Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

sterowniki pod AMD Ryzen 7 5700U linux Mint 19.3

Zaczęty przez mark55, Czerwiec 01, 2021, 09:01:28 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

mark55

Witam, ostatnio zakupiłem mini-pc ASUS PN51. Jest zainstalowany Win10. Jednak potrzebuję drugiego systemu, wybrałem Minta 19.3. Mam problem ze sterownikiem grafiki. Procesor Ryzen 7 5700U, z wbudowanym GPU Vega7. Po instalacji Minta szuka sterowników, jednak pisze że nic nie znalazł. Po uaktualnieniu Minta do nowszej wersji 20.0 jest to samo. Po wgraniu nowego jądra 5.0... wogóle się systen nie uruchamia. Proszę o pomoc.  :'(

pavbaranov


mark55

Racja Mint 19.3 jest stary, jednak z 20.0 oraz najnowszym jądrem problem pozostał.

pavbaranov

#3
Też stary. Prawdopodobnie. Spróbuj jakiejś nowej dystrybucji. Polecam Arch(-pochodne).
Ryzen i jego GPU jest bardzo aktywnie rozwijane. Stare kernele nie obsługują tego. Alternatywą jest jakaś dystrybucja mocno wspierana przez amdgpu-pro. Inaczej po prostu szkoda czasu. Na Minta na pewno.

Piotr_1988

Spróbuj Fedorę 34. Fedora ma to co najnowsze i na tle innych dystrybucji rzadko sprawia problemy techniczne.
Fedora Silverblue 37

mark55

Dzięki za sugestie. Sprawdzałem płytkę Fedora 34 Live. Po odpaleniu było wszystko OK. Muszę doczytać jeszcze o partycjonowaniu w Fedorze. Bo wystąpiły jakieś błędy. Dokupiłem osobny dysk, zainstaluję na nim Fedore. A tak nawiasem mówiac (pisząc) to sterowniki ze strony Asusa pod Win10  do grafiki to też porażka. To jest tak jak zachciewa się nowinek. Po instalacji sterown. GPU, brak jakiejkolwiek reakcji komputera. Po którejś z kolei instalacji tych samych sterown. i po restarcie komputera w uaktualnieniach windowsa pokazały się ster. pod Radeona i te też zainstalowałem, na razie działają.

ciubaka

Najlepiej wychodzi jak się w fedorze partycje zakłada pod ext4. A nie żadne nowoczesne wynalazki typu lmvb i btfrs, które to schematy ogarniają tylko zaawansowani użytkownicy. Ext4, pomimo ze dawno przestał być zalecany przez fedorę - działa bez zarzutu i zawsze. Szczerze polecam,  i sformatować zawsze potem łatwiej jakby co. A te nowe - niekoniecznie i niełatwo ...

Piotr_1988

#7
A te partycje po co robić?

Instalator Fedory wciąż domyślnie wrzuca /boot na ext4 (mimo, że Linux już bootuje spod btrfs), a resztę na btrfs w takiej konfiguracji:
piotr@localhost ~ [1]> sudo btrfs subvolume list /
ID 256 gen 976102 top level 5 path home
ID 257 gen 976102 top level 5 path root
ID 265 gen 483844 top level 257 path var/lib/machines

Dodaje i usuwa się subwoluminy wedle uznania, wedle potrzeby. Porobiłem sobie ich więcej, potem pousuwałem. :P

Nigdy nie spotkałem się z problemem na btrfs, a pod ext4 owszem (któraś z Fedor w wersji Beta po twardym resecie; chyba parukrotnie debianowe).
Fedora Silverblue 37

pavbaranov

#8
To jest - na 99% - problem z nierozpoznawaniem GPU.
W przypadku Mint 19 - kernel w wersji 5.0 :( Mint 20 - kernel od Ubuntu w wersji 5.4 i zasadniczo winno wszystko dobrze już działać, ale...
CytatUbuntu 20.04 kernel update to 5.4.0-56.62 causes compilation of its amdgpu kernel module to fail
. Można byłoby teoretycznie sobie z tym poradzić instalując sterowniki amdgpu-pro w wersji 20.45, ale za chwilę znów pojawi się problem, bowiem Mint pewnie przejdzie na kernel 5.8, z którymi amdgpu-pro 20.45 nie działa (będzie działać wersja 20.50).
Ogólna rada - pozostać przy otwartym sterowniku amdgpu i przy takiej dystrybucji, która sensownie kernele aplikuje. W przypadku AMD w istocie nowsze kernele/sterowniki (otwarte) zwykle lepiej funkcjonują.

Nie miejsce tu na Windows, jednakże info ze strony AMD wskazuje, że w przypadku tego typu komputerów jak mini-pc, ich producenci otrzymują kod i kompilują oraz dostosowują to do swych komputerów. Skoro w przypadku tego ASUSa wadliwie działają sterowniki, to trzeba to ASUSowi zgłosić, a alternatywnie można stosować sterowniki bezpośrednio ze strony AMD (choć nie jest to rozwiązanie zalecane).

mark55

Dzięki za zainteresowanie. Jak będą problemy z Fedorą to zmienię na ARCHa. Widzę że jest tu wielu chętnych do pomocy, co cieszy. Zamykam temat.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum