Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

StormOS czyli Arch dla początkujących

Zaczęty przez Piejanto, Luty 06, 2022, 11:39:53 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piejanto

Od dłuższego czasu szukałem OS-a dla mojego stareńkiego Acera. Z jakiegoś powodu wysypał mi się na nim system. Syn mój, zainstalował mi na nim Minta. Mint mulił strasznie, a na dodatek nie można było sterować jasnością ekranu.
Koledzy Linuxiarze doradzili mi różne sposoby. Skończyło się na ustawianiu jasności za pomocą polecenia [echo]. Skrajnie niewygodny sposób, ale pozwalał mi oszczędzić oczy przed wypaleniem. Acera używam głównie jako televizjona.
Po tym jak odmówił mi aktualizacji FireFoxa postanowiłem zainstalować Archa, bo to mój ulubiony system, chociaż go nie ogarniam.
W związku z faktem, iż instalacja Archa w czystej postaci, przekracza moje umiejętności, ściągnąłem Calm-Arch-Installer.iso (Anarchy już nie istnieje)  i uruchomiłem jako Live. Niestety, Okazało się, że nie mogę ściemnić ekranu i trochę mnie to załamało. Odpuściłem sobie tę instalację.
Acer ma dwie karty graficzne i to przyczyna.
Ostatnio rzucił mi się w oczy StormOS, który widnieje jako propozycja na samym początku po wejściu na portal Linuxiarze.pl.
Ściągnąłem i to był mój najszczęśliwszy dzień mojego starego życia.
Do wyboru XFCE lub KDE. Wybrałem XFCE.

Już na etapie Live, jasność ekranu działała bezproblemowo. Instalacja okazała się dziecinnie prosta. Po zainstalowaniu, wszystko od razu okazało się do użycia.
Nawet belka była ustawiona, tak jak lubię, czyli na dole i niezbyt szeroka, i nawet Midnight Commander od razu był zainstalowany. I to taki prawdziwy Midnight Commander, a nie taki jaki funkcjonuje pod Mintem, gdzie Super User się nie liczy.
Dodałem tylko Kaffeine i pasjansa, bo to w zasadzie wszystko, czego oczekuję od "kącika rekreacyjnego". Na dodatek jest zdecydowanie szybszy od Minta na moim kompie.
Jestem zauroczony prostotą StormOS-a. Jest dla młodzieży i staruchów takich jak ja. Prosty, UŻYTKOWY system operacyjny dla normalnych. Przepraszam informatyków. Dodam tylko, że nienormalność informatyków zawsze mi imponowała, i zazdroszczę im cały czas nienormalnych bo ponadnormatywnych zdolności.
Polecam serdecznie StormOS-a.
(na razie)

robson75

Cytat: Piejanto w Luty 06, 2022, 11:39:53 PM
W związku z faktem, iż instalacja Archa w czystej postaci, przekracza moje umiejętności, ściągnąłem Calm-Arch-Installer.iso (Anarchy już nie istnieje)  i uruchomiłem jako Live. Niestety, Okazało się, że nie mogę ściemnić ekranu i trochę mnie to załamało.
Jak anarchy nie istnieje?
https://gitlab.com/anarchyinstaller/installer/-/releases
Sam tydzień temu instalowałem go na moim nowym kompie.

A jeżeli chodzi o StormOS to nie znam, więc się nie wypowiadam. Powiem tylko, że pod maską może mieć ukryte jakieś niespodzianki, które wcześniej czy później wyjdą na wierzch.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

O StormOS kiedyś już tutaj gadaliśmy. To czyjaś instalacja Archa spakowana jako (kolejna) osobna dystrybucja. Oznacza to tyle, że w pakiecie dostajesz potknięcia autora, ale za to zrzekasz się pomocy, gdy coś się zepsuje. Po prostu nie chce się ludziom jeszcze dowiadywać co ten Storm odwalił, a też nie każdy chce ryzykować z radą, która na Archu zadziała, ale Stormowi zaszkodzi. Jeszcze śmieszniej jakby autor takiego postanowił wsadzić coś szkodliwego dla bezpieczeństwa - umyślnie lub nie. Jak działa, to spoko, ale sam bym tego w życiu nie polecał.

Nie powinienem tego tutaj pisać, ale muszę - nie polecam kierować się stroną Linuxiarze.pl. Jest to jakieś źródło, ale wymaga trochę przesiania niezaktualizowanych informacji i zrozumienia. Storm widnieje na głównej, bo został dopisany jako ostatni, więc ciężko nazwać go zasugerowanym. Anarchy odebrałeś jako nieistniejący już pewnie dlatego, że na linuxiarzach strona o nim nie została zaktualizowana. Projekt ma się dobrze i można spokojnie z niego korzystać.
myk byle jak jako tako

robson75

#3
Odnośnie instalatora anarchy, to podczas instalacji nie należy wybierać podstawowej tylko zaawansowaną, z tego względu że podczas podstawowej nie wiedzieć czemu nie jest domyślnie instalowany lightdm, i po prostu nie można załadować pulpitu, tylko uruchamia się tty. Ale to już będę musiał sam zgłosić na bugtracker, na stronie anarchy.

EDIT.
Dodam tylko ze podczas zaawansowanej instalacji, aby wybrać DE które chcemy zainstalować, to należy wcisnąć spacje aby zaznaczyć.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

#4
@robson75
@PomPom
No, to mój błąd z tym Anarchy. Gdzieś mi się obiło o uszy, że teraz jest nowa forma łatwiejszego instalowania Archa w postaci Arch-Installera. Wprawdzie trafiłem na Anarchy ale z jakiegoś powodu nie mogłem go pobrać. Może kwestja mojego transferu. Skoro wiem, że Anarchy jednak jest, to na pewno go sobie ściągnę. Będzie jak znalazł, gdyby się okazało, że StormOS, to jednak nie to. Dzięki za link.

PomPom
StormOS. Możliwe, że jest jak mówisz, ale najważniejsze, że pod tym systemem działa mi Jasność Ekranu. A drobiazgi mi wyszły wczoraj w postaci braku WorkSpace, czyli ekranów na belce. Acer ma mi służyć jedynie jako kącik televizyjno-pasjansowy bo jest za słaby do czegoś więcej, więc nawet gdyby coś, to ... spróbuję znów Anarchy. A że ma dwie karty graficzne to być może widzi on połączenie klawiatury z kartą grafiki odpowiedzialną za jasność, a nie widzi połączenia z kartą grafiki odpowiedzialną za ilość ekranów na belce? Jednak aktualnie na Acerze istotniejsza jest dla mnie jasność ekranu niż sterowanie ilością pulpitów.
A tak nawiasem...
Gdzie mógłbym ręcznie zmienić ustawienie ilości pulpitów na belce, skoro w oknie mam ustawione 4, a nie pokazuje ani jednego?

Układ całości jest całkowicie Archowski, więc powinienem trafić, gdy będę wiedział gdzie szukać.
Dzięki.
PS.
@robson75
Cenna uwaga, co do instalatora i wybór zaawansowanego.
Zapisałem sobie w swoim poradniku

Zobacz najnowsze wiadomości na forum