Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z instalacja gruba

Zaczęty przez ptr91, Kwiecień 20, 2014, 12:33:15 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ptr91

Witam, po zainstalowaniu najpierw windowsa 8.1 i instalacji linuxa sparky, nie czyta mi gruba którego niby instalowałem. Mam 1 dysk na którym ułożyłem tak partycje: sda1 sda2 sda3 i sda4 to windows 8.1 przydzielił sobie. Linuxa instalowalem sda5 swap, sda6 boot, sda7 root, sda7 home. Po ustawieniu partycji gdy przechodziłem dalej było pytanie czy grub ma być zainstalowany i "gdzie" zostawiłem bez zmiam "/dev/sda" Podczas włączania komputera standardowo odpala sie windows. Sparky którego zainstalowałem odpali mi sie jak uruchomie go z CD. Prosze o pomoc. Pozdrawiam.

pavroo

#1
Witaj.

Windows 8.x? - a więc posiadasz EFI?

Którą wersję Sparka zainstalowałeś. Wszystkie wersje Sparka aż do 3.3.1 nie posiadają wsparcia dla EFI i GPT.

W takim przypadku program uruchamiający system (GRUB) nie został poprawnie zainstalowany.

Sparky 3.3.2-test2 posiada (jeszcze testowe) wsparcie dla instalacji na komputerach z EFI.

http://sparkylinux.org/download/#dev" class="bbcode_url">http://sparkylinux.org/download/#dev
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

ptr91

#2
SparkyLinux 3.3 Xfce x86_64

Hmmm. To może tak chce mieć na swoim laptopie windowsa i najlepiej sparky co mi polecasz ? Zainstalować tak jak piszesz wersje testowa ? I jeszcze pytanie trochę inne, w biosie i w boot menu gdzie wybieram co ma mi bootowac po ostatniej instalacji debiana którego już dawno nie mam, mam tam wpis po nim. Jak to mam usunąć ? I chciałem jeszcze Tobie podziękować bo to już 3 temat na który udzielasz mi porad :)

pavroo

#3
Możesz zainstalować Sparka 3.3.2-test2 obok Windowsa. Nie daję żadnej gwarancji, że GRUB zainstaluje się prawidłowo. Wersja ta była testowana na VirtualBox w trybie EFI i zainstalowała się prawidłowo. Jeśli zdecydujesz się na instalację Sparka test2 to daj znać jak wyszło. Jeśli GRUB nie zainstaluje się właściwie, to proponuję zainstalować inny system w miejsce Sparka, np. *buntu, Mint lub inny, który posiada dopracowane wsparcie dla EFI.

Wpis Debiana powinien zostać usunięty automatycznie po instalacji dowolnego Linuksa, który odświeży listę GRUB-a.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

ptr91

#4
Niestety GRUB dalej mi nie odpala po instalacji 3.3.2. Wróciłbym do Debiana ale tam miałem problem z wifi i repetytoriami (http://linuxiarze.pl/forum/?mingleforumaction=viewtopic&t=471)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum