Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux do wszystkiego + alternatywy windowsa

Zaczęty przez Krysztajn, Marzec 29, 2021, 03:36:29 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Krysztajn

Siemka

Jestem nowy, od wielu lat używałem Linux Ubuntu, ale przez ostatnie 2 lata byłem zmuszony korzystać z Windowsa.
Chciałbym przejść na linuxa, który spełni moje oczekiwania

Używałbym go do praktycznie wszystkiego
Montaż filmów
Tworzenie muzyki (FL Studio itp)
Spotkania na MS Teams
Photoshopowanie

Czy da radę zrobić to wszystko na Ubuntu czy lepiej przesiąść się na coś innego?
Co o tym myślicie?


PomPom

Pytanie, na jakim poziomie te czynności robisz? Robisz proste rzeczy dla zabawy, coś zawodowo czy może jest to twoje zainteresowanie i chcesz te rzeczy robić w miarę jak najlepiej?

Jak coś prostego, to Ubuntu. Dostosujesz sobie co chcesz pod swoje wymagania bez narzucania tego przez Studio.

Jak zawodowo, to w sumie pewnie byś nie pytał. Wtedy są dwie odpowiedzi i obie nie są linuxami.

Jak chcesz coś robić jak najlepiej, tu będzie się jakoś dało pogodzić dwa światy, tylko będzie wymagało poznania więcej tematu na własną rękę. Co do dystrybucji - pozwolę sobie skorzystać z przykładu osób, które jakoś znam i które robią dobre rzeczy w muzyce. Na podstawie ich opinii poleciłbym ci Fedorę i Manjaro. Nowe pakiety to coś, czego nawet nie wiesz, że potrzebujesz.

myk byle jak jako tako

pavbaranov

"Montaż filmów" - albo masz przyzwyczajenia z Windows, albo doświadczenia jeszcze z Ubuntu; aplikacje są, ba nawet na tyle profesjonalne, że komercyjne filmy o wielkich budżetach są na nich robione; reszta, to np. kdenlive i jego odpowiedniki (jeszcze niżej o tym).
FL Studio - jak widzę to program występujący na różne platformy, ale nie ma pośród nich Linuksa; nie myślałbym o działaniu przez WINE, zatem znów alternatywy.
MS Teams -  MS udostępnia wersje DEB i RPM (czyli Debian/Ubuntu i okolice oraz Fedora i okolice); reszta linuksów musi to przebudować dla siebie korzystając z udostępnionych przez MS binarek.
"Photoshopowanie" - Photoshopa na Linuksa nie ma, nie było i nie będzie (w dającej się ogarnąć przyszłości). Niekiedy, niektóre wersje chodzą jako tako przez WINE. Są natomiast alternatywy. Ja - w nielicznych swych próbach robienia jakichkolwiek poprawek - zadowalam się showfoto (część digikama) albo photivo, choć tu są i poważniejsze alternatywy. Także GIMP jest zwykle proponowany dla tych celów, a bardzo szybko rozwijana Krita też ma obróbkę RAW (tę nawet pewnie możesz na Windows wypróbować, bo jest i taka wersja; zresztą podobnie jak GIMPa i Photivo).

Trzy (bodaj) razy pojawiło się słowo "alternatywy". Polecam stronę alternativeto.net, gdzie po wpisaniu nazwy znanego Ci programu otrzymasz alternatywne oprogramowanie.

Jak widzisz - wprost masz możliwość z podanych przez Ciebie przykładów - instalacji wyłącznie Teams, w pozostałych przypadkach to są alternatywy. Używanie oryginalnego, windowsowego oprogramowania przez WINE, kiedy ma się licencję na Windows wydaje się mijać z celem. Niemal zawsze będzie to co najmniej nie tak doskonałe, jak w przypadku natywnego ich wykorzystania na Windows. W przypadku alternatyw - sam musisz zadecydować.
Zasadniczo nie polecam pracy w tak zaawansowanych programach (wideo/audio itd) na aplikacjach windowsowych używanych przez WINE, albowiem to nie ma sensu; sporo zasobów tracisz bez sensu w porównaniu do używania tego samego oprogramowania, na tym samym komputerze na Windows.
Jeśli potrzebne Ci są nowsze wersje oprogramowania (bo powiedzmy, że wiesz, że dostają nowe funkcje, które są Ci przydatne), to poleciłbym np. Fedorę (bo masz tu natywne Teams; pamiętaj jednak, że by zainstalować tu kodeki opatentowanych rozwiązań będziesz musiał sięgnąć po repozytorium, które nie jest dostępne OTB, ale całość opisana na wiki Fedory). W przeciwnym przypadku Ubuntu - bo znasz sprzed lat.

WunderWungiel

Ja polecę coś na KDE - Kubuntu, KDE Neon czy Manjaro KDE

Czekoladainternet

nie ma FLstudio i Photoshopa na linuxa, po prostu nie. Jeśli nie chcesz uczyć się innych programów zostań na windowsie, z darmowych polecę Waveform oraz Krita i reszta. do montażu Kdenlive lub DaVinci Resolve

WunderWungiel

Ostatecznie możesz spróbować uruchomić Photoshopa przez Wine https://wiki.winehq.org/Ubuntu. Możliwe, że pójdzie (choć Wine ma często problemy z różnymi programami). Polecam wersję devel, ma najnowsze poprawki i funkcje ;) Np. Office 2007 chodzi na tym świetnie ;) Jaką w ogóle chcesz mieć wersję Photoshopa?

pavbaranov

Jeśli już cokolwiek przez WINE, to lepiej posługiwać się ich bazą danych dotyczącą poszczególnych programów. W przypadku PS wygląda to tak: https://appdb.winehq.org/objectManager.php?iId=17&sClass=application. Po kliknięciu na poszczególne wersje ukazywane są informacje co i jak, na jakiej dystrybucji, wersji WINE było testowane, co działa, a co nie.
Inna sprawa, czy to ma sens. IMO - dla osoby, która ma legalne Windows i PS, zdecydowanie lepsze rozwiązanie to używanie oprogramowania w jego natywnym środowisku. Prawdopodobieństwo, że będzie działać prawidłowo, lepiej i sprawniej, zabierze też mniej zasobów jest zdecydowanie większe.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum