Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

"Nieznany błąd" przy montowaniu dysku.

Zaczęty przez Bernard, Październik 11, 2023, 08:01:05 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Bernard

Było dobrze, nagle ni stąd, ni zowąd nie chce się zamontować partycja z danymi. Dysk SSD, na jednej partycji jest system, na drugiej właśnie dane. Dla Was na pewno banalne. Gdzie to sprawdzić i jak to przestawić? Będę wdzięczny.

microsofter

Nie miałem takiego przypadku. Czy folder, w którym próbujesz montować, istnieje i jest pusty? Jeśli jest tam już coś zamontowane, albo są w nim pliki, które są otwarte, polecenie mount nie ma prawa powieść się. Zaloguj się jako root i montuj do nowego, pustego katalogu. Jak dalej nie pójdzie, zacząłbym od podania konkretnego systemu plików po mount (-F w Unixie, -t w BSD, nie wiem jak w Suse). Co mówi fstyp?
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

Bernard

Kombinuję, ale na razie bez efektu. Dokładny komunikat jest taki: "Próba uzyskania dostępu do 'Dane' zakończyła się błędem: Żądane działanie zakończone niepowodzeniem: Error mounting /dev/sda1 at /run/media/ber/Dane: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sda1, missing codepage or helper program, or other error."

Bernard

Dam jeszcze jeden komunikat.

$MFTMirr does not match $MFT (record 3).
Failed to mount '/dev/sda1': Input/output error
NTFS is inconsistent. Run chkdsk /f on Windows then reboot it TWICE!
The usage of the /f parameter is very IMPORTANT! No modification was
made to NTFS by this software.

Nie można odczytać zawartości systemu plików.
Z tego powodu część działań może być niedostępna.
Powodem może być brakujący pakiet oprogramowania.
Następujące pakiety oprogramowania są wymagane dla obsługi systemu plików ntfs: ntfs-3g / ntfsprogs.

Co to jest Half New UUID? Bo takie coś też pokazuje.
Co się mogło stać i dlaczego? Nie było żadnej aktualizacji w międzyczasie.

linux4ever

Obstawiam błąd systemu czytałem też przed chwilą że takie coś może stać się po restarcie gdy system się zawiesi.

Powinno pomóc zaktualizowanie systemu zainstalowanie czy przeinstalowanie ntfs-3g czy ntfsprogs i sprawdzenie partycji pod windows z darmowych narzędzi do naprawy partycji pod windows jest hirens boot to płyta ratunkowa oto link: https://www.hirensbootcd.org/.

Odnośnie new half uuid to:
CytatThe Microsoft filesystems (NTFS and the FAT brothers) don't support UUIDs the way ext*/btrfs/other Unixy filesystems do. What you see reported as UUIDs are some sort of serial numbers (64 bits long for NTFS, 32 bits long for FAT32).

Z: https://askubuntu.com/questions/614492/why-are-ntfs-partition-uuids-shorter-than-normal

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

Bernard

Działa!!
Najpierw podłączyłem pod Win i partycję widział, ale ze sprawdzeniem sektorów. Wtedy mi się przypomniało, że była awaria zasilania i zabrakło prądu na parę minut, więc zapewne to była przyczyna. Dorzuciłem ntfs-3g i ntfsprogs, restart i chodzi jak nowy.
Dziękuję bardzo.:-)

Przy okazji dopytam, czy nie warto w przyszłości zmienić tej partycji z ntsf na ext4, albo btrfs? Ona ma być wspólna dla Lin i Win w razie potrzeby.

linux4ever

Nie wiem czy windows czyta linuksowe partycje.

Dla linuksa może być dowolna partycja.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

Zobacz najnowsze wiadomości na forum