Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Zamiennik Axcrypta

Zaczęty przez mirekc, Marzec 08, 2022, 09:15:01 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

mirekc

Czy istnieje jakiś linuksowy zamiennik windowsowego programu Axcrypt do szyfrowania plików? Pod pojęciem zamiennika rozumiem program który nie tylko wykonuje analogiczne funkcje, ale również obsługuje pliki Axcrypta.

Jeśli czegoś takiego nie ma, to czy istnieje jakiś program o tej samej funkcjonalności (szyfrowanie i deszyfrowanie pojedynczych plików, integracja z menu podręcznym, ,,mocne" algorytmy szyfrujące) działający (sprawnie) pod Linuksem oraz wszystkimi wersjami Windows (od XP do 11, niekoniecznie w tej samej wersji)? Generalnie chodzi o to, żeby te same pliki można było zamiennie obsługiwać pod Windows i Linuksem.

pavbaranov

Nie używam axcrypt, zatem mogę tylko podrzucić Ci to co w necie znaleźć można:
https://alternativeto.net/software/axcrypt/?platform=linux tu pewnie są alternatywy funkcjonalne, to czy obsługują pliki axcrypta musisz wyczytać z opisów na stronach domowych.
https://pl.altapps.net/soft/axcrypt?platform=linux jw
https://pl.altapps.net/soft/axcrypt?license=paid&platform=linux jw
https://www.linuxquestions.org/questions/linux-security-4/looking-for-the-linux-equivalent-of-axcrypt-4175678021/ - wypróbuj to co podają i ewentualnie dołącz do dyskusji.
Znalazłem jeszcze coś takiego: https://github.com/kaldoran/axcrypt_linux - jak widzisz to próba z wersją 1.x axcrypta, a obecna jest 2.x.

mirekc

Z tego co wyszukałeś żaden program nie obsługuje plików Axcrypta. Najbardziej podobny do pierwowzoru jest AES Crypt, ale nie ma jednej fajnej funkcjonalności. Mianowicie po kliknięciu np. pliku PDF zaszyfrowanego Axcryptem pojawia się okno dialogowe z pytaniem o hasło, następnie plik rozszyfrowywany jest ,,w locie" i otwierana jest przeglądarka PDF z odszyfrowaną zawartością. Po zamknięciu przeglądarki odszyfrowana zawartość jest kasowana i wszystko jest znowu zabezpieczone. Tak jest i z każdym innym programem, np. typu office.

Jeszcze się zastanowię czego użyję, ale wygląda na to że nie uda się uniknąć ,,przeszyfrowania" plików.

Co do tej próby przeniesienia Axcrypta, to tam praktycznie nic nie zostało zrobione poza publikacją źródeł w wersji dla Windows. Ja się w to bawił nie będę.

pavbaranov

Masz jeszcze takie rozwiązanie: https://askubuntu.com/questions/388262/decrypt-axcrypt-encrypted-file (to z Axcrypt2Go i Wine); VeraCrypt sam musisz sprawdzić.

mirekc

Dobre (AxCrypt2Go + Wine)! Działa i bez problemu obsługuje moje pliki, bo były akurat zaszyfrowane Axcryptem w wersji 1.7. Nie muszę sięgać do Windows, żeby odszyfrować dane. Dzięki!

Zobacz najnowsze wiadomości na forum