Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Debian, openSUSE zamiast Fedory?

Zaczęty przez s.pod, Sierpień 01, 2023, 08:48:20 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

s.pod

Czy na początku swojej przygody z Linuksem dałbym radę Debianowi? Pytam, bo Fedora mi się znudziła. Brałem też pod uwagę openSUSE. W Linux Magazine przeczytałem krótki artykuł o MX i zastanawiam się nad tą opcją. Jestem otwarty na sugestie.

linux4ever

#1
Zależy jaka wersja debian bo są  przeróbki póki co najlepszy jest linux mint debian edition,mx linux,neptune os oraz pepermint os oraz ten sparky jest też proxmox ale to chyba dla expertów.

Instalacja jest bardzo szybka ale to nie jest zbyt łatwy system w instalacji głównie chodzi tu o manualną instalację gdy nie chce się kasować całego dysku.


Tak więc debian to distro dla odważnych ze względu na to iż ubuntu zbiera dane nie ująłem go w tym zestawieniu a distra dla pentesterów opartego na debianie również nie wymienię.

OpenSUSE ma być jednym z lepszych rolling release distro ale nigdy nie testowałem fizycznie znam tylko ze słyszenia.

To na razie tyle.

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

s.pod

Zainstalowałem przed chwilą Debiana. Nie wiem czy lepsza Fedora czy Debian...

linux4ever

#3
A jaka wersja debiana bo na 12 są problemy no i z kde na nim zawsze był problem.

Oraz  czy wersja non free ze sterownikami czy domyślne iso.

Oczywiście mogłeś pobrać live by potestować przed instalacją.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

ciubaka

Z tego co chciałeś to trzeba było brać MX ...

Fibogacci

Cytat: s.pod w Sierpień 01, 2023, 08:48:20 PMCzy na początku swojej przygody z Linuksem dałbym radę Debianowi? Pytam, bo Fedora mi się znudziła. Brałem też pod uwagę openSUSE. W Linux Magazine przeczytałem krótki artykuł o MX i zastanawiam się nad tą opcją. Jestem otwarty na sugestie.

Doskonały timing, ponieważ 31 lipca 2023 pojawiła się oficjalnie najnowsza wersja MX Linux 23.

Do wyboru, do koloru, KDE, Xfce, Fluxbox, kernel Debianowy i trochę nowszy w AHS, dla 64 bit i dla 32 bit - co kto lubi i potrzebuje.

https://mxlinux.org/blog/mx-23-libretto-now-available/

Proponuję po prostu na początek zrobić Live USB z MX (docelowo najlepiej narzędziem MX Live USB Maker, wtedy można wprowadzać zmiany w systemie na pendrivie i zapisywać pliki zwykłe w folder Live).

Działa z takiego USB na prawie dowolnym sprzęcie, uruchamiałem na razie MX 23 AHS Live USB na najniższych parametrach na moim Celeronie M530 1,73 GHz i 2 GB RAM.

Jak będzie okazja, mam jeszcze dwa starsze z 1 GB RAM, w tym jeden 32 bit, to pewnie będę testował.

Dużo zmian, dużo nowego softu. Opisy na oficjalnym blogu w linku powyżej.

Pozdro

Życzę skutecznych wyborów

PomPom

Zależy czego szukasz. Jak chcesz mieć rozrywkę z samego systemu, to Debianem się znudzisz, chyba że pójdziesz w testing albo unstable.
myk byle jak jako tako

s.pod

A powiedzcie, gdybym tak się uwziął i albo Fedora albo Debian?

linux4ever

W takim wypadku Fedora bo lepsza gdyż Debian z reguły jest na stare komputery.

No i nie spodziewaj się w nim zbyt nowych pakietów.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

PomPom

Jak chcesz mieć nowości, to Fedora. Debian spoko, jak chcesz mieć stałą bazę i wg uznania sobie rzeczy aktualizować (backporty, flatpak, snap), ew. przejść na testing lub unstable i mieć ichsze problemy.

Najwięcej rozrywki będziesz miał z Arch Linux, też rozważ. Nie dlatego, że się będzie sypać, tylko że jest bardziej manualny i można tam postawić co ci sie uwidzi.

Debian nie jest z reguły na stare komputery. Jest na takie same jak reszta.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum