Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

EuroLinux 7.9 / aktalizacja pakietów / rejestracja systemu

Zaczęty przez dawciobiel, Sierpień 14, 2023, 02:55:16 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

dawciobiel

Czy przy darmowej wersji EuroLinux 7.9 jest możliwe uzyskanie aktualizacji pakietów?
Z tego co widzę, konieczna jest rejestracja.

Na ich stronie:
https://pl.euro-linux.com/eurolinux/czym-jest/
jest niby info, że wersja instalacyjna systemu 6 i 7 jest płatna. To dziwne, bo ja nic nie płaciłem, pobrałem z ich strony .iso, zainstalowałem i działa. Tylko aktualizacji pakietów nie można dokonać, bo wyświetla się komunikat o koniecznej rejestracji / logowaniu.

mirekc

Cytat: dawciobiel w Sierpień 14, 2023, 02:55:16 AMhttps://pl.euro-linux.com/eurolinux/czym-jest/
jest niby info, że wersja instalacyjna systemu 6 i 7 jest płatna. To dziwne, bo ja nic nie płaciłem, pobrałem z ich strony .iso, zainstalowałem i działa. Tylko aktualizacji pakietów nie można dokonać, bo wyświetla się komunikat o koniecznej rejestracji / logowaniu.

Tak właśnie działa większość (jeśli nie wszystkie) płatnych dystrybucji. Nie mogą pobierać opłat za ściągnięcie i instalację systemu, bo używają komponentów np. na licencji GNU. Płaci się natomiast za wsparcie, a dostęp do aktualizacji należy do wsparcia.

PomPom

Licencja GPL nie zakazuje brania kasy za udostępnienie iso. Ostatnia sytuacja z RedHatem pokazała też, że źródła również można zamknąć za opłatą.

Dostępność iso 7.9 jest chyba przeoczeniem, bo żeby się do niego dostać trzeba trochę więcej pogrzebać. Czy możliwe jest uzyskanie aktualizacji, to sam sobie odpowiedziałeś - nie, bo system chce rejestracji. To jednak nie szkodzi, bo wersja 7.9 straci wsparcie za niecały rok, więc nie ma co jej instalować dopiero teraz.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum