Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Lubuntu 20.04 problem z Memtest-em oraz jednorazowo z instalacją

Zaczęty przez dj_rezystor, Grudzień 30, 2020, 10:18:47 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

dj_rezystor

Witam.
Zacznę od konfiguracji:
Dell Precision M4500 z i7 840QM i 8GB ram.
Do tego dyski 240GB SSD (tylko Grub w MBR i Win7) oraz 500GB HDD (tu oprócz danych jest właśnie Lubuntu).

Boot z pendrive dwukrotnie zakończony sukcesem. Za pierwszym razem wybrałem instalację na HDD, to zatrzymała się na 49-tym procencie i komputer przestał reagować na jakiekolwiek polecenia. Konieczne było wyłączenie przyciskiem zasilania, nawet CTRL+ALT+DEL nie reagowało.
Dodam że na etapie instalacji przypisałem tylko jedną partycję na potrzeby root-a (punkt montowania "/").

Za drugim razem wykonałem boot z safe graphics (mniejsza rozdzielczość), ale nie wydaje mi się żeby to akurat pomogło (chyba że się mylę). Dodatkowo oprócz przypisania partycji do root, założylem malutką partycję montując ją osobno jako "/boot" - oczywiście wszystko to robione "na Macajewa", ponieważ jestem w tym zielony, moje przygody z Linuksowymi systemami ograniczyły się do jakiś krótkotrwałych instalacji Slacka (pamiętam na 3 płytach CD) kilkanaście lat temu.

Jednak do rzeczy: Drugi etap instalacji przeszedł do końca, system stoi na HDD. Czy ta pierwsza wpadka może oznaczać jakieś problemy sprzętowe, czy może była efektem błędów operatora?

Drugie, ważniejsze pytanie: kilkakrotnie próbowałem skorzystać z MEMTEST-u uruchamianego z poziomu bootloadera, jednak za każdym razem zwiesza się po kilku sekundach, wówczas też tylko pomaga wyłączenie zasilania. Czy to oznacza jakieś problemy sprzętowe, czy to będzie wada softu? Komputer używam od mniej więcej miesiąca, Win7 ani razu się nie wysypał, Lubuntu po pierwszym uruchomieniu z HDD na jakieś 2 godziny też pracował poprawnie.

gosc


dj_rezystor

#2
Za pierwszym razem dolny pasek po prawej (z dwóch) doszedł tylko do 58%. W następnych przypadkach przeleciał raz do 100, po czym zawieszał się na jakiś niskich %, raz na 3 a kolejny na 5. Przed chwilą puścilem po raz kolejny, zaszedł jak nizej:

gosc

Pobierz memtest ze strony producenta https://www.memtest86.com/downloads/memtest86-usb.zip i użyj go do testów zamiast powyższego.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum