Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja.
Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Autor Wątek: EuroLinux – prośba o opinię  (Przeczytany 300 razy)

Offline dj1923

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 2
 • Reputacja: 0
EuroLinux – prośba o opinię
« dnia: Grudzień 29, 2021, 10:29:59 am »
Cześć,

mam nadzieję że nie naruszę regulaminu tą prośbą,
jestem webdeveloperem w EuroLinux,
chciałbym Was poprosić o opinię co sądzicie o stronie internetowej tej dystrybucji
czy jest tutaj wszystko co chcielibyście wiedzieć, co pozwoliłoby Wam odpowiedzieć sobie na pytanie czy to distro jest dla Was odpowiednie i warto przyjrzeć się bliżej...
https://pl.euro-linux.com/

dziękuję z góry

Offline pavbaranov

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 3231
 • Reputacja: 53
Odp: EuroLinux – prośba o opinię
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 29, 2021, 12:51:25 pm »
Krótko: to jest reklamówka, a nie strona informacyjna. Osobiście nie sięgnąłbym po tę dystrybucję na podstawie tej strony. Mógłbym się jedynie skusić (ale czy by mi się chciało) na zarzucenie Was dużą ilością pytań, które umożliwiłyby mi uzyskanie odpowiedzi na pytania, które się pojawiają.

Offline microsofter

 • Sr. Member
 • ****
 • Wiadomości: 315
 • Reputacja: 7
Odp: EuroLinux – prośba o opinię
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 30, 2021, 11:30:23 pm »
Właśnie na taki system czekamy! Jeśli kiedyś zainstaluję w domu GNU/Linuxa, na pewno to będzie coś klasy enterprise.

Czego brakuje na stronie (bo rozumiem, że cena to NDA):

1. Brak info, czy system jest darmowy do użytku domowego. Jedni dają entuzjastom za darmo, inni nie, ale każdy o tym informuje. Mam specjalnie dzwonić?
2. Nie ma informacji, czy (komercyjnie) mam darmowy okrest testowy i jak długo. Ściągnąłem ISO i nie widzę nawet tam.
3. Brak dokumentacji, manuali. Wiem, że systyem zgodny z RHEL, wiec w 95%, będę mógł skorzystać z dokumentacji Red Hata. Ale jakieś tam różnice są. Chciałbym ściągnąć PDFy i poczytać, jakie to konkretnie różnice.
4. Oferujecie support on-site. Na jakim obszarze? Ja jestem z Polski, wy też, wiem że do mnie dojedziecie. A klient z Czech? Niemiec? USA? Musi zgadywać.

Moim zdaniem, ten fragment jest do zmiany:
Cytuj
Dotychczas dystrybucja EuroLinux sprawdziła się w
Można to ująć bardziej profesjonalnie. Przypomniała mi się witryna pewnej firmy przewozowej, gdzie czytamy, że ich wyjątkowo pomalowane auta są gwarancją dobrze wykonanej usługi. A można było zwyczajnie napisać np.: terminowe wykonanie przewozu jest dla nas priorytetem, i pod spodem wkleić zdjęcia zadbanych, pięknych pojazdów.

Po zapoznaniu się z witryną, uważam że EuroLinux to obiecująca oferta. Gdybym miał kupić RHELa, z pewnością dokładnie przeanalizowałbym waszą ofertę. Taki sam OS w dużo lepszej cenie i wsparcie na miejscu, wygląda obiecująco.

Oprócz tego, zainteresowało mnie wasze sotware defined storage. Nie żebym planował instalować to w domu, ale ciekawią mnie zaawansowane rozwiązania pamięci masowych. Tutaj muszę zgodzić się z przedmówcą - nie dowiedziałem się praktycznie nic. Na stronie pisze, że działa to na powszechnie dostępnym sprzęcie i przestrzegacie przed vendor lock-in. Pozwala mi to przypuszczać, że wszystko opiera się na iSCSI. To tylko mój domysł, nigdzie to nie jest napisane. Nie wiem, czy zarządzam całością z EuroLinuxa, czy mogę też z RHELa, a może jakiego appliance?

Nie wiedziałem, że u nas powstaje klon RHELa. Niedawno zapoznałem się z ofertą DataSpace, która zrobiła na mnie wrażenie. Już myślałem, że nic mnie tak miło w Polsce nie zaskoczy, a tu następna niespodzianka. Dzieje się w ojczyźnie!
Solaris by Sun Microsystems

Offline PomPom

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1811
 • Reputacja: 6
Odp: EuroLinux – prośba o opinię
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 31, 2021, 09:52:18 am »
Stronka bardzo polska - schludnie, mało konkretów, zapraszamy do kontaktu. Bardzo czuć, że to ulotka reklamowa, a nie jakieś centrum informacji.

Dla porównania strona AlmaLinux: https://almalinux.org/pl/
Od razu dostaję zrzut ekranu, a nie generyczną graficzkę produktu. Od razu widzę informację, że jest 1:1 zgodna z RHEL i CentOS przed Streamem. Euro też pisze, że jest oparty i zgodny, ale w takich słowach, że robi obraz systemu jednak odmiennego od podanych. Zgaduję, że ma to na celu pokazać wyjątkowość tego rozwiązania, ale szukającego dokładnej alternatywy do podanych już może zniechęcić.
Alma pisze, że wspierana jest przez kilka znanych rozwiązań i wymienia firmy/produkty. Euro pisze, że sprawdziło się, tylko nie podaje przykładu gdzie konkretnie. EuroLinux polecany jest przez 9/10 dentystów i kominiarzy?
Alma daje nawet eleganckie fakju na dole, które robi swoją robotę i po krótkiej wizycie na ich stronce wiem czego się spodziewać i czy to dla mnie. Strona Euro to niestety dalej reklamówka i pieczętuje to ta tabela tam. EuroLinux dobry, to inne rozwiązanie złe.
Komputer - Card Reader | Gry - Xbox Series X | Użytkownik - zadowolony

Offline pavbaranov

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 3231
 • Reputacja: 53
Odp: EuroLinux – prośba o opinię
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 31, 2021, 11:42:32 am »
(...) Euro też pisze, że jest oparty i zgodny, ale w takich słowach, że robi obraz systemu jednak odmiennego od podanych. (...) e.
No właśnie. Euro podaje:
Cytuj
EuroLinux jest systemem operacyjnym klasy Enterprise opartym o kod źródłowy Red Hat® Enterprise Linux®. W związku z tym jest funkcjonalnie zgodny zarówno z RHEL®, jak i z Oracle® Linux oraz CentOS.
I to nic nie mówi oprócz tego, że jest oparty o kod źródłowy RHEL. Co oznacza, że jest on "funkcjonalnie zgodny"? W ten sam sposób z RHEL są zgodne np. SLES, czy SLED, a jednocześnie nie są one oparte o RHEL.
Na stronie mnóstwo reklamiarskiej nowomowy np. "EuroLinux - lepszy Linux klasy Enterprise", ale już brak jakiegokolwiek wytłumaczenia w czym jest "lepszy", nie mówiąc już od czego ma być "lepszy" (nawiasem mówiąc, to uczulam na tego typu reklamę). Wprawdzie jest stwierdzone, że "Nasz produkt wyróżnia lepsze, realne wsparcie oraz prostsze licencjonowanie połączone z konkurencyjną ceną". Znów "lepsze" wsparcie od czego (lepsze musi być od czegoś, bo to słowo musi wprowadzać jakąś relację z czymś). Nadto - kto przy zdrowych zmysłach uwierzy w to, że jakaś dystrybucja, która bazuje na czyichś paczkach, nie wiadomo zresztą, czy rpm, czy src.rpm, czy też po prostu na kodzie, będzie w stanie zapewnić lepsze wsparcie tychże paczek w stosunku do Red Hata i programistów rozwijających RHELa. Dalej mamy "realne wsparcie". Czy to ma oznaczać, że kupujący licencję na RHEL, czy SLED/SLES nie otrzymują "realnego wsparcia"? Chyba zbyt daleko idący wniosek, albowiem właśnie wsparcie tych dystrybucji jest uznawane za wzorcowe (nb. płacąc za RHELa płacę właśnie za wsparcie, a nie za samą dystrybucję). Natomiast jeśli chodzi o "prostsze licencjonowanie", to z całym szacunkiem, ale na stronie EuroLinuksa brak jest jakichkolwiek informacji na jakich zasadach licencyjnych jest rozprowadzana ta dystrybucja. To, co jest wymienione na https://pl.euro-linux.com/oferta/licencjonowanie/ nie jest "sposobem licencjonowania". Nie mówi absolutnie nic o udzielanej licencji. To wyłącznie informacja za co się płaci (a i to nie do końca). Nie jest rolą klienta domyślanie się, że skoro rozwiązanie jest oparte o RHEL, to winno być rozprowadzane raczej na tych samych zasadach licencyjnych (przynajmniej w zakresie, w jakim na nim bazuje). Pozostałe oprogramowanie autorskie? Tu już nawet domyślać się niczego nie można.
Innymi słowy - raz jeszcze - gdybym był odpowiedzialny za wprowadzenie rozwiązania typu Enterprise w firmie, to raczej sięgnąłbym (bazując wyłącznie na informacjach ze strony) inne rozwiązanie niż EuroLinux.