajdowany w sieci

8 opcja hasło rott - możemy pominąć tą opcje jak kto chce ponieważ w kolejnym kroku przy ustawianiu naszego użytkownika będziemy mu dawać uprawnienia Sudo chociaż ja hasło sobie ustawiłem

9 opcja nazwa naszego użytkownika hasło i uprawnienia

10 opcja ustawienia profilu w moim przypadku desktop wybieramy sobie pulpit graficzny ja wybrałem GNOME i reszta bez zmian

11 opcja ustawienia serwera dźwięku



w moim przypadku jest to Pipewire

12 opcja wybór kernela ja mam najnowszy to znaczy Linux



13 opcja instalacja opcjonalnych paczek np: Firefox Celluloid itp: ja to zostawiłem i zainstalowałem sobie po postawieniu systemu

14 opcja konfiguracja network

w moim przypadku opcja druga zaznaczona



15 opcja ustawienia strefy czasowej



16 opcja ustawiamy czy czas ma być automatycznie wczytywany z internetu więc zostawiamy domyślnie

17 opcja dodatkowe repozyta



wszystko dajemy na instaluj i czekamy :)

na samym końcu jak się błędy nie pokażą w moim przypadku udało mi się zainstalować Arch za trzecim razem
klikamy na nie i wpisujemy - reboot i w miedzy czasie wyjmujemy płyte lub usb z systemem mamy Arch zainstalowany na dysku






po zainstalowaniu w terminalu polecam dodać :

https://aur.chaotic.cx/

później zainstalować :

https://websetnet.net/pl/how-to-install-pamac-gui-package-manager-in-arch-linux/

po zainstalowaniu pamac uruchamiamy i ustawiamy go w ten sposób :





Owszem środowisko GNOME ma oprogramowanie lecz dam są same flatpaki więc tego nie używam a pamac to podobny to programu jakim jest w Debianie synaptic

uruchamiamy teraz zaporę :

sudo systemctl start iptables
sudo systemctl enable iptables

gotowe zapora uruchomiona i będzie startowała wraz z systemem



uruchamianie demona cups :
instalujemy pakiety

sudo pacman -S cups ghostscript gsfonts hplip

i dodajemy komendy :

sudo systemctl enable cups.service
sudo systemctl start cups.service

uruchamianie demona bluetooth :

sudo systemctl start bluetooth
sudo systemctl enable bluetooth

wszystko już hula miłego używania Arch Linux

przepraszam za jakość zdjęć jak o czymś zapomniałem to tutaj jeszcze przestawiam Wam instalacje systemu przez : Dragonek


i dodatkowo :


polecam jeszcze aby upiększyć nasze GNOME wtyczki :

https://extensions.gnome.org/

nikt mi nie powie już że instalacja Arch jest trudna i nie polecana dla nowych użytkowników pozdrawiam

polecam jeszcze to zrobić :

https://joshtronic.com/2021/03/14/automatically-update-arch-linux-mirrors/

microsofter

Poza faktem, że instalator nie startuje automatycznie, nie widzę w nim nic nadzwyczajnego. Nie zdziwiłbym się, gdybym postawił ten system za pierwszym podejściem. Instalowałem OS, które posiadają instalatory znacznie trudniejsze w obsłudze. Ponieważ wielokrotnie czytałem, że Arch to drugi najgorszy, najtrudniejszy w instalacji system po Gentoo, proszę o zrzuty z tego starszego instalatora.

ps. Końcowe zrzuty, te z wilkiem w tle, są nieczytelne - strasznie ciemne, prawie nic tam nie widać.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

PomPom

Najtrudniejsze w instalacji są popierdółki ze śladową dokumentacją i przestarzałymi założeniami. Gentoo jest łatwe w instalacji i ma bardzo fajne profile, tylko po prostu kompilacja zajmuje większość czasu. O trudności Archa lubią gadać głowonieroby, które chcą się tym dowartościować.
Najważniejszą cechą archinstall jest to, że jest jedynym oficjalnie akceptowanym instalatorem przez tę dystrybucję.
myk byle jak jako tako

sovtware

#3

sovtware


Zobacz najnowsze wiadomości na forum