Po pierwsze musisz dokonać synchronizacji baz:
pak -Py
Ta operacja jest dokonywana również przy "normalnej" aktualizacji systemu, czyli: pak -Syu
Wówczas po wpisaniu:
pak -Pl nazwa_repozytorium
pojawi Ci się zawartość repozytorium wraz z informacją o wersji paczki i informacją jaka wersja (jeśli) jest zainstalowana.
Polecenie: pak -Ps
służy do wyszukania paczki w repozytorium, a nie do wylistowania zawartości (swoją drogą, to nawet nie wiem jak Ci się ten Psion mógł wyświetlić).
Niestety - "obsługa" paczek w POLAUR jest "podzielona" na dwie rzeczy (przynajmniej jak na razie). Informację o paczkach, która jest na bieżąco podawana na https://forum.archlinux.org.pl/viewtopic.php?id=615
, gdzie podawana jest informacja o tym, co jest tu dodane oraz jakie np. ma zmiany w stosunku do repozytoriów Archa lub do AUR, a także o tym, do którego repozytorium paczka trafiła. Potem już w pak jest w stanie sobie z tym poradzić.
Tak jak już gdzieś mówiłem: POLAUR nie jest dla każdego, a na pewno już niektóre jego repozytoria są zarezerwowane wyłącznie dla osób, które chcą się włączyć w testy oprogramowania.
I tak: pkg-trunk - tu trafia oprogramowanie, które jest przeznaczone praktycznie wyłącznie dla osób testujących; wersje beta, kandydujące...
debug - to repozytorium jest obecnie puste, a paczki będą pojawiać się "na żądanie"; tutaj pojawiać mogą się wyłącznie paczki z repozytoriów, które są tak kompilowane, że dostarczają tzw. symboli debugowania - ma to znaczenie wyłącznie dla diagnostyki błędów i myślę, że nikt, kto nie jest programistą nic z tego wiedział nie będzie
recompilated - obecnie puste - paczki konwertowane z innych systemów paczkowania jak np. z rpm czy deb
highest-experimental - dostęp winien być domyślnie wyłączony; te paczki są wyłącznie dla osób, które doskonale wiedzą dlaczego akurat tych chcą i wiedzą jakie są konsekwencje ich używania (ot, choćby, że wymagają przebudowy połowy systemu)
i trzy repozytoria "bardziej" dla zwykłych użytkowników: repo-refreshed - trafiają tu paczki, które znajdują się w repozytoriach, ale z jakimiś zmianami (np. dodatkowymi łatkami, które pojawić się mają w przyszłości), aur-rebased - paczki znajdujące się w AUR, ale z jakichś powodów zmieniane (powodów mnóstwo, trudno wymienić w krótkim wpisie, przykładowo jedynie: mogą to być nowsze wersje, mogą być paczki z jakimiś zmianami, które powodują, że w ogóle paczka się buduje lub aplikacja działa poprawnie, mogą to być dodatkowe patche, może być inny sposób budowania... ogólnie - cokolwiek). Trzecie repozytorium to new-branded, gdzie trafiają paczki, których nie ma ani w repozytoriach, ani w AUR; pewnie niektóre przynajmniej mogłyby się w AUR pojawić, ale raczej mało komu z nas już się chce działać na jeszcze jeden "front" i dostarczać je do AUR.
Dla Ciebie - przeglądnięcie (od końca raczej) wątku, którego link wyżej. Od pewnego czasu nawet jeśli pojawia się jakieś nowe oprogramowanie, które jest w new-branded, to masz link do strony domowej. Jak są patche, to są linki do nich i można sobie w miarę łatwo ocenić czy to coś, co potrzebuję i czy też lepiej poczekać na wersję w repozytorium (przy okazji nowego wydania), czy już kompilować.
Akurat tak się składa, że dostarczycielami paczek dla POLAUR są osoby, które korzystają z KDE stąd też spora ilość paczek pochodzi - ogólnie - ze "stajni" oprogramowania Qt5/KDE. Jest taki wątek: https://forum.archlinux.org.pl/viewtopic.php?id=245
gdzie można prosić o stworzenie jakiegoś brakującego PKGBUILDu, czy pochylenie się nad jakimś, który wprawdzie jest, ale z jakichś przyczyn wymaga zmian. Nie obiecuję, że zawsze taka prośba zostanie uwzględniona, ale na pewno - jeśli się da - to ktoś z nas nad nią się pochyli.