Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Kopia obrazu systemu z dysku hdd na ssd

Zaczęty przez jarek_seweryn, Wrzesień 09, 2020, 10:50:07 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

jarek_seweryn

Ufam, że mi pomożecie w odtworzeniu Windowsa.
Postanowiłem wymienić dysk HDD na SSD. W tym celu kupiłem dysk SSD o takiej samej pojemności co HDD. Podczas prób klonowania dysku za pomocą windowsowych programów: Hasleo WinToHDD, EaseUS Todo Backup Free, Acronis i CloneZilla wyskakuje mi komunikat o błędnych sektorach na dysku HDD i operacja jest przerywana. Postanowiłem zrobić kopię partycji systemowej i ją przywrócić na dysku SDD. Niestety efekt jest ten sam. Robiłem naprawy dysku HDD pod Windowsem oraz programem MHDD. Niestety operacje nic nie dały i w dalszym ciągu wyskakują błędy na dysku.

Nie chcę instalować systemu od nowa tylko chciałbym zrobić kopię partycji systemowej z uwagi na to, że mam zainstalowane obecnie programy do których już nie mam kluczy. Znalazłem artykuł mówiący o skopiowaniu dysku za pomocą linuxa https://www.dobreprogramy.pl/command-dos/Przenosimy-Ubuntu-na-dysk-SSD,65867.html
W związku z nim mam kilka pytań.
Czy można tą metodą przenieść tylko partycję systemową. Jak zrobić wyrównanie partycji do megabajtów. Niestety z opisów które znalazłem w wyszukiwarce niewiele zrozumiałem.
Poniżej zamieszczam screen w programu Gparted podającego obecną strukturę dysku HDD. System znajduje się na zaznaczonej partycji.Jeśli ta metoda nie zadziała to może polecenie rsync – jeśli tak to czy moglibyście opisać krok po kroku procedurę przeniesienia systemu za pomocą tego programu. Niestety nie jestem użytkownikiem Linuxa więc Wasza pomoc będzie mi bardzo przydatna. Pozdrawiam

robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

@robson75 - pytam z ciekawości, bo moze i mnie się kiedyś coś takiego przydać.
W MX-19.2 jest program o nazwie "MX Zrzut systemu", czy za jego pomocą nie można, korzystając z Live zrobić zrzutu systemu aktualnie zainstalowanego trwale na dysku HDD i późniejsze przerzucenie go na dysk SSD, jak oczekuje w poradzie @jarek_seweryn ?

robson75

@MSki
Ale autorowi wątku chodzi o system Windows, a nie o Linuxa.
Co do narzędzia wymienionego przez Ciebie to się nie wypowiadam, bo go po prostu nie znam.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

#4
@robson75 - tak, wiem, że chodzi Mu o przerzucenie Windowsa z HDD na SSD i że na zadane przeze mnie pytanie odpowiedzi prawdopodobnie udzieliłby @Fibogacci, bo On chyba mocno zorientowany w MX.. po prostu, pomyliłem adresata.. sorki ;)
Ja cały czas uzytkuję MX'a ale nie korzystałem z tej opcji przenoszenia systemu.

microsofter

#5
Cytat: jarek_seweryn w Wrzesień 09, 2020, 10:50:07 PMNie chcę instalować systemu od nowa tylko chciałbym zrobić kopię partycji systemowej z uwagi na to, że mam zainstalowane obecnie programy do których już nie mam kluczy.
Twój pierwszy błąd: zmianę z HDD na SSD dokonujemy przy okazji uszkodzenia HDD, ewentualnie zainstalowanego na nim systemu. Korzyści z takiej zmiany są mocno ograniczone i ogólnie przereklamowane, ale to już osobny temat. Skoro dotychczas wszystko działało jak należy, sam zgotowałeś sobie niepotrzebną drogę przez mękę.

Po drugie: pomysł ze sklonowaniem działającego systemu na nowy dysk, jest kompletnie nietrafiony. Windowsowe fora zalane są podobnymi tematami. A także prośbami o pomoc z dojściem do ładu już po sklonowaniu systemu. Każdemu odpisuję dokładnie to samo - daj sobie spokój i zwyczajnie zainstaluj Windows od nowa. Prawie zawsze, czas potrzebny na dojście do ładu z kopią systemu, przewyższa ilość pracy niezbędną na postawienie go od nowa, skonfigurowanie i zainstalowanie potrzebnych programów. Czasy, gdy klonowało się bezboleśnie, przeminęły bezpowrotnie wraz z erą Windows M.E.. A i tutaj często trzeba było sięgać po sztuczki (Win 95/ME, widząc 2 dyski o tym samym identyfikatorze, myślał że kontroler ma awarię i wyłączał sterownik trybu chronionego).

Zagubione klucze do programów to bardzo słaba wymówka. Miałeś fundusze na zakup SSD, powinieneś mieć także na licencje do swojego oprogramowania. A najdziwniejszy jest pomysł klonowania Windows za pomocą GNU. Nie ma już odpowiednich narzędzi na platformę Microsoftu??

Zrób sobie przysługę, postaw system na nowo i kup klucze do aplikacji. Lub poszukaj darmowych odpowiedników. Nie utrudniaj sobie życia bardziej, niż przewiduje ustawa.
CytatJeśli ta metoda nie zadziała to może polecenie rsync – jeśli tak to czy moglibyście opisać krok po kroku procedurę przeniesienia systemu za pomocą tego programu.
Polecenie rsync działa na poziomie pliku. Nie widzę tutaj zastosowania. Podobny efekt uzyskasz korzystając z Eksploratora Win, dowolnego menedżera plików lub polecenia xcopy. rsync ma tą różnicę, że pomija pliki, które istnieją w lokalizacji docelowej i nie różnią się od źródła. U ciebie dysk docelowy jest pusty, więc xcopy zrobi tą samą robotę. Zrobi ją z danymi, gdy nowy system będzie już zainstalowany.
były: MS-DOS, MS Windows, Sun Solaris; jest: Oracle Solaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

robson75

Jeżeli jedynym problemem są owe programy do których nie masz kluczy, to skopiuj configi tych programów na pendraka, zainstaluj system od nowa. I zainstaluj te programy następnie je uruchom i podmień te configi wcześniej skopiowane. Nie wiem czy to zadziała na Win, ale u mnie na Linuksie to się sprawdza.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

microsofter

Masz na myśli pliki z konfiguracją? Dobrze kombinujesz, ale to zadziałałoby w Windows 1 - 3. Szansa, że program windowsowy z ostatnich 20 lat, trzyma konfig w pliku, jest niewielka. Autor pewnie będzie musiał bawić się w eksport i reimport odpowiednich gałęzi rejestru.

Wcześniej warto sprawdzić, czy program nie żąda klucza już w czasie instalacji, jak chociażby Nero Burning ROM. W takim przypadku jest pozamiatane. Wydawcy oprogramowania walczą z piractwem i tego typu sztuczki stają się trudniejsze z każdym rokiem.
były: MS-DOS, MS Windows, Sun Solaris; jest: Oracle Solaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

pavbaranov

@jarek_seweryn - Obojętne czego użyjesz do przeniesienia - zrób wpierw porządek z HDD. Jakiemuś programowi być może uda się go naprawić. Przerzucanie 1:1 dysku z bad sectorami ma chyba niewiele sensu.

jarek_seweryn

Szanowni,
bardzo dziękuję za wszystkie wasze bezcenne rady i podpowiedzi. Dopiero dziś znalazłem czas aby odwiedzić forum więc odpowiadam na wasze wpisy.

robson75 - dziękuję za linka. Przeczytałem ale to chyba jeszcze nie mój poziom.

microsofter - co do kluczy. To dość zawiła historia nie mniej jednak widzę, ze chyba będę musiał postawić system od nowa. Nie mniej wszystkie zainstalowane programy są legalne. Po prosu będę musiał poświęcić więcej czasu na ponowne skonfigurowanie systemu.

pavbaranov - już robiłem porządek z HDD, niestety bez sukcesu.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

Fibogacci

Cytat: MSki w Wrzesień 10, 2020, 02:48:47 PM
@robson75 - pytam z ciekawości, bo moze i mnie się kiedyś coś takiego przydać.
W MX-19.2 jest program o nazwie "MX Zrzut systemu", czy za jego pomocą nie można, korzystając z Live zrobić zrzutu systemu aktualnie zainstalowanego trwale na dysku HDD i późniejsze przerzucenie go na dysk SSD, jak oczekuje w poradzie @jarek_seweryn ?

Zrzut systemu (MX Snapshot) działa dla MX i antiX - to narzędzie dedykowane.

Nie sądzę, że to narzędzie jest uniwersalne - nie zadziała w innych dystrybucjach. Przynajmniej tak mi się wydaje ;)

pavbaranov

Cytat: jarek_seweryn w Wrzesień 15, 2020, 02:18:53 PM
pavbaranov - już robiłem porządek z HDD, niestety bez sukcesu.
To musisz doprowadzić HDD do dobrej kondycji. Inaczej jakiekolwiek działania pn. sklonowanie walniętego nośnika na zdrowy nie mają po prostu sensu. Chcesz sobie to SSD zepsuć?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum