Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja modemu USB HSPA+ pod debian 12.0.

Zaczęty przez pawelec47, Wrzesień 01, 2023, 05:14:47 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pawelec47

Zainstalowałem w starym,jeszcze 32-bit laptopie debiana 12.0.wszystko jest OK oprócz modemu USB HSPA+ do połączenia z netem przez areo 2. Modem powinien samoczynnie zainstalować oprogramowanie Mobile Partner ,plug and play.Jakie kroki mam kolejno wykonać,żeby zainstalować ten modem łączący się z netem przez sieć "komórkową"
Czy jest polski podręcznik debiana 12.0 ,gdzie jest opis funkcji tego systemu?

linux4ever

Aktualnie muszę ciebie trochę zmartwić bo plug and play to technologia windowsa.

Może przez wine by poszło w innym przypadku musisz zmienić modem na linuksowy o ile takie są.

Albo robić hotspot smartfonem.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

microsofter

Cytat: linux4ever w Wrzesień 02, 2023, 05:50:01 PMAktualnie muszę ciebie trochę zmartwić bo plug and play to technologia windowsa.

... która stała się standardem i obsługują ją praktycznie wszystkie współczesne systemy. Kiedy ostatnio widziałeś kartę dźwiękową lub sieciową nie plug and play? USB jest P-n-P, a działa pod Unixem. Kwestia sterowników.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

robson75

Cytat: linux4ever w Wrzesień 02, 2023, 05:50:01 PMAktualnie muszę ciebie trochę zmartwić bo plug and play to technologia windowsa.
Co Ty człowieku za bzdury opowiadasz plug and play występuje również na linux, szczególnie w kernelu.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

linux4ever

Cytat: robson75 w Wrzesień 03, 2023, 03:22:53 PM
Cytat: linux4ever w Wrzesień 02, 2023, 05:50:01 PMAktualnie muszę ciebie trochę zmartwić bo plug and play to technologia windowsa.
Co Ty człowieku za bzdury opowiadasz plug and play występuje również na linux, szczególnie w kernelu.

Sądziłem że jest inaczej i ma wszystkie wbudowane sterowniki zamiast je instalować po podłączeniu sprzętu.

Na tym plug n play polega ale myliłem się cóż człowiek się uczy całe życie.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

ciubaka

Modem USB w Debianie winien być widoczny po włożeniu, w Network Manager, jako urządzenie, bez instalacji czegokolwiek. Najlepiej klinąć "połącz" i zobaczyć co powie. Należy jednak doczytać, co zrobić żeby uruchomić Aero2. Jeżeli jest to wersja płatna, to winno działać od razu, jak Plus (ten sam operator). Natomiast jak to jest ten myk z tym starym paradarmowym internetem dla miast i wsi wykluczonych cyfrowo, to albo głębsza lektura, albo (zdecydowanie najlepiej) wyrzucić sima i włożyć płatnego. To niby darmowe A2- to technologia już dawno zaprzeszła i niewspierana, sam się tego pozbyłem i innym też polecam.

microsofter

Cytat: linux4ever w Wrzesień 03, 2023, 03:36:51 PMSądziłem że jest inaczej i ma wszystkie wbudowane sterowniki zamiast je instalować po podłączeniu sprzętu.

Na tym plug n play polega ale myliłem się cóż człowiek się uczy całe życie.

Plug and play to technologia, dzięki której, system operacyjny automatycznie konfiguruje urządzenia. Sterowniki są niezbędne, tego nie da się przeskoczyć. Po instalacji sterownika, sprzęt jest od razu gotowy do użycia. Stąd nazwa ,,podłącz i używaj". Wcześniej każde urządzenie trzaba było konfigurować ręcznie. Pół biedy, kiedy lista naszego sprzętu koćzyła się na myszy lub karcie muzycznej. Mam zabytkowy PC sprzed ery P-n-P, który wyposażyłem w dźwiękówkę, sieciówkę, modem, CD-ROM i oczywiście myszkę. Do tego standardowy sprzęt: kontroler dysków i stacji dyskietek, grafika, oraz porty szeregowe i równoległy. Zmuszenie tego wszystkiego do współdziałania, dało mnóstwo satysfakcji, wymagało jednak żmudnej pracy. Standard plug and play tak ułatwił życie, że sprzęt starszego typu błyskawicznie został wyparty. Urządzenia P-n-P mają też wadę: niechętnie działają w systemie bez plug and play. Czasami jest to wręcz niemożliwe. Dlatego wszystkie systemy operacyjne musiały zaadaptować nowy standard Microsoftu. 

Linux4server, rzeczywiście jest coś takiego, jak sterowniki ,,wbudowane" w sprzęt, lecz to polega na czymś innym. Mam jedno urządzenie, akurat modem komórkowy na USB, który tworzy wirtualny napęd CD, a w nim jest płyta ze sterownikami. Po instalacji sterowników, modem działa, a napęd znika.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

mr.aro

lsmod - drivery w kernelu, jeśli w NM masz net komórkowy czasem ręczny config, ale GuiModemManager nie zadziała i wogóle Aero2 badziew (miałem w spadku zmodemem), mam takie 3 modemy i używam jako czytniki MicroSD na u7sb.
Ale udało mi się kupić Dell E7240 - full wypas z MODEMEM LTE za 249zł a miał być ubogi i z matrycą uszk. a tu niespodzianka - sprzedający nawet nie zajżał do pudełka i laptop w org. paczce z Niemiec, i matryca ok. lekkie zaciemnienie w rogu , FHD,dotyk,i7,16GBram,LTE,hologrma MS,podśw. klawiatura, obudowa chyba carbon, org. zasilacz,a w MODEMIE była karta vodafone - pod akumulatorem (3h działa, a i mSATA 128GB, tu w galerii fotka sprzedawcy - ma te laptopy ok.500zł, może się przyda (allegro).. Pozdr.
https://host683775.xce.pl/galeria/

Zobacz najnowsze wiadomości na forum