Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Btrfs - ręczna instalacja

Zaczęty przez xarx, Wrzesień 27, 2021, 12:20:19 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

xarx

Fedora z automatu zakłada btrfs dobrze, ale ja chciałbym nauczyć się ręcznie, żeby z innymi dystrybucjami nie mieć kłopotów. Skoro root i home są w jednym to jak to zrobić? A jak będę chciał zainstalować nowego Linuxa na root a home zostawić? Przecież to to samo w btrfs.

PomPom

myk byle jak jako tako

Piotr_1988

Szczerze mówiąc (1) dla mnie zachowywanie /home nie ma sensu. Często się powtarza, że przed każdą większą operacją należy zrobić kopię bezpieczeństwa danych. Jeśli będę reinstalował system, coś kombinował, itp., z całą pewnością wpierw skopiuję cały /home na dysk zewnętrzny. (2) Zaletą btrfs jest właśnie, że nie trzeba myśleć, ile miejsca przeznaczyć na partycję /root, a ile na /home. Na ext4 nigdy nie wykorzystywałem /root w 100%, lecz pozostawało na /root wolne miejsce, co w konsekwencji przycinało rozmiar partycji /home. Teraz tego problemu nie ma... Do tego doszła kompresja zstd i deduplikacja (deduplikacja nie automatyczna w przeciwieństwie do zfs). Na btrfs czuję się, jakbym miał dwukrotnie większy dysk niż na ext4.
Fedora Silverblue 37

microsofter

Jesli dobrze szukales recznego partycjonowania i go nie znalazles, to calkiem mozliwe, ze instalator nie oferuje go. Dzisiaj pobawilem sie, w wirtualce, nowym Solarisem. Jest dokladnie tak samo: zaklada jedna pule ZFS na caly pierwszy dysk. Nie widze zadnej opcji na zmiane tego.

Sa 2 sposoby na obejscie problemu.
1) Uruchamiasz instalator starszej wersji (w twoim przypadku, moze byc inna dystrybucja), partycjonujesz wedle uznania, po czym przerywasz instalacje. Uruchamiasz instalator docelowego OS i instalujesz bez zmiany istniejacego partycjonowania.
2) Wykonujesz instalacje tymczasowa na inny dysk. Po czym, z poziomu OS, partycjonujesz ten pierwszy i dopiero instalujesz na niego.

były: MS-DOS, MS Windows, Sun Solaris; jest: Oracle Solaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

Piotr_1988

Fedora jest dobrze udokumentowana:
https://docs.fedoraproject.org/en-US/fedora/f34/install-guide/install/Installing_Using_Anaconda/#sect-installation-gui-manual-partitioning-btrfs
Fedora Silverblue 37

Zobacz najnowsze wiadomości na forum