Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Przeniesienie jednego z systemow na zewnetrzny dysk z zachowaniem dostepu

Zaczęty przez driver, Czerwiec 24, 2021, 12:28:27 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

driver

Witam wszystkich serdecznie,mam maly problem ,chcialbym jeden z systemow/windows/przeniesc na dysk zewnetrzny 1Tb,USB3 z ktorego czasami chcialbym korzystac.Obecnie na laptopie/Lenovo G580/mam dwa Windowsa na ktorym mam programy ktore nie pracuja  na Ubuntu 21.04.Jednak ich czasem potrzebuje i musze z nich korzystac. Stale korzystam z Ubuntu 21.04 z ktorym jak do tej pory a to juz kilka ladnych lat/zaczynalem na Ubuntu 18,jestem bardzo zadowolony ale czasami trzeba korzystac z Windowsa. Wiec do rzeczy caly system win10 zajmuje z programami okolo 23Gb i to mi zbiera czas uruchamiania laptopa oraz miejsce na dysku chociaz tego mam tez 1Tb. Nie wiem czy przez Gpart-a mozna to sklonowac bo przekopiowalem na probe na dysk zewnetrzny to cala partycje na ktorej jest Win 10 skopiowalo szybko i bez problemu ,jednak nie wiem czy kiedy usune z partycji laptopa win10 to to bedzie pracowac z dysku USB. Bardzo prosze o porade.

pavbaranov

Problem dotyczy Windows a napisałeś go na forum linuksowym. Podejrzewam, że w poradach MS będziesz miał gotowca.

microsofter

Nie trac czasu na cyrki z przenoszeniem systemu, tylko zwyczajnie zainstaluj go od nowa na pozadanym dysku. Najlepiej wyjmij stary dysk na czas instalacji.
System na dysku USB to igranie z ogniem!
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

WunderWungiel

CytatSystem na dysku USB to igranie z ogniem!
Czemu? Że może zepsuć pendrive, czy dysk USB i się traci system i dane?
Sorki za głupie pytania, ale nie jestem ekspertem :)

microsofter

Cytat: WunderWungiel w Czerwiec 26, 2021, 03:13:13 PM
dysk USB i się traci system i dane?
Dokladnie dlatego. Charakterystyczna rzecz, przy dyskach po USB, to rozwalanie partycji w razie odpiecia/poluzowania wtyczki. Ugryzlo to chocby forumowego kolege:
https://forum.linuxiarze.pl/index.php/topic,4492.0.html
Teoretycznie, nic nie powinno sie stac, jesli wylacznie czytamy z dysku i bufor zapisu jest pusty. Natomiast kazdy zapis po USB obarczony jest takim ryzykiem.

Jezeli mamy dysk z systemem podpiety przez USB, ponosimy ryzyko bez przerwy. Zarowno przy odczycie danych, jak i idlu. Dzieje sie tak, poniewaz wspolczesny Windows, praktycznie caly czas cos zapisuje sobie na dysku systemowym. Juz nie pamietam, ile lat temu, po raz ostatni uspil mi sie pierwszy dysk.

Jesli ktos chce miec OS przez USB, prosze bardzo. Ale na takim dysku nie powinno byc nic innego, tylko system, ktorego backup gdzies trzymamy. Autor pyta o dysk 1 TB z danymi i do tego Windows. W ten sposob, caly czas ryzykowalby utrate tych 900 GB danych w razie przypadkowego odpiecia wtyczki lub chocby zawieszenia komputera.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

Zobacz najnowsze wiadomości na forum