Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux pod tego laptopa :)

Zaczęty przez DzikSpodLasu, Czerwiec 27, 2023, 12:13:39 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

DzikSpodLasu

Siemka!

Kupiłem laptopa Asus TUF, o następującej specyfikacji:

CPU: AMD Ryzen 5 3550H
GPU: Vega 8 + RX560X
RAM: DDR4 8GB
Dysk: NVME 512GB

Zastanawiam się jaki system mu wgrać, w zasadzie co nieco już wiem, mam kilka priorytetów i nie boje się terminala, jakiś czas korzystałem z minta :)

1. Musi być lekki
2. Najlepiej jakaś pochodna Ubuntu zastanawiam się nad:
- Ubuntu Cinnamon
- Lubuntu
- Linux Lite
3. Lubie też pograć, ale głównie jest to cs:go, seria Dirt, battlefield
4. Brak problemów z Visual Studio Code

i teraz kilka pytań :)
1. Jak ma się obecnie w linuxie przełączanie GPU w grach?
2. Jak wygląda sprawa ze sterownikami? mogę liczyć na dobrą wydajność na tym sprzęcie?
3. Podzespoły AMD dobrze współpracują na linuxie?
4. Polecacie jakieś dystrybucje oparte na pakietach APT[teraz mnie nie linczujcie jak cos zle powiedziałem :D]
5. Linux obsługuje wyświetlacze 120hz?
6. Ubuntu ma przejść na SNAP czyli jak rozumiem instalacja będzie odbywała się tylko z poziomu sklepu?
7. Ma ktoś sprzęt o podobnych parametrach i może się wypowiedzieć? :)
8. EXT4 wykorzysta w pełni dysk NVME?
9. Dlaczego zaczęliście przygodę z linuxem? :)

linux4ever

#1
1. Nie wiem bo używam sony vaio sve15
2.Sterowniki są ogólno dostępne wydajność będzie wysoka
3.Tak bo linux jest głównie na amd
4.Używam debiana ale jego fork czyli neptune os niby dobry
5.Tak bez problemu
6.Oczywiście ale możesz też używać flatpak i appimage
7.Nie posiadam j.w
8.Niekoniecznie zależy jak duża partycja aczkolwiek radzę włączyć trim na tym dysku i stworzyć tablicę gpt gdyż mbr go nie obsłuży miałem z tym problem na moim sand disk ultra 3d
9. Bo zakończyło się wsparcie windows 7 a 10 nie chciałem wybrałem więc darmowy system
PS:  Ubuntu bym już nigdy nie wybrał bo telemetria przez pewien czas używałem Ubuntu Mate 18.04 Bionic Beaver ale zmieniłem na wyżej wymieniony system
oczywiście na starym Asus K72jr zanim się popsuł
Ubuntu bazuje na debianie sid lub testing
Vs code też ma telemetrię dlatego powstało vs codium
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

CDeB

1. AMD do AMD - spójrz na to: https://forum.linuxmint.pl/archive/index.php?thread-826.html
2. Im wyższy numerek jądra, tym większe prawdopodobieństwo że obsłuży Ci w pełni sprzęt w Twoim laptopie. Wydajność będzie wysoka.
3. Sterowniki do AMD są pisane z błogosławieństwem producenta, społeczność ma wgląd w to co się tam wyczynia, więc jak najbardziej będzie to ze sobą dobrze współgrało.
4. Jeżeli grasz, to proponuje coś opartego na Ubuntu. Nawet nieszczęsny Linux Mint będzie sensownym wyborem. Jak zauważysz twórcy gier pod Linuxa w wymaganiach zazwyczaj podają właśnie Ubuntu, co sugeruje że w jakiś sposób go "wspierają" i gwarantują poprawne działanie pod tymże. Dodatkowo wsparcie społeczności i dostęp do oprogramowania jest dość duże, więc to chyba najlogiczniejszy wybór na początek.
5. Tak, ale zapomnij o dynamicznym przełączaniu częstotliwości odświeżania. Mam monitor 165Hz i częstotliwość jest ustawiona na sztywno.
6. Przynajmniej w następnym LTS są planowane dwa wydania. Domyślne oparte na pakietach DEB i dla chętnych oparte na SNAPach.
7. Podobny choć inny:
Cytat14:43 aga:~ $ inxi -CGM
Machine:
  Type: Laptop System: LENOVO product: 82JU v: Legion 5 15ACH6H
    serial: <superuser required>
  Mobo: LENOVO model: LNVNB161216 v: SDK0J40709 WIN
    serial: <superuser required> UEFI: LENOVO v: GKCN60WW date: 03/07/2023
CPU:
  Info: 6-core model: AMD Ryzen 5 5600H with Radeon Graphics bits: 64
    type: MT MCP cache: L2: 3 MiB
  Speed (MHz): avg: 1625 min/max: 1200/3300 cores: 1: 2482 2: 1365 3: 1805
    4: 1630 5: 1397 6: 1397 7: 1197 8: 1197 9: 1197 10: 1726 11: 2461 12: 1647
Graphics:
  Device-1: NVIDIA GA106M [GeForce RTX 3060 Mobile / Max-Q] driver: nvidia
    v: 530.41.03
  Device-2: AMD Cezanne driver: amdgpu v: kernel
  Display: x11 server: X.Org v: 1.21.1.4 driver: X:
    loaded: amdgpu,ati,nvidia unloaded: fbdev,modesetting,nouveau,vesa
    gpu: amdgpu resolution: 1920x1080~165Hz
  OpenGL: renderer: RENOIR (renoir LLVM 15.0.7 DRM 3.42 5.15.0-75-generic)
    v: 4.6 Mesa 22.2.5-0ubuntu0.1~22.04.3
U mnie działa dobrze, wydajnie, porównywalnie do Windowsa, a w niektórych zadaniach zdecydowanie szybciej. Naprawdę nie narzekam na Linuxa zainstalowanego na tym lapku i używam go do codziennych zadań.
8. Tak i tyle w temacie.
9. Pierwszy komputer jaki odziedziczyłam po starszym bracie miał zainstalowanego Ubuntu 9.04. Tak więc "wychowałam" się na Linuxie i to Windows jest dla mnie egzotyką.
Bo, jak się okazuje, kolorowy pejzaż utkany z pragnień, który tworzymy w głowie, natychmiastowo może zostać zamazany kleksem rozczarowania.

PomPom

Jaka dystrybucja? Ubuntu. 22.04 LTS albo 23.04, w zależności, czy chcesz mieć mniej zmian w systemie. Kernel w Ubuntu LTS jest z czasem aktualizowany do nowych wydań, a też nie jest trudno własnoręcznie zainstalować nowy kernel, bo Ubuntu takie też udostępnia.

Z pytań co wiem:
2. Sterowniki będą "prosto z pudełka" i wydajność będzie odpowiednia.
3. AMD bardzo dobrze działa na Linuxie. Sterowniki do karty graficznej są otwarte i prosto od AMD.
4. Ubuntu i oficjalne odmiany oraz Debian, o ile wiesz, że tego chcesz.
6. Oczywiście... że nie. Aplikacje ze snapa można normalnie instalować w terminalu. Edycja snapowa w Ubuntu nie zastąpi debowej, więc nie musisz się przejmować byciem zdanym wyłącznie na snapa.
8. EXT4 wykorzysta ten dysk równie dobrze, co większość dostępnych systemów plików. Kieruj się tym, co jest główne w dystrybucji. Kombinowanie z innym systemem plików może dodać kłopotów i materiału do nauki.
9. Byłem ciekawy innych systemów i przez lata nie cierpiałem Windowsa XP, co sprawiło, że nawet po ucieczce z niego czułem się źle na Windowsie. Minęło mi, ale na Linuxie siedzę, bo GNOME jest najwygodniejszym środowiskiem graficznym dla mnie.
myk byle jak jako tako

sovtware

Cytat: PomPom w Czerwiec 27, 2023, 06:21:56 PMJaka dystrybucja? Ubuntu. 22.04 LTS albo 23.04, w zależności, czy chcesz mieć mniej zmian w systemie. Kernel w Ubuntu LTS jest z czasem aktualizowany do nowych wydań, a też nie jest trudno własnoręcznie zainstalować nowy kernel, bo Ubuntu takie też udostępnia.

Z pytań co wiem:
2. Sterowniki będą "prosto z pudełka" i wydajność będzie odpowiednia.
3. AMD bardzo dobrze działa na Linuxie. Sterowniki do karty graficznej są otwarte i prosto od AMD.
4. Ubuntu i oficjalne odmiany oraz Debian, o ile wiesz, że tego chcesz.
6. Oczywiście... że nie. Aplikacje ze snapa można normalnie instalować w terminalu. Edycja snapowa w Ubuntu nie zastąpi debowej, więc nie musisz się przejmować byciem zdanym wyłącznie na snapa.
8. EXT4 wykorzysta ten dysk równie dobrze, co większość dostępnych systemów plików. Kieruj się tym, co jest główne w dystrybucji. Kombinowanie z innym systemem plików może dodać kłopotów i materiału do nauki.
9. Byłem ciekawy innych systemów i przez lata nie cierpiałem Windowsa XP, co sprawiło, że nawet po ucieczce z niego czułem się źle na Windowsie. Minęło mi, ale na Linuxie siedzę, bo GNOME jest najwygodniejszym środowiskiem graficznym dla mnie.

można ponieważ Ubuntu już podobno ma być tylko na snap bez aplikacji deb a w której wersji jeszcze nie wiadomo dokładnie ale info już dali więc ja już Ubuntu pożegnałem kompletnie na stałe

CDeB

CytatUbuntu już podobno ma być tylko na snap bez aplikacji deb

Ubuntu będzie oferowane w dwóch wersjach. Tej opartej na DEB jako domyślnej i opartej na SNAPach, jak rozumiem, w formie Rolling Release dla entuzjastów. Myślę że nie ma potrzeby żegnać się z nim na stałe, przynajmniej jeszcze przez co najmniej kilka lat.

Więcej: https://news.itsfoss.com/ubuntu-all-snap-desktop/
Bo, jak się okazuje, kolorowy pejzaż utkany z pragnień, który tworzymy w głowie, natychmiastowo może zostać zamazany kleksem rozczarowania.

DzikSpodLasu

Okej, moi drodzy postawiłem chwilowo Minta i zainstalowałem Dirta 4, problem jest taki iż gra uruchamia się na grafice zintegrowanej tj. Vega 8. Co zrobić żeby odpalało się na dedykowanej karcie?

linux4ever

Cytat: DzikSpodLasu w Czerwiec 30, 2023, 12:01:08 AMOkej, moi drodzy postawiłem chwilowo Minta i zainstalowałem Dirta 4, problem jest taki iż gra uruchamia się na grafice zintegrowanej tj. Vega 8. Co zrobić żeby odpalało się na dedykowanej karcie?

https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=375769
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

Zobacz najnowsze wiadomości na forum