Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Utknąłem między Fedorą a openSUSE

Zaczęty przez s.pod, Sierpień 14, 2023, 11:31:49 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

s.pod

Witam. Ten wątek muszę umieścić tutaj, ponieważ dotyczy częściowo Fedory, a częściowo openSUSE. Wczoraj zainstalowałem openSUSE z Plazmą i chodzi genialnie. Świetny obraz i dźwięk. Lepszy od Fedory. Tylko nie ogarniam komend. Nie umiem zainstalować kodeków, zrobić żeby na partycje NTFS z danymi nie trzeba było za każdym razem wpisywać hasła. Jedyne co potrafię to poprawić dźwięk na 96000Hz. Wybrałbym Fedorę z Plazmą, bo komendy z Fedory już trochę obcykałem, ale Fedora KDE na moim kompie ślimaczy się, że nie idzie zrobić czegokolwiek. Suseł szedł pięknie, ale w necie nie znalazłem prawie nic w stylu "do zrobienia po zainstalowaniu openSUSE". To znaczy jest trochę informacji, ale bardzo stare, a ja nie łapię prostych komend na susełku. Myślałem o Debianie z plazmą, ale skoro nie ogarniam openSUSE...

PomPom

Cytat: s.pod w Sierpień 14, 2023, 11:31:49 AMNie umiem zainstalować kodeków
sudo zypper install opi
opi codecs

Jak Fedora jest nieużywalna, to musi być coś nie tak z samym sprzętem, bo nie powinno być tak dużych różnic.

openSUSE ma całkiem niezłe fakju na reddicie: https://www.reddit.com/r/openSUSE/comments/upo3ax/opensuse_frequently_asked_questions_start_here/
myk byle jak jako tako

s.pod

#2
To jest mój trzeci komputer i trzeci na którym Fedora z plazmą chodzi bardzo ociężale.

EDIT: Gdy zainstaluję Fedorę gnome, a potem doinstaluję plazmę, to wszystko jest okej.

EDIT: A jeszcze spytam o skróty klawiaturowe i komendy do terminala. Bo w Linux więcej robi się w ten właśnie sposób. Gdzie w necie można znaleźć stronki o skrótach i komendach? Chciałbym się tego nauczyć.
Szukałem też w necie instrukcji jak zainstalować aktualną wersję Fedory KDE i nie znalazłem. No bo może coś źle robię podczas instalacji?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum