Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja.
Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Autor Wątek: Filemonitor dla Ubuntu 20.04  (Przeczytany 289 razy)

Offline unspec

• Newbie
  • *
  • Reputacja: 0
Filemonitor dla Ubuntu 20.04
« dnia: Marzec 29, 2021, 11:38:05 pm »
Jest jakieś narzędzie, które jak w windzie pozwoliłoby kontrolować, jaki proces nadpisuje/czyta jakie pliki?

Pytam bo chciałbym dowiedzieć się kilku rzeczy:

1. Kiedy i jaki plik/skrypt ładuje sterownik WiFi ("r8188.ko"), w którym pliku jest to zapisane i czy przykładowo mogę to wyedytować aby ładował inny plik, bądź załadować sterownik, którego w ogóle system nie ładuje - jest to możliwe?

2. Chciałbym wyśledzić, jakie pliki nadpisuje nakładka graficzna podczas konfiguracji IPv4, czy będzie to możliwe aby dojść do tego w których plikach Ubuntu desktop to zapisuje i przenieść tą konfigurację na Ubuntu server?

Offline lesio

• Hero Member
  • Reputacja: 1
Odp: Filemonitor dla Ubuntu 20.04
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 05, 2021, 11:56:49 pm »
Jest takie polecenie: fuser
Oczywiscie dokumentacja jest dostepna: man fuser
Polecenie pozwala sprawdzic, jaki proces korzysta z danego pliku.
Przydatne moze byc tez polecenie : lsof (lista otwartych plikow).

Mozna tez sprobowac takiego sposobu na okreslenie plikow, ktore ulegly zmianom w trakcie naszych operacji:
1) utworzyc plik o dowolnej nazwie, np. znak
      $ touch znak
2) przeprowadzic nasze czynnosci
3) poleceniem find wyszukac pliki o czasie modyfikacji pozniejszym niz plik znak
      # find / -newer znak -print
 lista bedzie zapewne obejmowac wiele plikow systemowych i trzeba bedzie przeprowadzic analize.
Przepraszam za brak polskich znakow.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2021, 12:54:05 am wysłana przez lesio »

Offline LinGruby

• Full Member
  • notoryczny brak weny ;)
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 06, 2021, 06:29:49 am »
[...

1. Kiedy i jaki plik/skrypt ładuje sterownik WiFi ("r8188.ko"), w którym pliku jest to zapisane i czy przykładowo mogę to wyedytować aby ładował inny plik, bądź załadować sterownik, którego w ogóle system nie ładuje - jest to możliwe?

[...]

sterownik jest w kernelu a dokładnie CONFIG_R8188EU=m i o ile masz taką kartę to jest to ładowane na starcie systemu...
a co do ładowania to kłaniają się podstawy jak ładowane są moduły ( sterowniki )...

acz osobiście nie wyobrażam sobie serwera na wi-fi...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2021, 06:32:33 am wysłana przez LinGruby »
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024  System:  arch-spectrwm  Kernel:  5.X.X.llX-1-lingruby x86_64 (64 bit gcc: 10.2.0)
Desktop: twm info: polybar wm: spectrwm 3.4.1  dm: lightdm  Distro: Arch Linux

Offline unspec

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 10, 2021, 12:07:45 am »
Dziękuję za odpowiedzi. Jeszcze tylko przydałaby się informacja, gdzie znajdę te podstawy jak monitorować proces bootowania systemu i jak go modyfikować.
Serwer jest na wifi z tego powodu że jest uruchamiany okazjonalnie, komp stoi w kącie i ma podłączoną na LPT drukarkę. Stąd cała afera że drukarka jest na LPT i trzeba jakoś się do niej dobić. Gdy zachodzi potrzeba wydrukowania czegoś, to wówczas jest włączany.

Offline pavbaranov

• Hero Member
  • Reputacja: 47
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 10, 2021, 11:43:20 am »
Będzie prościej, jak dobrze opiszesz problem z jakim się spotykasz. Spróbujemy pomóc.
Gdzie są podstawy? Cóż, te, o których tu - chyba - wspominasz, to jest "obsługa" kernela, a zatem w jego opisach. "Proces bootowania" to może się odnosić zarówno do kernela (głównie), jak i do programu bootującego (u Ciebie pewnie GRUB). Tak, czy inaczej... kernel. To co Ciebie - chyba - interesuje, to prawdopodobnie obsługa modułów kernela (lsmod, rmmod, insmod itd. itp.). Głównie znajdziesz informacje pod man i nazwą danego "programu". Niekiedy jest to głębiej zagrzebane. Osobiście polecam wiki Archa, bo po prostu zbiorczo i dobrze opracowane. Np. dla modułów kernela: https://wiki.archlinux.org/index.php/Kernel_module

Offline unspec

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 10, 2021, 12:08:01 pm »
Jeden z problemów polegał na tym, że w jednej (z wielu) instalacji Ubuntu server system nie włączał karty wifi. Udało się to zrobić po skompilowaniu drivera z githuba LWFINGER i po każdorazowym restarcie systemu trzeba było wpisać bodaj:

sudo insmod 8188eu.ko
Chodziło mi o to, żeby nie w jakiś najprostszy czy ordynarny sposób wpisywać to polecenie, bądź uruchamiać jakiś skrypt przy starcie systemu, tylko znaleźć "miejsce" gdzie system/(kernel?) ładuje sterowniki i "powiedzieć mu" gdzie jest ten sterownik i że ma go bezwarunkowo załadować.

Zapewne gdzieś jest takie "miejsce/skrypt konfiguracyjny" czy jak to nazwać, natomiast ja nie mam o tym większej wiedzy.

Drugi problem polegał na tym, żeby "wybadać" jakie pliki konfiguracyjne od IPV4 nadpisuje GUI w Ubuntu desktop, żeby móc to przenieść do Ubuntu server, co udało się dokonać bez tego reversingu za pomocą nmcli i nmtui.

Offline robson75

• Hero Member
  • Reputacja: 9
  • Nie ufaj nikomu w sieci, nawet mi.
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 10, 2021, 01:41:08 pm »
Chodziło mi o to, żeby nie w jakiś najprostszy czy ordynarny sposób wpisywać to polecenie, bądź uruchamiać jakiś skrypt przy starcie systemu, tylko znaleźć "miejsce" gdzie system/(kernel?) ładuje sterowniki i "powiedzieć mu" gdzie jest ten sterownik i że ma go bezwarunkowo załadować.
Ponownie odsyłam na wiki Arch-a
https://wiki.archlinux.org/index.php/Kernel_module#Automatic_module_loading_with_systemd
Arch Linux Xfce+compiz - 64Bit Linux User #621110 

Offline unspec

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 10, 2021, 02:30:05 pm »
Dziękuję, będę miał gdzie szperać. Bardzo cenne informacje.