Zacznijmy od końca, bądź początku

Po pierwsze: linux to nie Windows. Tutaj zasadniczo oprogramowanie, a już na pewno systemowe, takie jak np. sterowniki są w repozytoriach. Wyjątek, to tzw. sterowniki własnościowe, które mogą, ale nie muszą być w repozytorium. W przypadku Intela - nie ma problemu, albowiem sterowniki są jedne. Mogą mieć inne wersje. Niemniej jednak, APT oznajmia Ci, że masz już zainstalowane najnowsze sterowniki Intela. Nowszych, innych w repozytorium nie ma (i prawdopodobnie przez co najmniej długi czas nie będzie). APT informuje Cię również, że ten sterownik
zainstalowałeś już "ręcznie" (a nie, że masz go "ręcznie" zainstalować). Dzieje się tak dlatego, że domyślnie, od kilku lat, Ubuntu obywa się w ogóle bez sterowników Intela, stosując kernelowe modesetting.
Sterowników do Windowsa - co oczywiste - nie wykorzystasz w linuksie. O jakość sterowników Intela dla linuksa możesz mieć pretensję wyłącznie do Intela.
Mniejsza o to. Opisane przez Ciebie zachowanie oprogramowania (blender, OBS Studio), może w ogóle nie mieć nic wspólnego ze sterownikami. Nie wiemy jednak gdzie jest problem. Podstawowy sposób "walki" z tego typu zachowaniem, to wywołanie danego programu z konsoli i zobaczenie co wypisuje. Uruchamiasz zatem OBS, czy blendera w konsoli (terminalu) i jakąś informację powinieneś mieć. Możesz się nią z nami podzielić. Możesz też ją zgłosić twórcom Ubuntu/Ubuntu Studio, oczywiście o ile używasz oprogramowania (blender, OBS), pochodzącego z repozytoriów Ubuntu. Przydałoby się wiedzieć również w jaki sposób zainstalowałeś te programy, a w szczególności, czy pochodzą one z repozytoriów systemowych, czy też innych, czy też zainstalowane w inny sposób (o ile pamiętam, to o OBS pisałeś, że to "przyszło" z systemem).