Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja ubuntu

Zaczęty przez kacper2806, Grudzień 23, 2013, 11:47:45 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

kacper2806

Siemanko. Chcę zainstalować ubuntu na moim kompie: AMD Sempron 2200+  1.51 GHz 512 MB RAM i mam kilka pytań. Przede wszystkim czy ten system ruszy na moim komputerze. Jakie ubuntu mam pobrać bo przymierzam się do 12.04 LTS z tej stronki http://linuxiarze.pl/download_ubuntu/ i nie wiem którą wersję pobrać. No a trzecia rzecz to jak mam go zainstalować bo w tym poradniku http://linuxiarze.pl/ubuntu/ pisze coś że jeżeli będę dzielił dysk z innym systemem operacyjnym to mam go podzielić na dodatkowe partycje, a co jeżeli chcę mieć tylko ubuntu, wtedy muszę jakoś jeszcze usuwać windowsa xp czy on nie się sam usunie i czy też muszę dzielić partycję na 3-4 partycje??

Jestem zielony w tych sprawach i nigdy nie miałem jeszcze do czynienia z linuxem więc proszę do szczegółowe wyjaśnienie. Z góry dzieki.

pavroo

#1
Witaj

Na Twój sprzęt polecam bardziej Xubuntu 12.04 LTS.

Jeśli chcesz usunąć XP, to podczas instalacji masz możliwość usunięcia istniejących partycji i stworzenie nowych. Partycja główna "/" (root) oraz wymiany SWAP to podstawa, partycja domowa 'home' również zalecana. Partycja 'boot' jest opcjonalna, możesz pominąć.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Albedo 0.64

#2
Witaj. Odpowiem chronologicznie: 1. Dobrze wybrałeś na początek ale z podstawową wersją Ubuntu będzie ciężko. System ruszy ale masz trochę za mało RAM-u. 2. Proponuję wybrać lżejsze dystrybucje oparte na Ubuntu 12.04: Xubuntu, Lubuntu, Mint 13 Maya Mate lub Xfce. Mint ma tą zaletę, że posiada sporo potrzebnych rzeczy preinstalowanych. 3. Nie rezygnuj od razu z XP i nie usuwaj partycji NTFS, zostaw dopóki nie zdecydujesz się na Linuksa w 100%. Będą Ci potrzebne dwie partycje które utworzysz podczas instalacji wykorzystując wolne miejsce: swap (w Twoim przypadku 1024 Mb) oraz "/" (inaczej "root") o rozmiarze minimum 10 GB, proponuję 20 lub więcej jeśli możesz. Obie partycje powinny być logiczne, czyli na partycji rozszerzonej. Jeśli takiej nie masz to powinieneś to zrobić z poziomu Windows lub instalatora Ubuntu. Najlepszym wyborem będzie Mint 13 lub Debian Edition ze środowiskiem Mate (no chyba że masz szczególne powody by nie używać nr.1 na Distrowatch...) info znajdziesz też tutaj: http://www.linuxmint.com/index.php

i tutaj:http://linuxmint.pl/ Możesz swobodnie eksperymentować z różnymi wersjami uruchamiając je z płyty w trybie live. Pozdrawiam i życzę wesołych świąt.
MX Linux XFCE
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum