Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux na stary tablet

Zaczęty przez lisulisu6, Marzec 30, 2022, 09:44:09 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

lisulisu6

Witam. Chciałem uruchomić linuksa na tablecie i nawet się to udało. Tablet to coby  NBPC724. Obrazy można pobrać z tego linku https://sourceforge.net/projects/kirbian/files/Linux/ .Problem polega na tym że wiadomo tablet stary ale i dystrybucje też, repozytoria nie działają  i nie da się zaktualizować systemu i nic zainstalować. Pytanie brzmi  czy można przerobić współczesną dystrybucję by można ją uruchomić na tym tablecie. Tablet startuje z przygotowanej karty SD są tam dwie partycje jedna fat 32 gdzie znajduje się plik uzImage.bin a druga to partycja linuksowa EXT3

pavbaranov

Tam jest ARM? To jedyna możliwość postawienia samego linuksa - znaleźć taki ROM, który jest przeznaczony dokładnie na ten model tabletu (czasem występuje pod kilkoma nazwami).
Istnieje też możliwość postawienia linuksa w Androidzie (jeśli on tam w tym tablecie jest), ale pytanie, czy masz tam Androida, który wspiera takie rozwiązanie (pojawiło się bodaj jakieś 2 lata temu i stare wersje Androida nie są obsługiwane).

lisulisu6

Jest tu stary android bodajże 2.3, linuxa bootuję z karty SD procesor chyba ARM6. Po wyjęciu karty startuje android. Linuxy z linku tak mi się wydaje że to przeróbki z pi pierwszej wersji

pavbaranov

#3
Skoro tamte się bootują, to może po prostu spróbuj zrobić taką samą kartę z zainstalowanym tam np. Debianem dla ARM - zob.: https://www.debian.org/ports/arm/ lub zerknij na: https://www.slant.co/topics/5304/~linux-distributions-that-run-on-arm-architecture i po prostu próbuj je.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum