Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Asus Eee PC X101H

Zaczęty przez Jamutad, Kwiecień 05, 2020, 04:46:55 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jamutad

Witam serdecznie, pacjent Asus Eee PC X101H. To mój pierwszy linux.
Zainstalowałem wczoraj linux mint 19.3 Cinnamon wersja 32 bitowa.
Chodzi zdecydowanie płynniej niż Windows 10😉.
Jednak chciał bym większej płynności. Laptop w 95% będzie wykorzystywany do sporządzania krótkich dokumentów.
Sprzęt dostałem w "spadku"
Polecacie jakiś lżejszy system? Pozdrawiam

pavbaranov

Najlepiej coś co ma np. LXDE, LXQt (choćby Lubuntu). Podstawa ta sama w obu przypadkach (tj. Mint opiera się o Ubuntu), a są to środowiska zdecydowanie "lżejsze" od Cinnamon. Spróbuj.

Predator

A ja jestem za Archem z Xfce. Xfce to chyba najlżejsze środowisko jakie może istnieć na linuxa. Można zacząć od Manjaro z Xfce.
Gdyby kolega był bardzo zaawansowany to poleciłbym Gentoo ale to jest zabawka nawet nie dla mnie jeszcze.
Minty, Ubuntu i pochodne to śmietniki dla początkujących. Dystrybucje stworzone dla wszystkich i dla każdego, mają w sobie wszystko dla każdego. Mają też jeden współny minus: to wszystko często nie działa.
Proszę sobie pobrać minimalną werję Manjaro https://manjaro.org/downloads/official/xfce/
i przekonać się na własnej skórze, jak to fajnie działa na starszym sprzęcie.
Mam pod ręką starego HP, model 6455b (PhenomII, 2GB RAM, SSD128GB) i system sprawuje się genialnie.

pavbaranov

Cytat: Predator w Październik 24, 2020, 11:29:31 AM
A ja jestem za Archem z Xfce.
Taaa... A wg mojej wiedzy - oryginalny Arch obecnie - na EeePC nie wstanie. Nie ta architektura :D

piimaa

pavbaranov

@piimaa - Oczywiście, że od dłuższego czasu Arch jest wyłącznie 64bit. To było do gościa, który wpitala ludziom ciemnotę. Od jakiegoś czasu jest też dostępny 32bitowy fork: archlinux32.org. Tyle, że trzeba wiedzieć. Przede wszystkim wówczas, gdy się coś doradza. Niestety to ostatnie niejakiemu @Predator jest z gruntu obce.

microsofter

co można doradzić, jeśli widziało się na oczy tylko jedną dystrybucję
Solaris by Sun Microsystems

Albedo 0.64

Na czymś tak słabym jak Asus Eee PC sprawnie może zadziałać jedynie system z rodziny Antix/MX lub Puppy. Kiedyś ten temat przerabiałem i żadna dystrybucja oprócz Puppy się nie sprawdziła.
MX Linux XFCE
Linux registered user 556565

pavbaranov

Zobacz najnowsze wiadomości na forum