Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z instalacją (GRUB)

Zaczęty przez Dygessu, Październik 13, 2023, 07:49:43 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Dygessu

Chciałem zainstalować linuxa na swoim laptopie a w.zasadzie to wybrałem ostatnią wersję lubuntu 32-bit, chciałem wypróbować więc pobrałem wersję cd live czy coś . Odpalam kompa z pendrive (tak zrobiłem specjalnego pendrive) I wyskakuje VTloading... A potem GNU GRUB version 2.04 (Za stary laptop czy co ? Laptop najnowszy Nie jest) Pomocy bo to już jest śmieszne, aby go odnowić chciałem zainstalować Chrome OS on Nie działa.Linux taki niby na otwartym kodzie i tak dalej (no po prostu większość wersji jest taka lekka itp.
), była na początku zainstalowana 7 i udało mi się bez ŻADNEGO problemu zainstalować Windows 10 który jest zwykłym systemem xddd nie mam już siły... Instalowałem też inne wersje, ale też był GRUB Puppy linux, i chyba coś jeszcze W.ięc w sumie to nie tylko na lubuntu tak jest, a ostatniego instalowałem lubuntu, bo zależało mi na lekkości systemu ale że puppy inne nie działały to żeby spróbować czy iny będzie działać no to... Specyfikacje: Intel Atom N455 2 GB RAM (tylko tyle da się) Komputer:1001PXD-BLK168S chyba Instalowałem wszystkiego 32-bit ale na kompie widzę chyba jednak że procesor jest 64-bit.

Wiadomość po odpaleniu kompa z pednrive: GNU GRUB version 2.04 Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command complet ions. Anyuhere else TAB lists possible device. or file complet ions.

grub>

(No a jak wcisnę TAB to wyświetla się lista komend)

CDeB

Może przy instalacji niepoprawnie podzieliłeś dysk na partycje, albo kazałeś zainstalować GRUBa na nieodpowiedniej partycji? JMając jeden dysk, a system bez UEFI, to Gruba instaluj w głównym rekordzie dysku (/dev/sda).
Bo, jak się okazuje, kolorowy pejzaż utkany z pragnień, który tworzymy w głowie, natychmiastowo może zostać zamazany kleksem rozczarowania.

linux4ever

#2
Niektóre linuksy wymagają partycji boot i tak jest np z siduction.

Jeśli dobrze zainstalowałeś grub'a to potrzebna jest taka partycja.

Na siduction ma ona 8mb a na mx linux minimux 284 mb antixa nie sprawdzałem.

A i do dysków większych niż 2tb potrzebne jest gpt.

https://help.ubuntu.com/community/BootPartition

https://www.dell.com/support/kbdoc/en-in/000131456/the-types-and-definitions-of-ubuntu-linux-partitions-and-directories-explained

I z tego linku dell  pisze:
Cytat/boot    250 MB
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

Zobacz najnowsze wiadomości na forum