Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Multiboot Linux i windows oraz img

Zaczęty przez karas220288, Luty 24, 2020, 01:47:23 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

karas220288

Witam. Programem multiboot stworzyłem pena z systemami.
Wgrałem Linuxa mint, Linuxa lite, windowsy 7 8 i 10. Dodatkowo jeszcze Libreelec w pliku img.
Pen bootuje, mam listę menu systemów.
Linuxy działają ( tylko dlaczego proszą o nazwę użytkownika i hasło( swoją drogą nie wiem co wpisać może ktoś podpowie) to nie wiem bo jak wgram ten sam system na pena pojedynczo to nie prosi o hasło.
Windowsy bootuje z syslinux, ale z grub2 nie chca.
A Libreelec z pliku img wogole nie działa.
Ktoś podpowie jak dodać Libreelec do pena?

pavbaranov

Wchodzisz na stronę domową multibootusb i tam... uwaga znajdujesz informację, że wspieranym formatem obrazu jest ISO.
Następnie dochodzisz do jakże istotnego przekonania, że są... wyszukiwarki sieciowe - podaję przykładowo kilka: https://google.com, https://duckduckgo.com, https://startpage.com.
Skoro nie wiesz czy img to to samo co iso - zadajesz pytanie w wyszukiwarce. Ktoś już na to udzielił odpowiedzi i wskazał nawet różnice.
Dochodzisz zatem do przekonania, że img nie jest formatem wspieranym przez multibootusb i musisz coś z tym img zrobić.
Znów sięgasz po jakąś wyszukiwarkę i po wpisaniu magicznego zaklęcia otrzymujesz np. taki wynik: https://duckduckgo.com/?q=img+2+iso&t=falkon&ia=web
W dowolny sposób przerabiasz zatem img na iso i próbujesz wgrać przez multibootusb.

I po tym wszystkim jedna istotna uwaga: nie każdy plik iso zawierający jakikolwiek obraz startowy jakiegokolwiek systemu operacyjnego jest obsługiwany przez multibootusb. Jeśli z libreelec Ci się nie uda, to musisz próbować inaczej.

ciubaka

Możesz też od razu ściągnąć obrazy iso zamiast przerabiać je z img. I wypalić na penie przy pomocy YUMI. Uwaga - nie wszystkie wchodzą, ale wiele da radę.

pavbaranov

Tyle, że YUMI to jest windowsowa apka.

ciubaka


kszyhus

ETCHER - do bootowalnego pendriva z jednym systemem.
Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

pavbaranov

#6
Podsumujmy, by nie iść na manowce:
- chodzi o bootowalny nośnik z wieloma systemami,
- narzędzie ma być linuksowe,
- konkretny problem dotyczy obrazu img i braku możliwości wgrania go na pendrive w multiboot.

@karas222088 - Jaką dokładnie nazwę to narzędzie nosi (jest kilka, które mają w nazwie multi i boot, a różnią się od siebie).

karas220288

Zamiast wytykać błędy, może ktoś podpowie.
Korzystam z tego http://multibootusb.org/.
Ten multiboot wspiera obrazy img, już  wspominałem iż pojedynczo wgrany libreelec botuje i instaluje się prawidłowo.
Zauważyłem iż wgrywając libreelec pojedynczo tworzy on na penie partycję 512 mb i tam umieszcza system. Reszta pena jest nie używana.
W necie jest sporo poradników odnośnie dualboota z libreelec. Niestety odnośnie z instalatorem o dual czy mulitbocie nic nie znalazłem.
Ostatnio robiłem dual boota z moim Linuxem i sprawa ma się tak że wystarczy w odpowiedniej kolejności wgrać systemy oraz dodać wpis do gruba i mam dwa czy trzy system. Może tak:
na penie robimy instalkę LibreELEC.Mamy teraz partycję 512 mb z instalatorem oraz pozostałą pojemność pena wolną. Tworzymy partycję i na nią instalujemy resztę instalatorów i gruba czy syslinux.
Tylko, który program multiboot nie sformatuje całego pena a tylko wybraną partycję. Potem najpewniej wystarczyło by do pliku z listą systemów dodać wpis z partycji libreelec
menuentry "LibreELEC" {
   set root=(hd0,5)
   linux /KERNEL boot=/dev/sda5 disk=/dev/sda6 quiet
}       
.
Tylko na instalatorze chyba jest rozpoznanie partycji po uuid.
Ktoś pomoże?? Podpowie.

pavbaranov

#8
Sorry, bo już kompletnie nie wiem, co Ty robisz.
MultiBootUSB nie tworzy żadnych partycji (podobnie jak siostrzane projekty). No, chyba, że już skleroza mnie zżera kompletnie. Programiki tego typu albo korzystają z dobrodziejstw GRUB2 i skopiowany na pendrive plik *.iso "odpalają" tak, jakby to był "oddzielny" pendrive (czy jakikolwiek napęd) wyłącznie z tym liveiso (to samo zresztą można zrobić wykorzystując GRUB2 umieszczając taki liveusb na HDD), albo "rozpakowują" iso i umieszczają jego pliki w odpowiednim katalogu. Cała reszta to już kwestia programu bootującego zawartego na takim pendrive i przygotowania dla niego odpowiednich wpisów. Żadna partycja (no, pomijam cały obszar pendriva jako jedną "dużą" partycję) nie powstaje.
MultiBootUSB ilekroć go używałem miał swoje narowy i w istocie robił od czasu do czasu na zasadzie "operacja się udała - pacjent zmarł". Niby wszystko przeniesione, wpisy nawet poprawne (chyba), ale liveiso nie startowało z tak przygotowanego pendrive'a.
Być może jak mówisz - wrzuć libreelec jako pierwszy i "dobuduj" do niego pozostałe.

A wpis, który podałeś dotyczy tylko i wyłącznie napędu typu HDD/SDD, w dodatku pierwszego w komputerze i tylko i wyłącznie piątej partycji na nim. Jak przerzucisz to na pendrive to nie ma prawa z niego LibreELEC się uruchomić, choć jeśli przez przypadek na piątej partycji pierwszego napędu stałego będziesz go miał, to powinien przynajmniej próbować się uruchomić właśnie stamtąd.

PS: Może rzeczywiście, jak podpowiada @ciubaka - wypalić to YUMI (skoro dobre). Zgodnie z info na ich stronie winno to działać przez WINE.

karas220288

Wiem że wpis trzeba wyedytować to przykład, dodatkowo instalator ma wpisy z uuid partycji tylko teraz nie mam dostępu do pc żeby pokazać. A tworząc instalator libreelec  tworzy się partycja na której są pliki systemu. Jestem tego pewny.
Może w tym konkretnym programie ma się to inaczej ( i może dlatego nie chce działać).

pavbaranov

#10
1. Musisz to pod linuksem zrobić? Zdaje się, że akurat w Windows programy tego typu mają nieco lepsze możliwości.
2. Nie upieram się, że akurat w przypadku multibootusb nie jest tworzona partycja na pendrive, każda dla każdego z systemów z osobna. Nie pamiętam - używałem tego narzędzia dawno temu, do chwili kiedy mi nie uceglił całkiem nowego pendrive'a.
3. A jeśli przerzucisz img do iso też się nie bootuje?
4. Oprócz multibootusb są jeszcze inne możliwości jak easy2boot, multisystem, liveusb-builder, sardu (wersja linuksowa nie obsługuje wgrania Windows; przynajmniej tak piszą), glim - spośród linuksowych. W końcu można się pokusić o zrobienie tego "na piechotę" - zob.: https://wiki.archlinux.org/index.php/Multiboot_USB_drive

I info z GLIMa właśnie:
CytatLibreELEC
LibreELEC isn't provided as ISO images, nor is it able to find the KERNEL and SYSTEM files it needs anywhere else than at the root of a filesystem. But it's useful to enable booting the installer by just copying both files to the root of the USB memory stick. Live booting is also supported, and the first launch will create a 512MB file as /STORAGE.

karas220288

Czyli z tego opisu zrozumiałem iż wyciągnąć pliki z obrazu img, wrzucić na pena i edytować wpis w grubie.
To na glima stronie znalazłem:
menuentry "LibreELEC Installer" --class libreelec {
  linux /KERNEL boot=UUID=${rootuuid} installer quiet
Podmieniam a uuid partycji gdzie jest libreelec.
Czyli mój sposób powinien zadziałać ( mulitbootusb nie formatuje pena, trzeba mu wskazać konkretną partycję).
Tylko pytanie.
Czy jeśli grub będzie nie na 1 partycji to zadziała?? Bo na 1 byłby libreelec ze swoim rozruchem. Czy lepiej partycję z libreelec przenieść na koniec pena?? I wtedy przygotować na 1 partycji resztę systemów.

pavbaranov

Szybko i prosto i bez kombinowania. Spróbuj - bo sam nigdy tego nie robiłem - przekonwertować img na iso. Być może automat zrobi za Ciebie 99% roboty. Drugi automat - multibootusb - już sobie z tym wówczas poradzi.

Jeśli nie, to wrócimy do tematu, ale będzie nieco kombinowania i nie wiem, czy multibootusb to obsłuży.

karas220288

Już próbowałem img do iso convertowac.. wogole nie rusza. W przypadku img jest napis że wczytuję i nazwa obrazu.img. potem logo libreelec i błąd że nie może odnaleźć kernela.

pavbaranov

#14
YUMI, czy inne narzędzie dla Windows nie da rady? Dopytuję się, bo wygląda na to, że trzeba będzie nad tym się mocniej pochylić i niekoniecznie da się w tym celu multibootusb wykorzystać.

EDIT:
Wygląda na to, że z tym GLIM dałoby się radę to wykonać. Ułomnością jego jest to, że nawet dystrybucje, które wspierają persystencję, tutaj jej nie będą mieć.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum