Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux dla starszej osoby do laptopa.

Zaczęty przez adasiek90pl, Maj 27, 2021, 08:32:17 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

adasiek90pl

Dzień dobry, z racji tego, że chciałbym swojej mamie ułatwić i umilić życie, postanowiłem, że wskrzeszę starszego laptopa, aby nie musiała się męczyć z małym ekranem smartfona. Z racji tego, że nie wiemy czy rzeczywiście będzie chciała takiej zmiany wybór póki co padł na laptopa, który przeleżał długi czas w szufladzie. Laptop ma służyć przede wszystkim do przeglądania internetu i oglądania filmów na YouTube i ogólnie w internecie. Czy coś poza Xubuntu/Lubuntu będzie sensownie działać na laptopie Fujitsu Siemens Amilo Pro V3515, czyli laptopie opartym na chipsetcie VIA, z grafiką VN896, z 2,5 GB ramu i procesorem Intel Core 2 Duo T5500? Póki co po przejrzeniu internetu i paru wątków zainstalowałem z początku Lubuntu 18.04 w wersji dla architektury i386 i działał w miarę dobrze. Niestety system ten już nie jest wspierany, więc pokusiłem się o instalację nowszych wersji, jednak z nimi mam sporo problemów-od zawieszania się, do niemniej irytującego cyklicznego strzelania z głośników (VIA VT8237A). Póki co wygląda na to, że dystrybucje 64 bitowe gryzą się z tym sprzętem a ja z Linuxem nie miałem do czynienia od 2013 roku i jestem z racji tego zielony jeśli chodzi o dystrybucje tego sytemu. Co polecacie, co doradzicie w tym przypadku?

pavbaranov

Tak na szybko - zna prawdopodobnie Androida, to bym sugerował jakąś jego pochodną na PC. Szukaj tylko czy w repozytorium są sterowniki o nazwie openchrome.
Niestety to jest już mocno leciwy sprzęt (sam takiego miałem :)), który po prostu trzeba wypróbować w boju. Któraś dystrybucja winna na tym działać.
Instalacja tu czegoś w rodzaju LMDE/LXQt w istocie jest sensowna. Pomyśl jedynie o tym, by nie instalować Chrome/-ium (i pochodnych), bo szybko te 2,5G RAM się Mamie skurczą.
Jeśli kiedykolwiek miała do czynienia z Windows, to może niezłym wyborem byłoby coś z Trinity DE (czyli forkiem KDE 3.5). Tu: https://wiki.trinitydesktop.org/LiveCDs masz listę dostępnych liveiso i chyba najsensowniejszy Q4OS lub PCLinuxOS. Wygląda to mniej więcej tak: https://en.wikipedia.org/wiki/Trinity_Desktop_Environment#/media/File:Trinity_Desktop_Env._snapshot2.png

ciubaka

Dla początkującego - MXlinux. Q4OS i PClinux mają swoje narowy, może być za trudno na starcie. Aczkolwiek Q4OS w wersji Trinity faktycznie by się tu prosił. Lub DPup, ale to już całkiem inna bajka w menu... Lubuntu i Xubuntu mają nowsze wersje niż 18, zawsze warto spróbować, architektura 32 jeżeli to możliwe. Nie wiem, nie śledzę, sam mam wersję 18 i na razie działają oba :-)

pavbaranov

Lubuntu i Xubuntu 18.04 straciły już wsparcie. Bez sensu to instalować.

LinGruby

zobacz tutaj https://lxle.net

instalowałem jakiś czas temu na 2 starszych lapkach działa poprawnie póki co...
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

ciubaka


http://mxlinux.pl/mx-linux-podstawowe-informacje/

I wszystko jasne ...

adasiek90pl

Dziękuję za podpowiedzi, sprawdzę wasze sugestie i na pewno coś wybiorę.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum